Kada į gydytojus dėl skausmo kreiptis nedelsiant? Užduokite sau 3 klausimus

Pasikartojantis ir nuolat jaučiamas skausmas yra vienas dažniausių žmones kamuojančių negalavimų. Norint su tuo veiksmingai kovoti, svarbiausia – nustatyti skausmo priežastis. „Camelia“ vaistininkas Faustas Bertulis vaistinės pranešime žiniasklaidai įspėja, kad skausmas gali būti organizmo siunčiamas įspėjimas apie sunkios eigos ligas ir pataria jų neignoruoti. Tik tokiu būdu galima išvengti gresiančių rimtų padarinių.
Riešo kanalo tunelinis sindromas
Riešo kanalo tunelinis sindromas / 123RF.com nuotr.

„Ir nuolatinis, ir pasikartojantis skausmas gali įspėti apie prasidėjusį uždegimą ar kylančią kitų sunkių, ilgo ir varginančio gydymo reikalaujančių negalavimų riziką. Todėl jį reikia laikyti organizmo siunčiamu signalu, raginančiu nedelsiant imtis veiksmų ir nustatyti negalavimo priežastis, nes atsinaujinęs skausmas niekur nedings. Priešingai, mūsų sveikatos būklė tik blogės“, – sako vaistininkas F.Bertulis.

Organizmo siunčiamą signalą identifikuoti padės atsakymas į 3 labai svarbius klausimus:

  • ar jaučiamas skausmas vargina dažniau nei du tris kartus per savaitę;
  • ar jis atsiranda toje pačioje vietoje;
  • ar yra stiprėjančio, intensyvėjančio pobūdžio.

Atsakius teigiamai, reikėtų nedelsiant kreiptis pagalbos.

Suprastėjusi gyvenimo kokybė

Vaistininkas įspėja, kad ignoruodami jaučiamą skausmą, rizikuojame savo sveikatos būkle, kuri iš ūmios gali tapti lėtine. Tokiu atveju, lėtinės būklės kamuojamam pacientui padėti yra žymiai sudėtingiau visose srityse – nuo skausmo priežasčių identifikavimo ir skausmo kontrolės vykdymo iki efektyvios gydymo formos parinkimo.

„Kita vertus, organizmas, kovojantis su nuolatos juntamu skausmu, patiria didelį stresą. Stengdamasis palaikyti balansą įtampos sąlygomis, jis eikvoja turimus vidinius resursus, o galiausiai senka. Tai reiškia, kad suprastėja gyvenimo kokybė: mes greičiau pavargstame, ilgiau ilsimės norėdami atgauti jėgas, esame dirglesni“, – sako vaistininkas F.Bertulis.

Juntama įtampa, nerimas ir stresas ne tik sukelia skausmą, bet ir didelį fiziologinį krūvį organizmui. Reaguodami į patiriamas neigiamas emocijas, antinksčiai (endokrininės liaukos) išskiriama kortizolį – hormoną, kuris ir sukelia skausmą, dažniausiai galvos, sąnarių, pilvo srityje.

„Prie galimų, pasikartojančius skausmus keliančių, priežasčių galima paminėti sąnariuose vykstančius degeneracinius procesus, menstruacijas, neaiškią kilmę ir anksčiau patirtas traumas. Nors organizmas pašalina patirtų traumų ir kaulų lūžių padarinius, tačiau sugijusios vietos nėra tokios stiprios, o sugiję audiniai nėra tokie elastingi ir funkcionalūs kaip prieš traumą. Dėl šios priežasties laikui bėgant skausmas juntamas tose vietose, kurios anksčiau buvo pažeistos“, – prideda vaistininkas.

123RF.com nuotr./Pilvo skausmas
123RF.com nuotr./Pilvo skausmas

Dažniausiai daromos klaidos ir jų padariniai

F.Bertulis sako, kad vaistinėje jam dažnai tenka konsultuoti pacientus, susiduriančius su gydymosi klaidų padariniais. Juos lemia uždegimui slopinti paskirtų vaistų vartojimas ne visą gydymo laikotarpį, o tik tada, kai jaučiamas skausmas. Pajutę atsinaujinusius skausmus, žmonės tęsia gydymą, tačiau tada vaistai nebepadeda.

„Turime suprasti, kad skausmą sukeliantis uždegimas gydomas išpildant vienintelę sąlygą – aprūpinant organizmą pakankama ir visą gydymo kurso laiką gaunama vaisto koncentracija. Jeigu pradedame daryti pertraukas ar laikinai numalšinę skausmą tiesiog nustojame vartoti vaistus, kai gydymo laikas nėra pasibaigęs, problemos neišsprendžiame“, – įspėja F.Bertulis.

Vaistininkas akcentuoja, kad tik nuslopintas, bet neišgydytas skausmas ilgainiui taps lėtiniu. Tai reiškia, kad, nepriklausomai nuo pirminės priežasties, jis nesiliaus arba kartosis daugiau nei tris mėnesius. Nemažiau neigiamų padarinių gali sukelti ir dar viena dažnai daroma klaida – skausmo malšinimas bet kuriais po ranka pasitaikiusiais vaistais. Taip nutolinamas savalaikis problemos sprendimas ir keliama rimtų sveikatos būklės sutrikimų rizika.

Kada reikia kreiptis į gydytoją?

F.Bertulis vardija pasireikšti galinčius simptomus, įspėjančius apie gresiančius negalavimus bei ligas, ir ragina pajutus šiuos požymius nedelsiant kreiptis pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą: „Jaučiamas krūtinės skausmas ar skausmas, plintantis nuo krūtinės į vieną iš rankų, nugarą ar žandikaulį bei trunkantis ilgiau nei minutę ar praeinantis ir vėl pasikartojantis – galimas infarkto požymis.“

Nemažiau neigiamų padarinių gali sukelti ir dar viena dažnai daroma klaida – skausmo malšinimas bet kuriais po ranka pasitaikiusiais vaistais.

Labai stiprus galvos skausmas su lydinčiais simptomais, tokiais kaip kažkurios kūno srities nutirpimas ar nejautrumas, pakitusi veido simetrija, galvos svaigimas, koordinacijos praradimas – galimi smegenų insulto požymiai. Insulto atveju skausmas gali ir nepasireikšti, tačiau toks simptomas yra laikomas vienu iš įspėjančių insulto signalų, kurių ignoruoti negalima.

Pasak vaistininko, jeigu jaučiate stiprų akies skausmą, o tam nėra jokios akivaizdžios priežasties – galima įtarti akies kraujagyslės užsikimšimą, vidinį akies kraujavimą ar ūminį glaukomos epizodą, paveikiantį regėjimo kokybę. Jeigu esate kamuojami didėjančio intensyvumo pilvo skausmų, su pasireiškiančiu vėmimu, vietiniu patinimu ar pakilusia temperatūra – galima įtarti ūminį apendicitą, divertikulitą (storosios žarnos uždegimą) ar kitas žarnyno infekcijas. Pajutus šiuos negalavimus reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Jaučiamas skausmas gali įspėti apie gresiančius rimtus sveikatos sutrikimus, todėl negaluojant reikėtų atidžiai sekti savo sveikatos būklę, o prireikus – nedelsiant reaguoti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų