„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ką valgyti prieš treniruotę ir kaip teisingai tai daryti? Pataria treneris

Sporto profesionalai ir entuziastai visuomet ieško būdų, padedančių siekti geriausių rezultatų. Visavertė mityba gali padėti kūnui efektyviau judėti trenituotės metu ir paspartinti raumenų atsistatymą po jos. Mitybos versijų prieš treniruotę yra įvairių, tačiau, kaip iš tikrųjų derėtų maitintis, kad būtų užtikrinamos pakankamos energijos atsargos treniruotės metu?
Virti kiaušiniai
Virti kiaušiniai / Vida Press nuotr.

Pranešime žiniasklaidai Ernestas Sapatka, „GymPlius“ sporto klubų asmeninis treneris, teigia, jog galima rasti daug įrodymų, jog treniruojantis tuščiu skrandžiu didinama riebalų oksidacija ir didžiausias riebalų deginimas vyksta sportuojant ryte tuščiu skrandžiu.

Vis dėlto treneris pabrėžė, jog reikėtų kreipti dėmesį ne į tai, kiek valandų iki sporto nevalgyti, bet į tai, ką reikėtų valgyti.

Angliavandeniai

Gliukozė, gaunama iš angliavandenių, – tarsi „kuras“ treniruotės metu. Kaip teigia asmeninis treneris, reikia žinoti, kokius angliavandenius rinktis.

Prieš treniruotę derėtų vengti saldainių, sausainių ar šokolado – greitųjų angliavandenių, kurie sukelia staigius cukraus šuolius mūsų kraujyje, ir vartoti sudėtinius angliavandenius: avižas, saldžiąsias bulves ar daržoves. Aukšto intensyvumo lygio treniruočių metu tokie angliavandeniai greitai virškinami ir užtikrina papildomas energijos ir gliukozės atsargas.

Tačiau nepatartina užkandžiauti per treniruotę, kadangi atsiranda mieguistumo jausmas. Kaip teigia treneris, paspartinti medžiagų apykaitą ir pasiekti geresnių sporto rezultatų galima ir treniruotės metu, vartojant kai kuriuos maisto papildus, pavyzdžiui, amino rūgštis.

Vida Press nuotr./Priedais paskanintas jogurtas
Vida Press nuotr./Priedais paskanintas jogurtas

Baltymai

Atlikta nemažai tyrimų, įrodančių, jog prieš treniruotę vartojami baltymai atletams padeda pasiekti geresnių sporto rezultatų, todėl prieš treniruotę juos rekomenduojama vartoti kartu su angliavandeniais. Baltymai padeda auginti raumenis – atliekant jėgos pratimus, daro juos didesnius ir stipresnius.

Baltymai yra sunkiau virškinami, todėl pagrindinio patiekalo kaloringumo (~400 kcal) maisto porciją patartina valgyti likus 2–3 valandoms iki treniruotės.

Teisingas baltymų pasirinkimas: įvairūs riešutai, kalakutiena, kietai virti kiaušiniai ar graikiškas jogurtas. Treneris Ernerstas nuramina tuos, kurie bijo vartoti baltymus, kad nepriaugtų svorio: „Bijoti reikia ne vienų ar kitų produktų. Visiškai nesvarbu, iš ko gausite kalorijas, – jeigu bus jų perteklius, bus ir papildomas svoris. Svarbu bendra suvartota dienos kalorijų norma, o ne viena ar kita medžiaga.“

Taip pat svarbu ne tik teisingai pasirinkti maisto produktus, bet ir tinkamą jų kiekį bei valgymo laiką. Baltymai yra sunkiau virškinami, todėl pagrindinio patiekalo kaloringumo (~400 kcal) maisto porciją patartina valgyti likus 2–3 valandoms iki treniruotės. Mažesnio kaloringumo (iki 200 kcal) užkandžiais galima mėgautis ir 45–30 min iki treniruotės sporto klube.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs