Kaip išvengti, kad peršalimas nesikomplikuotų į sinusitą

Vieniems, jaučiant pirmuosius peršalimo simptomus, pakanka porą dienų ramiai pailsėti lovoje, išgerti šiltos arbatos ir ligos kaip nebūta, kitiems nosies užgulimas, sloga, pasunkėjęs kvėpavimas pro nosį užsitęsia gerokai ilgiau. Tokiu atveju galima įtarti beprasidedantį sinusitą. Kodėl vieniems žmonėms jis linkęs kartotis ir kokių prevencinių priemonių imtis, norint to išvengti, portalas manodaktaras.lt kalbasi su gydytoju otorinolaringologu dr. Svajūnu Balseriu.
Svajūnas Balseris
Svajūnas Balseris / Asmeninio archyvo ir 123rf.com nuotr.

Sinusitas arba rinosinusitas – nosies ir prienosinių ančių gleivinės uždegimas, kuris gali būti ūminis arba lėtinis. Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) gydytojo otorinolaringologo, rinosinusitu galime vadinti peršalimą, kai daugiau nei dešimt dienų tęsiasi tokie simptomai kaip:

  • nosies užgulimas,

  • obstrukcija,

  • pasunkėjęs kvėpavimas pro nosį arba nosies / užnosinis varvėjimas,

  • spaudimas, skausmas veido srityje,

  • uoslės pablogėjimas arba nebuvimas.

Šie simptomai būdingi tiek ūminio, tiek lėtinio rinosinusito atvejais, tik ūminio rinosinusito simptomai tęsiasi trumpiau nei 12 savaičių, lėtinio – ilgiau nei 12 savaičių. Pasireikšti gali nebūtinai visi simptomai kartu.

Gali atsirasti ir po dantų taisymo

Ūminis rinosinusitas, kaip teigė otorinolaringologas dr. S.Balseris, gali išsivystyti po peršalimo, virusinės viršutinių kvėpavimo takų infecijos: „Esant peršalimui, paburksta nosies ir prienosinių ančių gleivinė, ji gamina daugiau gleivių. Kadangi gleivės negali pasišalinti natūraliais takais, jos kaupiasi sinusuose, o prisidėjus bakterinei infekcijai, liga pereina į kitą stadiją – ūminį bakterinį rinosinusitą.“

Ūminis rinosinusitas gali išsivystyti ir dėl infekuotų dantų, po dantų taisymo, rovimo, implantavimo procedūrų. Lėtinis rinosinusitas, anot gydytojo, dažniau gali išsivystyti pacientams, sergantiems astma, žmonėms, jautriems aplinkos alergenams ar nesteroidiniams priešuždegiminiams vaistams, turintiems imunodeficitą, skrandžio ar virškinimo sistemos problemų, pvz., gastroezofaginį refliuksą.

Kartojasi dėl daugelio priežasčių

Labai svarbūs ir anatominiai žmogaus nosies ir prienosinių ančių ypatumai. Pasak dr. S.Balserio, ūminis rinosinusitas gali kartotis dėl:

  • žmogaus anatominių ypatumų, tokių kaip nosies pertvaros iškrypimas, kitos anatominės variacijos, siaurinančios natūralias sinusų angas;
  • gleivinės funkcijos sutrikimo, kurį gali lemti genetiniai ypatumai ir išorinės priežastys, tokios kaip nudegimai, netinkamas vaistų ar kitų preparatų naudojimas;

Sinusitas gali išsivystyti ir dėl infekuotų dantų, po dantų taisymo, rovimo, implantavimo procedūrų.

  • kenksmingų darbo ir gyvenimo sąlygų, pavyzdžiui, dulkių, pelėsio, kenksmingų aerozolių;
  • besikartojančių odontogeninių infekcijų;
  • netinkamai gydomų arba negydomų alergijų, gastroezofaginio refliukso, kitų lėtinių ligų;
  • rūkymo, kuris prisideda prie pasikartojančių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų.

Kada būtina kreiptis pagalbos

Kreiptis ambulatorinės pagalbos į specialistą pacientas turėtų, kai peršalimo simptomai, tokie kaip nosies užgulimas, sekrecija iš nosies, veido srities skausmas, uoslės pablogėjimas, vargina ilgiau kaip 10 dienų.

„Pirmiausia reikėtų gausiai plauti nosį jūros vandeniu ir iki 5 dienų naudoti anemizuojančius purškalus į nosį. Taip pat simptomus gerai malšina vaistai nuo peršalimo, sudėtyje turintys ir nesteroidinį priešuždegiminį komponentą, ir dekongestantą“, – patarė gydytojas otorinolaringologas.

Į priėmimo skubios pagalbos skyrių verta kreiptis tuomet, jeigu, gydantis anksčiau minėtomis priemonėmis, paciento kūno temperatūra pakyla iki 38,5°C ir daugiau, atsiranda stiprūs galvos skausmai (6–7 balai dešimtbalėje sistemoje), regos sutrikimai, akių vokų tinimas, akies skausmas, sąmonės sutrikimas.

Sinusito gydymo būdai

Pirmiausia sinusitas gydomas konservatyviai. Ir ūminis, ir lėtinis sinusitas, anot specialisto, pradedamas gydyti intranazaliniais steroidiniais purškalais, nosies plovimais jūros vandeniu, dekongestantais. Lėtinio sinusito simptomams palengvinti kartais skiriami ir peroraliniai gliukokortikosteroidai.

Esant ūminiam komplikuotam sinusitui, gali būti reikalingas skubus endonazalinis endoskopinis chirurginis gydymas – natūralių sinuso angų atvėrimas operacinėje.

„Lėtinis rinosinusitas gydomas chirurginiu būdu, kai konservatyvaus gydymo efektas yra nepakankamas, t.y. kai ligos negalima kontroliuoti anksčiau minėtais metodais. Tuomet chirurginiu būdu yra išplatinamos natūralios sinusų angos, pašalinama uždegiminė gleivinė ar polipai, pašalinamos uždegiminės ląstelės. Operacijos tikslas – sumažinti pakitusios gleivinės kiekį nosyje ir atverti sinusus, kad ligą galima būtų geriau kontroliuoti konservatyviomis priemonėmis – dažniausiai ilgo naudojimo purškalais“, – pasakojo dr. S.Balseris.

Patarimai, kaip galima išvengti sinusito

  1. Peršalus dažnai ir gausiai plauti nosį jūros vandeniu.

  2. Reguliariai prižiūrėti ir gydyti dantis.

  3. Dirbant dulkėse dėvėti respiratorių, o po darbo naudoti jūros vandenį bei riebalinius lašus į nosį.

  4. Šaltuoju metų periodu užtikrinti, kad namuose oras būtų nei per drėgnas, nei per sausas, naudoti drėkintuvus.

  5. Išnaikinti namuose esantį pelėsį.

Lėtinio rinosinusito atsiradimo priežastys gali būti kompleksinės, todėl labai svarbu laiku ir periodiškai kreiptis į gydytoją otorinolaringologą, kuris paskirs tinkamą medikamentinį ar chirurginį gydymą ir, jei reikia, nukreips kitų specialistų – gydytojo alergologo, gastroenterologo, veido ir žandikaulių chirurgo konsultacijoms tam, kad būtų nustatytos ir pašalintos galimos ligos priežastys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis