Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kada grūdai ir sėklos duonoje tampa nuodingomis medžiagomis

Kai kurie grūdai ir sėklos, kuriomis duona yra gardinama, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų teigimu, gali tapti kenksmingomis medžiagomis. Pasirodo, jei linų sėmenis kepsime aukštoje temperatūroje, juose esantys riebalai virs mums nenaudingais riebalais, pasakojama LRT radijo laidoje „Sveikata“.
Maistas
Pjaustoma duona / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Aukštoje temperatūroje kepti linų sėmesnys didina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, o tada jau kenčia mūsų kraujagyslės, atsiranda cukraligės rizika.

Jei duona stipriai apkepusi, jos plutoje ir pade gali būti akrilamidų, kurie susidaro aukštoje temperatūroje kaitinant daug krakmolo ir angliavandenių turinčius produktus. Tai – kancerogeninės medžiagos.

Nepatariama taupyti apipjaustant apipelijusią duoną. Jei pradėjusį pelyti kampą nupjausite, nieko nelaimėsite – pelėsių išskirtos kenksmingos medžiagos užteršia visą duoną.

Tačiau nevalia pamiršti, kad duona yra puikus angliavandenių šaltinis, o angliavandeniai – pagrindinis energijos šaltinis. Duonoje yra skaidulinių medžiagų, daugiausia jų – grūdo apvalkale.

Skaidulinės medžiagos turi didelę įtaką maisto virškinimui, gerina virškinamojo trakto peristaltiką, lemia greitesnį maisto slinkimą žarnynu. Todėl patariama valgyti rupiai maltų grūdų duoną, su grūdais ar sėlenomis.

Svarbiausia – viso grūdo duona, nes joje yra daugiau skaidulinių medžiagų, mikroelementų ir vitaminų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai