Kad egzaminai nekeltų streso: sureguliuokite mitybą

Prasidėjus egzaminų maratonui, nervinasi tiek abiturientai, tiek jų tėvai. Juk mokyklos baigimo rezultatai lemia tolesnę vaiko ateitį ir perspektyvas. Kaip kuo ramiau išgyventi šį periodą – trampliną į savarankišką gyvenimą ir karjerą?
Pasiruošimas egzaminams
Pasiruošimas egzaminams / 123rf.com nuotr.

Prieš egzaminus svarbu vaikui sudaryti ne tik kiek įmanoma komfortiškesnę aplinką, bet ir pasirūpinti jo mityba. Per egzaminus ar jiems ruošiantis, smegenims reikia daugiau „degalų“ nei įprastai.

Dietologų teigimu, smegenys, kad normaliai funkcionuotų, turi gauti ne tik pakankamai deguonies, bet ir gliukozės, kitų maisto medžiagų. Reikalingiausi A, C, E ir B grupės vitaminai. Taip pat magnis, manganas, kalis ir kalcis.

Nors mūsų smegenys sveria vos 1,5 kg, jos išeikvoja apie 25 proc. visos organizmui tenkančios energijos! Deguonies gauname kvėpuodami, būdami gryname ore, ypač mankštindamiesi. Na, o geriausias gliukozės šaltinis – sveikieji angliavandeniai: neskaldyti grūdai, pavyzdžiui, įvairios košės, rupi duona, vaisiai, daržovės. Pasistenkite, kad šie produktai vyrautų vaiko racione.

Taip pat skaitykite: Norite pagerinti smegenų veiklą? Mokslininkai siūlo sprendimą

Taip pat į valgiaraštį įtraukite ir visaverčių baltymų, t. y. liesos mėsos, žuvies, pieno ir jo produktų. Pasak mokslininkų, baltymai reikalingi tam, kad smegenys galėtų apdoroti gautą informaciją. Tačiau tai nereiškia, kad turite ruošti riebius kepsnius. Per daug riebalų turintis maistas sukelia priešingą reakciją.

Prieš egzaminą mitybos specialistai pataria vengti ne tik riebaus maisto, bet ir miltinių gaminių (bandelių, pyragaičių ir kt.), ryžių, picų, saldumynų, skrudintų bulvių, konservuotų produktų. Paruoškite vaikui liesos mėsos, dribsnių su džiovintais vaisiais, penkių grūdų košės, žuvies.

Jeigu vaikas nevalgus, tegul pasistiprina bent saujele riešutų (svarbu gerai sukramtyti), sėklų, džiovintų vaisių, žalialapių daržovių, riekele rupios duonos. Arba išspauskite šviežių vaisių ir daržovių sulčių.

Ne mažiau normaliai smegenų veiklai ir atminčiai reikalingi gerieji riebalai (smegenyse esama net 60 proc. riebalų). Tad abituriento valgiaraštyje neturi stigti žuvų taukų, ypač omega-3 riebalų rūgščių.

Nors mūsų smegenys sveria vos 1,5 kg, jos išeikvoja apie 25 proc. visos organizmui tenkančios energijos!

Prieš egzaminų maratoną kasdien duokite vaikui po šaukštą žuvų taukų. Mokslininkų įrodyta, kad žmonės, kurie valgo daug riešutų, žuvies ar vartoja maisto papildų su žuvų taukais, geriau įsimena informaciją, lengviau susikaupia dirbdami protinį darbą, pasiekia geresnius rezultatus. Tokį pat poveikį turi ir vitaminas C.

Taip pat skaitykite: Galvos skausmo tipai ir priežastys: kada derėtų susirūpinti?

Na, o įtampą padeda sumažinti magnis, kurio gausu bananuose, džiovintuose vaisiuose. Taigi, jei jūsų atžala labai nervinasi, užuot krimtusi bulvių traškučius, turėtų užkandžiauti įvairiomis sėklomis (saulėgrąžų, moliūgų), riešutais, vaisiais. Pavyzdžiui, razinos ar datulės šimtąsyk sveikiau nei beverčiai saldumynai.

Kad geriau dirbtų smegenys, ne mažiau svarbu gerti ir pakankamai skysčių. Pasirūpinkite, kad jūsų mokinys gaivintųsi negazuotu mineraliniu vandeniu, vaistažolių arbata. Ištirta, kad žmonės, kurių organizme stinga skysčių, sunkiau sutelkia dėmesį. Ruošiantis egzaminams, nereikėtų piktnaudžiauti gazuotais vaisvandeniais, kava ir energiniais gėrimais (kofeino perteklius didina dirglumą ir sukelia apatiją).

Plačiau apie tai, kaip sumažinti egzaminų keliamą stresą, skaitykite 21-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (21 nr.)
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (21 nr.)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis