Kada šašlykų puota gali virsti pankreatito diagnoze? Gydytojo komentaras

Saulėti savaitgaliai, geresni orai – ir lietuviai traukia į gamtą, kad išsikeptų mėsos. Aistringesni keptos mėsos gerbėjai skrudina šašlykus net ir darganotą dieną ar lietui lyjant. Tad po kurio laiko šašlykas ima asocijuotis su atostogomis, poilsiu, atsipalaidavimu, ir kepta mėsa valgoma kasdien. Gydytojai gastroenterologai perspėja, kad tai gali turėti pasekmių jūsų sveikatai.
Mėsos šašlykas
Mėsos šašlykas / 123RF.com nuotr.

Šašlykas – riebi mėsa nakčiai

VUL Santaros klinikų gydytoja gastroenterologė doc. Guoda Denapienė sako, jog pomėgis dažnai valgyti keptą mėsą gali turėti savų pasekmių.

„Dažniausiai kepama kiauliena – tai riebi, raudona mėsa. Ši mėsa neturėtų būti valgoma kasdien. Taip pat dažniausiai suvalgomi didesni kiekiai, valgoma vakare, tad einama gultis pilnu skrandžiu. Tai daro didelę įtaką žmogaus kitos dienos savijautai.

Mėsa visuomet būna gerokai apskrudusi, tie sudegę šašlyko kampeliai – kancerogeninių medžiagų lobynas. Blogiausia, kad šašlykas beveik visuomet užgeriamas alkoholiu, vakarojant su kompanija. Dideli riebios mėsos kiekiai, alkoholis – tai labai žalingas mūsų virškinimo sistemai ir visam organizmui derinys“, – sako medikė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Goda Denapienė
Luko Balandžio / 15min nuotr./Goda Denapienė

Ji atkreipia dėmesį ir į mėsos paruošimą. „Neretai kepama pasidėjus indą su mėsa ant žolės, aplinkui skraido musės. Karšta oro temperatūra per gana trumpą laiką paveikia nepridengtą žalią mėsą. Nereikia galvoti, kad ugnis sudegins viską.

Rizika apsinuodyti itin didelė. Ir vasaros metu tai būna viena dažniausių priežasčių, kodėl žmonės kreipiasi pagalbos. Marinavimas, beje, irgi užmaskuoja pasenusią, netinkamą vartojimui mėsą. Taip kartais elgiasi nesąžiningi prekybininkai. Ir čia jau jokia ugnis neapsaugos nuo sugedusios mėsos padarinių“, – sako doc. G.Denapienė.

TAIP PAT SKAITYKITE: 12 maisto gaminimo būdų: sklaidome mitus apie tai, kurie sveikesni

Pasekmės gali būti ilgalaikės

Jeigu sveikas žmogus, neturintis jokių virškinamojo trakto ligų, nesaikingai pavalgo, primaišo skirtingų, nederančių produktų (po šašlyko dar vaišinamasi desertu), dar padaugina alkoholio, jis ima jausti nemalonius pojūčius.

„Gali būti pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, nevirškinimo jausmas, kai kada ir viduriavimas. Po poros dienų šie nemalonūs simptomai turi praeiti.

Pravartu pasinaudoti vaistinėle – išgerti vaistų, kurie palengvins viduriavimą ir vėmimą. Tačiau būna pacientų, kuriems padauginus alkoholio gali būti ūminis pankreatitas. Tai labai sunki būklė, gali būti stiprūs pilvo skausmai, intensyvus vėmimas, pakilusi temperatūra“, – sako gydytoja gastroenterologė.

Jeigu tokie užgėrimai kartojasi nuolat, išsivysto lėtinis pankreatitas, kuris gali baigtis net ir invalidumu. Tuomet bet koks maistas ir bet koks alkoholio kiekis sukelia žmogui pilvo skausmus, nevirškinimą, vėmimą. Ir tie žmonės, kurie nejaučia saiko, galiausiai sulaukia to, kad visai negali normaliai valgyti. Jie gyvena nuolatinio bado sąlygomis.

„Jeigu yra lėtinis pankreatitas su kasos funkcijos nepakankamu, kasa neišskiria reikiamo kiekio fermentų, ir virškinimo sistema ima streikuoti, jei į ją patenka didesnis ar net ir normalus maisto kiekis“, – pasakojo G.Denapienė.

Jei žmogus serga tulžies pūslės akmenlige, jam persivalgymas taip pat gali būti grėsmingas. Riebaus maisto perteklius provokuoja tulžies pūslės susitraukimus, ir akmenys, esantys tulžies pūslėje, gali pajudėti ir užkimšti tulžies latakus. Tai vadinama priepuoliu, ir šita situacija gali net paguldyti jus ant chirurginio stalo.

„Tokiu atveju simptomai būna stipresni. Būna ūmiai prasidedantis stiprus skausmas po dešiniu šonkaulių lanku. Jeigu užsitęsia to akmens įstrigimas, tai padidėja temperatūra, išsivysto gelta“, – sakė gydytoja gastroenterologė.

Visais atvejais gydytoja siūlo nedelsiant kreiptis į greitosios pagalbos medikus (jeigu blogai pasijutote savaitgalį ar nedarbo metu) arba į savo šeimos gydytoją.

Doc. Goda Denapienė rekomenduoja prie laužo susirinkti prasmingam pabendravimui, pasivaišinimui vasaros gėrybėmis – vaisiais, daržovėmis. Na, o jei vis tik be mėsos neišeina, tai skrudinimo ant ugnies mėgėjams pataria:

  • rinktis liesesnę mėsą (vištiena, kalakutiena),
  • marinuoti patiems,
  • naudoti hermetiškus indus su dangteliais,
  • su kepta mėsa valgyti daug šviežių ir raugintų daržovių,
  • šašlykus valgyti pietums, o ne vakarienei,
  • gerti vandenį, žolelių arbatas,
  • apsiriboti mėsos kiekiu, kuris tilptų į jūsų delną,
  • nevalgyti labai sudegusių mėsos pakraštėlių,
  • pavalgius kiaulienos ar kitos raudonos mėsos šašlyko, skirkite pusvalandį ramiems pasivaikščiojimams,
  • išbandykite daržovių šašlykus – tai geriausias vėlyvos vakarienės variantas.

Kiaulienos šašlyko reikėtų atsisakyti sergantiems:

  • tulžies akmenimis,
  • rėmeniu,
  • opalige,
  • lėtiniu pankreatitu,
  • lėtiniu žarnų uždegimu,
  • lėtinėmis kepenų ligomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų