Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Jokių simptomų nejautusiam Tomui rastas nepiktybinis auglys: „Neįtariau, kad galiu sirgti“

Lietuvoje kasmet storosios žarnos vėžiu suserga apie 1,7 tūkst. žmonių, iš jų apie tūkstantį neišgyvena. Profilaktinės vėžio patikros programos – vienas iš lengviausių kelių užkirsti kelią šiai klastingai ligai. Skaičiuojama, kad reguliari patikra gali padėti išvengti daugiau nei 60 proc. mirties atvejų dėl storosios žarnos vėžio, rašoma Kauno klinikų pranešime spaudai.
Dalius Petrauskas kalba apie storosios žarnos vėžį
Dalius Petrauskas kalba apie storosios žarnos vėžį / Kauno klinikų, 123RF nuotr.

Kauno klinikų pacientas Tadas, paskatintas savo šeimos gydytojo, užsiregistravo sudalyvauti storosios žarnos vėžio profilaktinėje programoje ir atliko slapto kraujo išmatose testą. Vėliau atlikus kolonoskopiją, jam aptiktas besimptomis ikivėžinis susirgimas.

„Jokių simptomų nejutau, todėl net neįtariau, kad galiu sirgti, – pasakoja Tadas. – Džiaugiuosi, kad šeimos gydytojas paskatino sudalyvauti profilaktinėje programoje, nes anksti aptikus darinį, galėjome užkirsti kelią šios ligos plitimui.“

123RF.com nuotr./Storosios žarnos vėžys
123RF.com nuotr./Storosios žarnos vėžys

Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos Endoskopijų skyriaus vadovas doc. dr. Dalius Petrauskas teigia, kad pradžioje pacientui buvo atliktas slapto kraujavimo išmatose testas (iFOBT).

„Šis testas – nesudėtingas patikros dėl storosios žarnos vėžio būdas, veiksmingai padedantis aptikti plika akimi nematomą kraujavimą išmatose, pagal kurį galima įtarti storosios žarnos vėžį ir ikivėžinius susirgimus“, – aiškina gydytojas gastroenterologas.

Jis priduria, kad iš 100 profilaktinį tyrimą atliekančių gyventojų, vidutiniškai 15 iš jų yra reikalingas tolesnis ištyrimas.

Tado slapto kraujavimo išmatose testas – teigiamas, todėl buvo būtini tolimesni tyrimai. Pacientui atlikta kolonoskopija (endoskopinis tyrimas) ir storojoje žarnoje rastas nepiktybinis auglys, kuris per tam tikrą laiką gali išsivystyti į vėžį.

„Šio auglio endoskopinis šalinimas dėl didelio jo dydžio buvo sudėtingas, todėl pacientas gydymui buvo nukreiptas į Kauno klinikas, – pasakojo Endoskopijų skyriaus vadovas. – Taikant šiuolaikinius minimaliai invazinius endoskopijos metodus, pavyksta pašalinti daugumą gerybinių ir ankstyvos stadijos piktybinių storosios žarnos auglių.

Procedūros atliekamos teikiant dienos chirurgijos paslaugas, gydymas stacionare būna nereikalingas.“

Šiandien pacientas jaučiasi gerai. Rizika susirgti storosios žarnos vėžiu ateityje reikšmingai sumažėjo, bet nėra išnykusi. Dėl to rekomenduojama profilaktiškai tyrimą atlikti ir ateityje.

Storosios žarnos vėžys ankstyvosiose stadijose yra besimptomis, todėl nedalyvaujant profilaktinėse patikros programose, onkologinę ligą aptikti sudėtinga.

„Ši onkologinė liga dažniausiai pastebima tik jai progresavus, kai tenka nedelsiant taikyti sudėtingą gydymą, – sako doc. D.Petrauskas. – Ligą diagnozavus ankstyvose stadijose, gydymas padidina visiško pasveikimo tikimybę.“

Ši onkologinė liga dažniausiai pastebima tik jai progresavus.

Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytoja onkologė-chemoterapeutė dr. Rita Kupčinskaitė-Noreikienė pabrėžia, kad tai trečias pagal dažnumą onkologinis susirgimams tarp vyrų, tarp moterų – antras pagal dažnumą.

„Paprastai storosios žarnos piktybiniai navikai auga ilgai, dešimtmečiais ir pradeda formuotis iš gerybinių pakitimų“, – paaiškina gydytoja onkologė-chemoterapeutė.

Rizikos veiksniai šiai ligai išsivystyti yra skirstomi į modifikuojamus ir nemodifikuojamus.

„Nemodifikuojami rizikos veiksniai yra vyresnis amžius, buvusios uždegiminėmis žarnyno ligos, II tipo cukrinis diabetas, tarp artimų giminaičių buvę storosios žarnos vėžio atvejai, – dalinasi dr. R.Kupčinskaitė-Noreikienė.

– Modifikuojami rizikos veiksniai yra rūkymas, fizinio aktyvumo stoka, alkoholio vartojimas, nutukimas, mažai skaidulų turinti dieta, didelis raudonos spalvos mėsos ir mažas vaisių bei daržovių suvartojimas.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs