Kodėl verta prisiminti bičių pikį
Lietuvos apiterapeutų asociacijos viceprezidentės habilituotos daktarės Dalios Stasytytės-Bunevičienės ir farmacijos įmonės „Medicata” biochemikės, kokybės kontrolės tyrėjos Jolantos Giedrienės teigimu, šaltuoju metu laiku, be kitų įvairių vaistažolių, verta atkreipti dėmesį į propolį – biologiškai aktyvią natūralią daugiakomponentinę medžiagą, kurią medunešės bitės surenka iš augalų ir naudoja avilyje ne tik dezinfekcijai, bet ir daugeliui kitų tikslų, teigiama pranešime žiniasklaidai.
„Svarbu paminėti, jog kosulys – ne liga, tai tik daugelio kvėpavimo sistemos susirgimų požymis. Ir gripo virusas, ir daug kitų įvairių infekcijų gali būti perduodama oro lašeliniu būdu, o kosulys taip pat dalyvauja platinant kvėpavimo sistemos ligas. Atsiradus kosuliui, būtina atkreipti į jį dėmesį, kad ši problema netaptų rimta liga ar nesukeltų lėtinių ligų paūmėjimo“, – dėstė D.Stasytytė-Bunevičienė.
Kokiomis savybėmis pasižymi bičių pikis
Dėl daugelio vertingų propolio savybių, net dar neprasidėjus šaltojo metų laiko sveikatos problemoms, verta pavartoti šį unikalų preparatą įvairiomis formomis, kurių Lietuvoje tikrai netrūksta. Pirmiausia propolis, arba bičių pikis, žinomas dėl plataus veikimo spektro, tarp jo teigiamų savybių yra ne tik antibiotinis – tai yra priešvirusinis, priešbakterinis, priešgrybelinis poveikiai, bet ir daug kitų, kurie itin svarbūs papildyti mikroelementų, vitaminų ir daugelio kitų biologiškai aktyvių kiekius organizme
Propolis taip pat skatinta sveikų audinių atsistatymą, didina organizmo atsparumą nepalankiems išoriniams poveikiams
Pasak specialistės, šiuo metu bičių pikyje jau identifikuota daugiau kaip 250 biologiškai aktyvių medžiagų, kurių teigiamas poveikis įrodytas moksliniais tyrimais. Įsigyti šios vertingos medžiagos galima pačiomis įvairiausiomis formomis – kaip vaistinį ekstraktą, maisto papildą, purškalą, aliejų, tepalą, pagaliau ūkininkai parduoda natūralius bičių pikio produktus.
Skirtingas kosulys – skirtingos priemonės
Prasidėjus kosuliui, gali būti taikomos skirtingos poveikio priemonės, teigė gydytoja. Tai priklauso nuo kosulio pobūdžio. Esant ūmai atsiradusiam sausam kosuliui, dažniausiai reikalinga sudaryti sąlygas atsikosėjimui. Jei kosulys šlapias (produktyvus), tikslinga skatinti kvėpavimo takų valymą.
„Šioje stadijoje tik formuojasi sekretas, tad patariama gerti daug šiltų skysčių, pirmiausia – tinkamai parinktų vaistažolių arbatų, kurių didžiulis pasirinkimas yra kiekvienoje vaistinėje. Su jomis, o taip pat įvairių mišinių pavidalu labai patartina vartoti bičių medų. Geriant šaltus ir šaldančius skysčius, ne tik kvėpavimo takų gleivinė yra papildomai dirginama, kenčia ir gerklė, stemplė ir kasa. Dėl šių priežasčių noras kosėti dar padidėja.
Jei kosulys šlapias (produktyvus), tikslinga skatinti kvėpavimo takų valymą. Tai daryti veiksmingai padeda visi propolio preparatai, medus ir įvairios gydymui skirtos vaistingųjų augalų formos. Propolio ekstraktas, lašai, kapsulės, purškalai, pasižymi galingu priešuždegiminiu veikimu. Labai patartina vartoti medų“, – vardijo D.Stasytytė-Bunevičienė.
Pasak jos, į pagalbą ateina didelė vaistingųjų augalų įvairovė – tarp jų ir čiobrelių žolė, ir liepų žiedai, ir gysločių, šalavijų lapai, pušų pumpurai, šeivamedžių žiedai, kurie pasižymi ne tik priešuždegiminiu veikimu, padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą, apsaugo ląsteles nuo oksidacinio poveikio, turi daug kitų žmogaus organizmui svarbių poveikių.