Jaučiate kojų nuovargį, sunkumą? Pirmoji pagalba: gydomosios kompresinės kojinės!

Išsiplėtusios kojų venos, arba varikozė, vargina daugelį žmonių. Vieni kenčia dėl kojų patinimo, nuolatinio nuovargio ar skausmo, kiti jaučia estetinį diskomfortą. Ši liga dažniausiai paveikia kojų venas, nes ilgas sėdėjimas, stovėjimas arba vaikščiojimas padidina spaudimą venose. Negydoma ši liga gali komplikuotis į trofines opas ar tromboflebitus (paviršinių venų uždegimą). Apie pirmąją pagalbą esant kojų nuovargiui, tinimui, sunkumo jausmui kalbamės su UAB IDEMUS dirbančia gydytoja kraujagyslių chirurge medicinos mokslų daktare Ingrida Ašakiene.
Mėšlungis
Kojų skausmas / 123RF.com nuotr.

– Kaip dažnai susiduriate su ligoniais, kuriuos var­gina kojų sunkumo jausmas, tinimas? Kokios priežastys lemia tokią žmonių savijautą?

– Pacientų, kuriuos vargina kojų patinimas, nuolatinis nuovargis ar skausmas, yra daug. Viena iš daugelio priežasčių sukeliančių varikozę, yra paveldimumas (60 proc. moterų ir 40 proc. vyrų šį polinkį paveldi iš tėvų). Kitos dažnos priežastys – nejudrus (stovimas, sėdimas) darbas ar gyvenimo būdas, antsvoris, įgimti kojų venų vožtuvų sutrikimai, pažeidimai, onkologinės ligos, nėštumas (jo metu padidėjus gimdai, dubens venos patiria didelį spaudimą).

– Ką patartumėte daryti pajutus pirmuosius ligos požymius? Kokios galimos komplikacijos laiku negydant šios ligos?

– Ne visada žmonės laiku kreipiasi į gydytojus. Todėl noriu priminti, kad norint išvengti komplikacijų, kreiptis į gydytoją reikėtų vos pajutus pirmuosius simptomus. Dažniausi venų varikozės simptomai būtų tokie: sunkumo jausmas kojose, patinimas, kojų maudimas, skausmas, tvinkčiojimas, kutenimas, niežti vietas apie išsiplėtusias venas. Visada pacientams sakau, kad pirmoji neskausminga pagalba yra gydomosios kompresinės kojinės. Be to, turintiems polinkį sirgti venų ligomis rekomenduoju kojas palepinti kontrastiniu dušu. Svarbi profilaktikos priemonė – judėjimas, jis pagerina raumenų darbą. Dirbantiesiems sėdimą ar stovimą darbą patariama pajudinti kojas, pasivaikščioti, atlikti keletą pratimų kojoms.

Laiku negydant besiplečiančių venų, žmogus kur kas dažniau rizikuoja susirgti giliųjų venų tromboze ir tromboflebitu, todėl kompresinės kojinės nepakeičiama priemonė kiekvienam žmogui, o ypač dirbantiems ilgo sėdėjimo ar stovėjimo reikalaujantį darbą. Ruošiantis į tolimą kelionę autobusu ar lėktuvu, kai tenka ilgai sėdėti, sutrinka kraujo apytaka kojose, taip pat patariama mūvėti kompresines kojines.

– Kokias priemones rekomenduotumėte, kad būtų išvengta komplikacijų?

– Venų išsiplėtimas – ne tik estetinė, bet ir rimta sveikatos problema. Rekomenduoju kuo anksčiau pasirūpinti venų sveikata, nelaukiant, kol atsiras komplikacijų. Pirmoje vietoje siūlau kompresinę terapiją, kuri sustabdo ligos progresavimą, mažina komplikacijų riziką. Kojinių paskirstytas spaudimas (didžiausias ties čiurna ir laipsniškai mažėjantis kylant į viršų) stimuliuoja kraujotaką, padeda kraujui sugrįžti į širdį, apsaugo nuo kojų tinimo bei venų trombų susidarymo.

Kompresinės kojinės ar pėdkelnės suteikia galimybę atsikratyti ne tik kosmetinių problemų, bet tampa ir profilaktine, gydomąja priemone esant venų išsiplėtimui. Nelaukime, kol kojas negrįžtamai sužalos susiraizgiusių venų voratinklis, kuris ne tik atima kojų grožį, sukelia skausmą ir kitus nemalonius pojūčius, bet ir ima grasinti mūsų sveikatai, o kartais netgi gyvybei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų