Pasak A.Kaziukaitytės, daugelis žmonių žino, kaip reikia prižiūrėti dantis, tačiau ne daugelis tam suranda pakankamai laiko ir noro tai daryti.
„Net 90 proc. pasaulio gyventojų serga burnos ligomis, o labiausiai paplitusios iš jų – dantų ėduonis ir periodontitas. Šių ligų atsiradimą didžiąja dalimi nulemia mūsų elgsena – žalingi įpročiai, mitybos pobūdis ir burnos higienos įgūdžiai“, – sako gydytoja.
Ji primena, kad reikėtų nevengti profesionalios priežiūros – profilaktinių vizitų pas gydytoją odontologą, kurių metu galima pastebėti danties ar dantenų pažeidimus jau pirmose stadijose ir juos gydyti arba jų išvengti. Kitas svarbus dalykas, sako A.Kaziukaitytė, individuali dantų priežiūra namuose.
Specialistė tikina, kad efektyviausios priemonės dantų apnašų šalinimui – prieinamos kiekvienam, o dantis valytis svarbu ne tik tam, kad būtų pašalinti matomi maisto likučiai.
„Dantų valymas yra ir bakterinės plėvelės, susidariusios ant danties paviršiaus, suardymas tol, kol ji nespėjo sukietėti – mineralizuotis. Šis procesas ima vykti labai greitai – jau per pirmąją parą, todėl svarbus kasdienis dantų valymas ir periodiškumas. Jei mineralizuotame apnaše įsikuria bakterijos, jos ten gali gyventi nuolatos ir gadinti mums dantis bei pakenkti dantenoms“, – pabrėžia A.Kaziukaitytė.
Dantų valymui ir bakterinės plėvelės suardymui geriausiai tinka dantų šepetėlis – tai gali būti paprastas minkštas ar net labai minkštas šepetėlis, sako specialistė.
„Dantis reikia valytis ryte ir vakare, tai daryti prasižiojus ir kiekvieną dantų lanką valyti atskirai. Kitas būdas – valyti vieno danties šepetėliu arba ultragarsiniais šepetėliais, kurių šereliai vibruoja. Tokie šepetėliai padeda apnašą išsivalyti šiek tiek lengviau.
Dar viena dažnai naudojama šepetėlių grupė – elektriniai šepetėliai su besisukančia galvute, kuriuos dažniau rekomenduoju tiems, kurie turi sutrikusią rankos judesių motoriką, tuomet paprasčiau atlikti tam tikrus judesius. Svarbu nepamiršti ir kasdienio tarpdančių išsivalymo, nes juose prisikaupia daug apnašų, kurios savaime neapsivalo. Tam reikėtų naudoti arba tarpdančių siūlą arba tarpdančių šepetėlius“, – primena higienistė.
Tačiau yra ir tokių dažnai naudojamų priemonių, kurios, pasak gydytojos, labiau dantims kenkia, nei padeda: „Pasitaiko, kad žmonės naudoja dantų krapštukus kaip tarpdančių valymo priemonę. Krapštukas skirtas tik maisto likučių prastūmimui, bet tai nėra valymo priemonė. Krapštukai gali subraižyti danties paviršių, su jais galima įsidurti, be to, jie nepašalina apnašo, nesuardo bakterinės plėvelės.“
Taip pat blogai, kai bandoma pašalinti apnašą ant dantų pastos uždėjus šiek tiek valgomosios sodos: „Tai labai grubus būdas, galintis subraižyti dantų emalį, o dėl to atsiranda dantų jautrumas, dantų emalis negrįžtamai pakenkiamas.“
Dantų valymas turėtų užtrukti apie 3 minutes, tačiau nereikėtų ir persistengti. „Reikėtų neperspausti dantų šepetėlio valymo metu – stipriai spaudžiant gali atsitraukti dantenos, galime pažeisti emalį. Šepetėlį geriau laikyti ne delnu, o pirštais – taip judesiai bus tikslesni ir būsime tikri, kad neperspaudžiame“, – sako A.Kaziukaitytė.