Išmiegojote ramiai, tačiau vis tiek jaučiatės pavargę? Jums gali trūkti kai kurių medžiagų

Vasara aktyvus metų laikas – ilgi vakarai su draugais, saulėtekio stebėjimas... Visa tai maloni veikla, tačiau paliekanti nemalonią žymę – vos nubudus ryte trūksta energijos, kurią dažnai bandoma atstatyti ne vienu puodeliu kavos.
Nuovargis
Nuovargis / 123rf.com nuotr.

Vaistininkė Greta Maksimavičiūtė, konsultuojanti „Eurovaistinė internete“ klientus, sako, kad kava piktnaudžiauti nereikėtų, yra ir saugesnių būdų, kurie padės papildyti energijos atsargas. Tiesa, jeigu energijos trūksta be priežasties, vertėtų pasitikrinti, ar organizmui pakanka būtiniausių mikroelementų ir vitaminų, rašoma pranešime.

„Vos pavelku kojas“ – frazė, kurią artimieji ar draugai yra ištarę ne kartą ir tokie žodžiai retai, ką nustebina. „Tiek protiškai, tiek fiziškai daug dirbti, jausti nuolatinį nuovargį – šių laikų kasdienybė. Tačiau taip jaustis diena iš dienos nėra normalu, rimtų sveikatos negalavimų neturintis žmogus, nuolatinio silpnumo jausti neturėtų. Energijos trūkumas gali būti susijęs su mūsų kasdieniais įpročiais, dažnai tai ne tik motyvacijos trūkumas“, – sako G.Maksimavičiūtė.

Kasdienį energijos trūkumą gali lemti daugybė priežasčių. Viena jų – dėl nuovargio praleidžiate įprastą fizinį aktyvumą, tačiau, specialistė sako, kad to daryti nereikėtų, nes iš tiesų būtent sportas suteikia energijos, todėl taip tik užsisuka užburtas ratas.

G.Maksimavičiūtė sako, kad kita svarbi jėgų trūkumo priežastis – nepakankamas išgeriamo vandens kiekis ir nesubalsuotas valgymo ritmas. „Mūsų mityba atlieka vieną svarbiausių vaidmenų kaupiant energiją. Rekomenduoju nepraleisti pusryčių, nes taip jau nuo pat ryto jausite energijos trūkumą. Taip pat verta susimąstyti ar nepiktnaudžiaujate nesveiku maistu“, – įspėja specialistė.

Nemažiau svarbu atkreipti dėmesį ir savo kasdienius įpročius, galbūt einate miegoti vėlai, o keliatės anksti – tai gali būti priežastis, kodėl visą dieną snūduriuojate.

Kaip pasikrauti energijos?

Pasak specialistės, dažnai sunku be papildomų tyrimų pasakyti, ko trūksta žmogaus organizmui, tačiau jei naktį miegate ramiai ir pakankamai, o vis tiek jaučiatės apduję, pirmiausiai patariama pasitikrinti geležies kiekį kraujyje.

Taip pat naudinga stiprinti nervų sistemą B grupės vitaminais, sezoniškai apsirūpinti preparatais turinčiais omega-3 riebalų rūgšties, vitamino D.

Vida Press nuotr./Keptos saldžiosios bulvės
Vida Press nuotr./Keptos saldžiosios bulvės

Vis dėlto G.Maksimavičiūtė priduria, kad svarbu nenuvertinti ir energijos šaltinių, kuriuos galite rasti virtuvėje. „Savo racioną siūlyčiau papildyti energijos suteikiančiu maistu. Jeigu reikia energijos, bananai yra vienas geriausių produktų, juose gausu angliavandenių, kalio ir vitamino B6. Rekomenduoju valgyti daugiau riebios žuvies, pavyzdžiui, tuno. Pasilepinkite juodu šokoladu. Taip pat nepamirškite, kad saldžiosios bulvės ne tik skanus, bet ir maistingas energijos šaltinis tiems, kuriems reikia papildomo jėgų antplūdžio“, – pataria farmacijos specialistė.

Papildyti energijos atsargas gali padėti ir vadinamasis supermaistas – avokadai, riešutai, skaidulos. Pavyzdžiui, migdolai, graikiniai riešutai ir anakardžiai yra labai kaloringi ir turi daug baltymų, angliavandenių ir sveikųjų riebalų, o avokaduose gausu sveikųjų riebalų ir skaidulų.

Kai maistas nepadeda

Norintys atstatyti energijos atsargas, gali rinktis iš gausaus tam skirtų maisto papildų pasirinkimo. „Tokių preparatų formos įvairios: nuo šnypščiančių tablečių iki inhaliatorių. Preparatų sudėtyje dažnai yra tonizuojamuoju poveikiu pasižyminčio ženšenio, kuris suteikia energijos, tiesa, jis gali didinti arterinį kraujo spaudimą, todėl prieš vartojant svarbu į tai atsižvelgti ir pasikonsultuoti su specialistais“, – sako G.Maksimavičiūtė.

Vis dėlto svarbu nepamiršti, kad geros savijautos pagrindą visų pirma sudaro visavertė mityba ir optimalus fizinis aktyvumas pritaikytas pagal kiekvieno žmogaus gyvenimo tempą ir įpročius.

Fotolia nuotr./Kaip atsikratyti nuovargio?
Fotolia nuotr./Kaip atsikratyti nuovargio?

Dažnai pritrūkus energijos ieškoma energinių gėrimų, tačiau, pasak farmacijos specialistės, ieškantys, kaip papildyti energijos atsargas, turėtų gerai pagalvoti prieš juos vartodami. „Šie gėrimai veikia „švytuoklės principu“, praėjus pusvalandžiui pakyla arterinis kraujospūdis, atsiranda papildomos energijos, tačiau vėliau organizmas vėl reikalauja energinio gėrimo, kad atsirastų jėgų, kurios išseko“, – poveikį sveikatai komentuoja specialistė.

G.Maksimavičiūtė pastebi, kad energiniai gėrimai gali padaryti daug žalos. Nuolat juos geriant gali būti alinamas organizmas, tampa sunkiau užmigti, gali sutrikti širdies veikla, sekinama nervų sistema, taip pat dėl didelio kiekio kofeino gali kilti priklausomybė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų