„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kada aktyviausi geliantys ir kandantys vabzdžiai?

Gydytojai ir vaistininkai primena, kad birželis – tai mėnuo, kai įsibėgėja ne tik atostogų sezonas, bet ir trečdaliu padaugėja vabzdžių įgėlimų bei įkandimų skaičius. Lietuvoje gyvenančių vabzdžių įkandimai bei įgėlimai retai kada būna mirtinai pavojingi sveikatai, tačiau specialistai pataria būti budriems, norint išvengti pavojingų sveikatai pasekmių.
Uodai
Uodai / 123rf nuotr.

Tikriausiai vasarą nerasime nė vieno žmogaus, kuriam nebūtų tekę susidurti su kandančiais ar geliančiais vabzdžiais: įvairiais mašalais, uodais, bitėmis, širšėmis, erkėmis ir t.t. Dažnai toks susidūrimas nėra pavojingas sveikatai, tačiau tai priklauso nuo to, ar vabzdys yra nuodingas, ar nenuodingas. Prie nuodingųjų vabzdžių priskiriamos bitės, vapsvos, kamanės, širšės, skruzdėlės. Nenuodingi vabzdžiai – tai uodai, musės, blakės, erkės, utėlės.

Įgėlė vienas? Atskris dar

Pasak vaistininkės Jūratės Švarcaitės, skirtumą lemia įkandimo ar įgėlimo kilmė.

„Nuodingi vabzdžiai gindamiesi per geluonį suleidžia skausmingus nuodus. Nenuodingi – kanda ir dažniausiai suleidžia seiles su medžiagomis, stabdančiomis kraujo krešėjimą, tam, kad galėtų misti mūsų krauju, o jų įkandimas pasireiškia įvairiomis odos sudirginimo reakcijomis. Nuodingų vabzdžių įgėlimas taip pat gali sukelti stiprią alerginę reakciją – anafilaksinį šoką. Geliantys vabzdžiai pavojingi ir tuo, kad geldami jie išskiria tam tikrus aliarminius feromonus, kurie pritraukia ir kitus geliančius vabzdžius. Tad įgėlus bitei ar širšei patariama kuo toliau pasišalinti nuo įvykio vietos“, - pataria J. Švarcaitė.

Vaistininkė pažymėjo, kad nuodingi įgėlimai visada sukelia skausmą, dažnai juos lydi patinimas ir paraudimas.

„Tai vadinama vietinė reakcija. Atskirais atvejais jautresniems žmonėms gali pasireikšti viso kūno reakcijos, tokios kaip  išplitęs ryškus paraudimas ir patinimas. Šios reakcijos gali progresuoti ir sukelti tokius negalavimus, kaip viso kūno dilgėlinė, bendras silpnumas, pacientas gali prarasti orientaciją, pasireikšti virškinamojo trakto veiklos sutrikimai, dusulys, kosulys, kraujospūdžio kritimas, mieguistumas, sąmonės netekimas ir kt.

Tokiu atveju būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, kuris suteiks profesionalią pagalbą. Nors nenuodingi vabzdžiai yra sąlyginai mažiau pavojingi ir jų įkandimas daug rečiau sukelia alergines reakcijas, kurios gali baigtis mirtimi, tačiau jie platina tokias ligas kaip Laimo liga, dėmėtoji šiltinė, maliarija ir kt.“ – sakė J. Švarcaitė. 

Kasyti negalima

Vaistininkė pabrėžė, kad noras pabūti gražiame ore, įvairūs lauko darbai, atostogos, buvimas prie vandens telkinių vasarą sąlygoja gana dažną susidūrimą su įvairiais vabzdžiais.

„Pastaruoju metu vis dažniau sulaukiame klientų klausimų apie prevenciją nuo vabzdžių įkandimų. Apsisaugoti nuo vabzdžių galima dviem būdais: vengti susidūrimo su vabzdžiais, būti ypač budriems reikėtų saulei tekant ir leidžiantis ir naudoti repelentus – vabzdžius atbaidančias medžiagas. Tai pat patariama vengti palikti atidengtą maistą.“, - teigė Jūratė Švarcaitė.   

„Jeigu jau vabzdys įkando, svarbiausia yra išvalyti žaizdą. Patinimas sumažės, jeigu įkandus iš karto ant jo uždėsite šaltą kompresą. Dauguma vabzdžių įkandimų ir įgėlimų sukelia nestiprius vietinius simptomus ir gali būti sėkmingai valdomi alerginę reakciją ir uždegimą mažinančiais tepalais ir vaistais nuo skausmo. Pirmiausia, reikėtų stengtis nekasyti įkandimo vietų, nes taip padidinsite peršėjimą ir galite užkrėsti įkandimo vietą. Patinimas, sudirginimas po įkandimo gali išlikti iki kelių savaičių. Tai priklauso nuo individualaus paciento organizmo atsako“, - pasakojo vaistininkė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs