Konsultuoja klinikos „Grožio pasaulis“ gydytoja dermatologė Birutė Adomavičienė.
Kario prieskoniai ir kofeinas padeda sumažinti karcinomos riziką
Pasirodo, kas rytą išgertas puodelis kavos, o pietums suvalgyta kariu pagardinta vištiena gali padėti apsaugoti odą nuo baisios ligos. Tyrimais, kuriuose dalyvavo 100 tūkst. žmonių, nustatyta, kad kasdien vartojant kofeino mažėja rizika sirgti karcinoma. Amerikos onkologai teigia, kad kurkuminas, kurio yra kario prieskoniuose, yra aktyvus antioksidantas, taip pat trukdo atsirasti ir plisti vėžiui.
Patarimas. Abu minėtus produktus įtraukite į kasdienį valgiaraštį.
Saulės priemonės su SPF 50 neapsaugo nuo saulės šimtu procentų
Priešingai, nei daugelis mano, kremai, kurių apsaugos faktorius 50 ar didesnis, 100 proc. neblokuoja kenksmingų saulės spindulių. Amerikos dermatologijos akademijos duomenimis, taisyklingai naudojamos priemonės, kurių SPF 30 ar didesnis, gali apsaugoti odą nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių net 95 proc.! Vadinasi, didžiausias apsaugos faktorius dar nelemia geriausios apsaugos, svarbiausia taisyklė – tinkamai naudoti kremą.
Patarimas. Būdama paplūdimyje, apsaugine priemone veidą ir kūną tepkitės kas 2 valandas. Ir netaupykite – vienkartinis saulės kremo kiekis – maždaug 1 taurelė.
Kartais trumpa šukuosena gali išgelbėti gyvybę
Plaukuotoje galvos dalyje odos vėžys gali keroti nepastebėtas ne vienus metus. Juk mes pačios negalime matyti, ar po plaukais yra kokių nors dėmelių, apgamų, kitokių pakitimų. Todėl vis dažniau dermatologai stengiasi bendradarbiauti su kirpėjais, nes būtent jie pirmieji gali pastebėti įtartinus darinius.
Patarimas. Kas kartą, apsilankiusi pas kirpėją, paprašykite, kad ji apžiūrėtų galvos odą. Tai gali išgelbėti gyvybę!
Vienas apsilankymas soliariume 20 proc. didina melanomos riziką
Prieš praverdama soliariumo duris, įsivaizduokite, kad uždara kabina, kurioje palaimingai išsitiesite, – vėžio židinys. Ar verta taip rizikuoti? Statistika rodo, kad per pastaruosius 40 metų odos vėžio atvejų tarp jaunų moterų (nuo 18 iki 39 metų), kurios lankosi soliariume, padaugėjo net 800 proc.!
Patarimas. Nežudykite savęs dėl grožio standartų. Pamirškite kelią į soliariumą.
Apsaugos nuo saulės priemonėmis naudokitės net ir tamsoje
Nauji Jeilio universiteto dermatologijos mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad pokyčiai pažeistose odos ląstelėse tęsiasi dar 4 valandas pasikaitinus saulėje. Todėl apsaugos priemones vertėtų naudoti ir vakare, kai saulės spinduliai jau nepavojingi. Arba vartokite antioksidantų.
Plačiau apie tai, kas padeda apsisaugoti nuo odos vėžio, skaitykite 21-ajame „Ji“ žurnalo numeryje.