Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kaip atrasti bėdos priežastį, kai tiesiog skauda skrandį

Skrandžio skausmas pažįstamas daugeliui. Užklumpa jis dažnai netikėtai, reaguodamas į netinkamą maistą ar didelį stresą. Nuo skrandžio skausmų dažniausiai kenčia jautresni žmonės ir tie, kurių mityba chaotiška, vartojama daug rūkytų gaminių. Pastebimas ir šios bėdos sezoniškumas, mat opinės kilmės ligos paūmėja pavasarį ir rudenį.
Tradiciniai angliški pusryčiai
Tradiciniai angliški pusryčiai / 123RF.com nuotr.

Apie skrandžio skausmų priežastis kalbamės su „Eurovaistinės“ vaistininke Regina Molotkova.

Dažniausios priežastys – netinkama mityba ir stresas

„Dėl ko skauda skrandį, be gydytojo konsultacijos vienareikšmiškai atsakyti sunku. Dažniausiai pasitaiko gastritas – skrandžio gleivinės uždegimas. Tačiau galimos ir kitos ligos, tokios kaip opaligė ar net skrandžio vėžys. Dėl to būtina atlikti tyrimus, parinkti tinkamą gydymą ir pagerinti gyvenimo kokybę“, – nekentėti skausmų užsidarius namuose ragina specialistė.

Vaistininkė įvardija galimas skrandžio skausmo ir virškinimo sutrikimų priežastis: tai gali būti netinkama mityba, persivalgymas, nepakankamai sukramtytas maistas, valgymo režimo nebuvimas, gausiai vartojami

skysčiai valgio metu, taip pat valgymas vėlai vakare, per mažas ar per didelis fizinis aktyvumas, stresas, nerimas bei įtampa ir šalutinis vaistų poveikis.

Didžiausia klaida, kurią darome norėdami numalšinti skrandžio skausmą

Kai koks nors kūne esantis skausmas trukdo pilnaverčiam gyvenimui, esame įpratę daug negalvodami jį malšinti nuskausminamaisiais. Tačiau skrandžio skausmo atveju, anot vaistininkės, tai visiškai netinka.

„Esant skrandžio skausmams nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) reikėtų vengti. Vienas iš šios grupės vaistų nepageidaujamo poveikio ir yra virškinamojo trakto funkcijų sutrikimai, skrandžio opa ir pan. Šie vaistai gali būti vartojami, kai jie yra būtini dėl gretutinių ligų ar gaunama didesnė nauda nei žala“, – sako R.Molotkova.

Kada galima gydytis pačiam ir kada būtina kreiptis pas gydytoją ar vaistininką? Specialistės teigimu, kai simptomai yra reti, galima juos lengvinti ir patiems – suderinti mitybą, naudoti vaistinius augalus, nepamiršti fizinio aktyvumo, tinkamai sukramtyti maistą, rinktis virškinimą gerinančius preparatus. Visa tai gali būti veiksminga kaip papildoma priemonė prie jau paskirto gydymo.

Tačiau esant pastoviam skrandžio skausmui vaistininkė rekomenduoja kreiptis į gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus, paskirs gydymą ir patars dėl tinkamos bei subalansuotos mitybos. Svarbiausia išsiaiškinti priežastį, tuomet galima palengvinti paciento būklę bei pagerinti gyvenimo kokybę.

Būtina keisti mitybą ir gyvenimo būdą

Jeigu kamuoja skrandžio skausmai ir virškinimo sutrikimai, R.Molotkova pirmiausia pataria atsisakyti kenksmingų įpročių – nevartoti alkoholio ar bent jau vengti maišyti tarpusavyje kelias rūšis, atsisakyti greitojo, kaloringo, menkaverčio maisto. Mažiau vartoti itin karšto ar šalto, rūgštingumą didinančio maisto – mėsos, kiaušinių, varškės, sūrio. Apskritai pasidomėti sveika mityba ir stengtis tarpusavyje derinti maistą, rinktis šviežius, natūralius maisto produktus, vaisius, daržoves, sultis, medų, virškinimo funkciją gerinančias vaistažoles, jų arbatas.

Ne paslaptis, kad svarbu ne tik ką, bet ir kaip valgome. Dažnai netgi kavinėse galima pastebėti žmones, kurie valgo įbedę akis į mobiliuosius telefonus. Taip valgydami ne tik nepajaučiame skonio ar sotumo jausmo, bet ir gerai nesukramtome maisto.

Vaistininkė pabrėžia – reikėtų akcentuoti valgymą, vengti pašalinės veiklos, tokios kaip skaitymas, kalbėjimas, naršymas telefone ar internete, televizoriaus žiūrėjimas. O prieš valgant geriausia keletą minučių ramiai pasėdėti, nusiraminti bei atsipalaiduoti. Valgyti reiktų ramiai ir neskubant, maistą sukramtyti bent 20-30 kartų. Geriausia valgyti dažniau, bet mažesnėmis porcijomis. Nevalgyti vėlai vakarais, pavyzdžiui po 20 valandos.

„Pusvalandį prieš valgį galima išgerti virškinimą gerinančių vaistažolių (karčiojo kiečio žolės, kiaulpienių šakniastiebių, kmynų sėklų, pankolių sėklų, pipirmėčių lapų ir kt.) arbatos. Esant opai ar gastritui itin naudingas gleivingas sėmenų nuoviras“, – pagelbėjančias liaudies medicinos priemones primena R.Molotkova.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos