Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip geležies stoka susijusi su nėštumo komplikacijomis

Maždaug 35 proc. būsimųjų motinų turi riziką patirti nėštumo komplikacijas, tokias kaip persileidimas ar priešlaikinis gimdymas dėl geležies stygiaus organizme.
Nėščia moteris
Nėščia moteris / „Fotolia“ nuotr.

Tokios išvados skelbiamos naujoje „European Journal of Endocrinology“ publikacijoje, rašo medicalnewstoday.com.

Geležies stokos anemija gana dažna būklė, išsivystanti, kai organizmui trūksta geležies – mineralo, randamo daugelyje maisto produktų: jautienoje, pupelėse, riešutuose, viso grūdo gaminiuose ir džiovintuose vaisiuose.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei 30 proc. pasaulio populiacijos kenčia dėl anemijos, daugiausia – geležies stokos.

Nacionalinio sveikatos instituto (The National Institutes of Health) rekomenduojama paros geležies dozė 19–50 metų vyrams yra 8 mg, o moterims – 18 mg (nėštumo metu – 27 mg).

Trūkstant geležies, organizmas nepagamina pakankamai hemoglobino – baltymo, kuris prisijungia deguonį ir perneša jį iš plaučių į visus audinius. Dėl to žmogų gali kamuoti nuovargis, energijos stygius, atsirasti odos blyškumas, dusulys bei krūtinės skausmas, padažnėti širdies plakimas.

Pasak Kris Poppe, tyrimo autorės ir Endokrinologijos klinikos vadovės Saint-Pierre universitetinėje ligoninėje Briuselyje, geležies trūkumas yra ypač pavojingas būsimoms motinoms ir vaisiui.

Moterims nėštumo metu reikia daugiau geležies, kad pasigamintų didesnis kiekis eritrocitų, būtinų vaisiaus ir placentos formavimuisi. Taip pat geležis atlieka svarbų vaidmenį skydliaukės hormonų gamyboje: būtina gauti pakankamai geležies (ypač pirmą nėštumo trimestrą, kol vaisius pats dar neturi skydliaukės), kad vaisiaus smegenys pilnai išsivystytų.

Tyrime mokslininkai bandė atrasti sąsajas tarp geležies stokos paplitimo tarp nėščiųjų ir skydliaukės veiklos sutrikimų atsiradimo. Iš viso 3 pirmus nėštumo mėnesius stebėta 1 900 moterų. Komanda tyrė feritino (geležies kiekio kraujyje indikatoriaus) ir antikūnų prieš TPO (autoimuninių procesų prieš skydliaukės ląsteles indikatoriaus) lygį, nustatinėjo laisvo tiroksino (FT4) ir skydliaukę stimuliuojančio hormono (TSH) lygį.

Pastebėta, kad net 35 proc. būsimųjų motinų trūko geležies ir 10 proc. iš jų pasireiškė autoimuniniai procesai skydliaukėje (bei 6 proc. nėščiųjų, kurioms geležies netrūko). Taip pat atkreiptas dėmesys, kad 20 proc. nėščiųjų, kurioms trūko geležies, pasireiškė subklinikinis hipotiroidizmas.

Taigi pasitikrinti, ar organizmui netrūksta geležies, vertėtų dar prieš planuojamą nėštumą, taip pat reiktų dažniau valgyti tuos maisto produktus, kuriuose gausu šio mikroelemento. Priklausomai nuo moters gyvenamosios vietovės, prieš nėštumą gali būti rekomenduojama vartoti ir multivitaminus su geležimi.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs