Kaip atskirti gripą nuo peršalimo ir kuo skiriasi jų gydymas?

„Peršti gerklę, skauda galvą, pradeda bėgti nosis ir kamuoja čiaudulys“,- panašius nusiskundimus vardija dažnas šaltuoju sezonu, atėjęs į vaistinę prašyti simptomus palengvinančių vaistų. Neramina ir klausimas – ar tai ne gripas? Ir kaip gydytis? Ar užteks pasikonsultuoti su vaistininku, ar teks žygiuoti į polikliniką? Apie gripo ir peršalimo skiriamuosius požymius, gydymo būdus bei prevenciją kalbamės su „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Malgožata Puzelevič.
Peršalimas
Peršalimas / 123RF.com nuotr.

Gripo sezonas kasmet skaičiuojamas nuo 40-osios kalendorinės metų savaitės (spalio pradžia) iki 20-osios (gegužės vidurys) kitų metų savaitės imtinai. Mokslininkai, kurdami vakcinas nuo gripo, apskaičiuoja tikimybę, koks gripo tipas vyraus tais metais. Gydytojos teigimu, oficialiai patvirtintų duomenų, koks gripo tipas vyrauja šiemet, dar nepaskelbta, tačiau žinoma, kad yra diagnozuotų ir A, ir B tipo gripo virusų.

Šeimos gydytoja perspėja, kad ir gripo, ir peršalimo atveju lovos režimas yra būtinas.

Ar susirgus gripu būtina bėgti pas gydytoją? Juk gripas antibiotikais negydomas, tad tarsi viskas ir aišku – belieka naudotis bendromis instrukcijomis.

Kaip atskirti – gripas ar peršalimas?


Gripo simptomai apibrėžiami gana aiškiai – jam būdinga staigi pradžia, karščiavimas virš 38,0 C, sausas kosulys, galvos, raumenų skausmas, silpnumas, nuovargis, kartais vėmimas, pilvo skausmas. Visgi, anot M.Puzelevič, ne visiems pacientams pasireiškia visi simptomai. Dažniausiai vyrauja staigus aukštas karščiavimas, didelis silpnumas, galvos, raumenų skausmas, tačiau kartais būna labai sunku atpažinti, ar tai yra gripas, kadangi požymiai būna iškreipti, nebūna labai aukšto karščiavimo ar kitų simptomų.


Tuo tarpu peršalimas ima „kibti“ pamažu. Pirmiausia atsiranda gerklės perštėjimas, čiaudulys, sloga, kosulys, jaučiamas bendras silpnumas. Gali atsirasti nedidelė temperatūra, tačiau ji retai siekia daugiau nei 38 ºC.

Peršalimas paprastai praeina per kelias dienas, nors vargina gausi sloga ir prasta savijauta.


Ar būtina bėgti į polikliniką?

M.Puzelevič šiai nuomonei nepritaria ir susirgus gripu primygtinai rekomenduoja kreiptis į savo gydytoją, kadangi laiku paskyrus reikalingą gydymą, sumažėja gripo komplikacijų atsiradimo rizika.

„Gripas nėra gydomas antibiotikais, tačiau turi specifinį gydymą tam tikrais vaistais, o gripo komplikacijos gali būti gydomos antibiotikais. Jeigu tai yra gripas ir negydysime jo, rizikuojame, kad susirgimas komplikuosis, o tai yra pavojinga gyvybei, todėl gydytis vien simptomiškai tikrai nerekomenduoju“, – sako medikė.

123RF.com nuotr./Peršalimo ligos
123RF.com nuotr./Peršalimo ligos

Jei susirgo vienas šeimos narys, „kris“ ir kiti?

Gripas – virusinė liga, plintanti oro lašeliniu būdu, ja užsikrečiama įkvėpus sergančio žmogaus seilių dalelių jam čiaudint ir kosint. Seilių dalelės ne tik pasklinda ore, bet ir nusėda ant paviršių, tad į kito žmogaus organizmą gali patekti ir užterštomis rankomis palietus akių, nosies ir burnos gleivinę.

Užsikrėtus gripo virusu pirmieji simptomai pasireiškia per 24-72 val.

Ar šeimoje, jei susirgo vienas, įmanoma nesusirgti kitiems? Tai, pasak gydytojos, priklauso nuo žmonių imuninės sistemos būklės, todėl vienareikšmiškai pasakyti, kad susirgs ir kiti, negalima, tačiau tikimybė labai padidėja, kadangi gripo virusas yra labai lakus.

Netinkamai gydomas gripas grasina komplikacijomis

Gripas labiausiai gąsdina savo komplikacijomis. Kaip suprasti, kad reikalai prastėja ir reikia ieškoti pagalbos? M.Puzelevič įvardija dažniausiai pasitaikančias komplikacijas – tai plaučių uždegimas, sinusitas, ausų ar kraujo uždegimas. Retesnė susirgimo komplikacija yra širdies raumens, smegenų ar smegenų dangalų uždegimas.

„Jeigu matote, kad nenustojate aukštai karščiuoti ar karščiavimas atsinaujino, stiprėja kosulys arba keičiasi jo pobūdis, atsirado neįprastas skausmas, būtina kreiptis į gydytoją, o šis jau savo ruožtu nustatys, ar liga komplikavosi, o galbūt prasidėjo dar viena infekcija“, – perspėja gydytoja.

Gripo virusui pasiekus piką, M.Puzelevič rekomenduoja vengti būti žmonių susibūrimo vietose, dažnai plauti rankas, gerai vėdinti patalpas, kosint ir čiaudint prisidengti burną, o pajutus susirgimo simptomus kreiptis į gydymo įstaigą.

Dažniausiai pasitaikančios gripo komplikacijos – tai plaučių uždegimas, sinusitas, ausų ar kraujo uždegimas.

Šeimos gydytoja primena, kad geriausia apsauga nuo gripo ir jo komplikacijų yra skiepai. Iki kada galima skiepytis, nėra nustatyta laiko riba, tačiau rekomenduojama tai padaryti iki lapkričio mėnesio, kadangi didžiausias sergamumas būna gruodžio-vasario mėnesiais. Bet jeigu esate nepasiskiepiję nuo gripo, o jūsų gydymo įstaiga dar turi vakcinos, tikrai galite pasiskiepyti. Tai šiuo metu galite padaryti ir „InMedica“ klinikoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai