„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Iškrypęs pėdos didysis pirštas. Ar tai problema?

Iššokęs pėdos "kauliukas" vidinėje pusėje - tai pėdos didžiojo piršto deformacija, medicinoje įvardinamas kaip „Hallux valgus“. Tai yra gana dažna ir viena labiausiai paplitusių moterų pėdų deformacijų. Būtent moterys šią deformaciją turi apie 10 kartų dažniau nei vyrai. Ar iškrypęs pėdos didysis pirštas yra rimta problema ir kokiais atvejais operacija yra neišvengiama? Apie tai pasakoja InMedica Dienos Chirurgijos Centro gydytojas ortopedas-traumatologas Aleksas Makulavičius.
Iškrypęs pėdos didysis pirštas
Pėdos / 123RF.com nuotr.

Kodėl didieji kojų pirštai krypsta?

Daugelis mano, kad didieji pirštai krypsta dėl mėgstamų avėti aukštakulnių batelių, tačiau tai tik iš dalies teisinga. Dažniausiai ši deformacija yra paveldima. Net apie 80-90 proc. pacientų pastebi analogišką deformaciją artimųjų giminių tarpe. Dažnai deformacijos progresavimas pastebimas nėštumo metu arba tuoj po jo, ypač jei moteris priauga daug svorio. Kadangi paplitimas yra dažnas, reguliariai stebime moteris su šio tipo deformacija, ypač vasaros metu – gatvėje, pliaže, pirtyje ar baseine.

Ar tai tik estetinė problema?

Deja, tai progresuojanti ir skausminga problema, kurios efektyvus gydymas yra tik chirurginis. Ortopedinių įmonių ir internetinių svetainių siūlomos konservatyvios priemonės – tarpupirščiai ar įtvarai yra neefektyvios, o tam tikrais atvejais gali būti netgi žalingos. Naudojant didelius tarpupirščius ilgesnį laiką, mažieji pirštai išstumiami į šoną ir gali atsirasti jų išreikštos deformacijos.

Laiku nesikreipiant, deformacija visuomet progresuoja, tampa kompleksine problema su mažųjų pirštų plaktukine deformacija ir plokščiapėdyste. Kadangi ilgainiui susidėvi padiniai pirštų sąnariai, tam tikri pakitimai yra nebegrįžtami. Tuomet ženkliai sustiprėja skausmai. Jau atsiradę pirmieji skausmai yra signalas, kad reikalinga gydytojo ortopedo konsultacija. Kuo anksčiau bus kreiptasi į gydytoją ortopedą, tuo gydymo eiga bus lengvesnė ir greitesnė.

Kada reikalinga operacija?

Kadangi bet kuri chirurginė intervencija turi tam tikros rizikos, konsultuojant pacientus visuomet laikomės nuostatos, kad nesant pakankamai ženklių skundų, nereikia ir operacijos artimiausiu metu.

Pacientas visuomet yra svarbiausias asmuo, sprendžiant apie indikacijas operacijai, jos skubumą ir kitus svarbius veiksnius.

Apie operaciją reikėtų pagalvoti, kai dėl pėdos skausmų pablogėja kasdienis gyvenimas.

Šiuolaikinės technologijos ir daugiametė patirtis leidžia atlikti chirurginę rekonstrukciją neskausmingai, maksimaliai saugiai ir efektyviai. Operacijos metu naudojama intraveninė nejautra. Operacija trunka apie valandą. Sveikimas yra dvigubai greitesnis negu dar netolimoje praeityje. Pastaruoju metu InMedica klinikoje naudojama belgiška metodika, kuomet korekcija yra užtikrinama kaulinio užrakto principu visiškai nenaudojant jokių metalo konstrukcijų. Didžiausias privalumas – nelieka jokių svetimkūnių, nebereikia antros metalo konstrukcijų šalinimo operacijos, nėra priešparodymų magnetinio rezonanso tyrimui, jeigu jis būtų reikalingas kitų organų ištyrimui ateityje.

Partnerio nuotr./Inmedica klinika
Partnerio nuotr./Inmedica klinika

Koks yra pooperacinis laikotarpis?

Pooperacinis laikotarpis nėra skausmingas. Diskomfortas dažniausiai jaučiamas tik kelias dienas.

Tipiniu atveju pooperacinis laikotarpis trunka apie mėnesį. Tuo metu reikia saugoti didįjį pirštą nuo apkrovos, bet galima saugiai remtis kulnu. Yra sukurti specialūs pooperaciniai batai, kurie padeda vaikščioti komfortabiliai ir saugiai. Fizinį krūvį po operacijos reikia atkurti palengva.

Labai svarbu reguliariai daryti tam tikrus didžiojo piršto mankštos pratimus.

Pooperacinis rezultatas tiesiogiai priklauso nuo operuojančio chirurgo įgūdžių bei patirties ir paciento sąmoningumo bei gero nusiteikimo.

Operacinis gydymas dažniausiai yra sėkmingas. Gerai atlikus operaciją, tikimybė kad deformacija atsinaujins yra apie 5-10 proc., bet labai svarbu ją atlikti laiku.

InMedica Dienos Chirurgijos Centre atliekama ne tik iškrypusio pėdos didžiojo piršto operacija, bet ir kitos ortopedinės operacijos: pėdos, čiurnos kulkšnies, peties, kelio ir kitos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“