Kaip išvengti persivalgymo ir ką daryti, jei ir vėl paslydote?

Persivalgymas – nemaloni būsena, kurią teko patirti bene kiekvienam. Jei vaikas dažnai persivalgo, tuomet tikėtina, kad šis įprotis išliks ir ateityje. Suaugusiesiems persivalgymo išvengti irgi gana sunku, nes maistas dažnam siejasi su malonumu arba pamirštama sąmoningai valgyti. Nuolatinis skrandžio perpildymas dideliu maisto kiekiu gali būti žalingas ne tik fizinei, bet ir dvasinei sveikatai, todėl geriau jo vengti. Kokie triukai galėtų padėti lengviau kontroliuoti save?
Maistu nukrautas stalas
Maistu nukrautas stalas / 123RF.com nuotr.

Keletas paprastų, bet labai naudingų patarimų

  • Nelaikykite maisto matomose vietose – tai gali paskatinti bereikalingą užkandžiavimą nesveikais produktais. Stiklinė saldainių puodynė ant stalo tikrai nėra geriausias pasirinkimas.
  • Stenkitės neturėti namie ar darbe nesveikų užkandžių ir „nuodėmingų“ patiekalų – mažiau pagundų, mažesnė ir tikimybė persivalgyti.
  • Į parduotuvę keliaukite tik sotūs – taip neprisipirksite taip vadinamų impulsinių prekių. Planuokite savo ir savo šeimos meniu, o sveikos mitybos taisykles taikykite ne tik sau, bet ir savo vaikams. Mes jiems – geriausi pavyzdžiai.
  • Laikykitės mitybos režimo – nepraleiskite pusryčių, pietų ir netgi vakarienės (tik vakare labiau save kontroliuokite). Badavimas visą dieną stipriai padidina tikimybę persivalgyti prieš miegą, o tai žalingai veikia poilsį, virškinimo sistemą ir provokuoja įvairius virškinimo sutrikimus, pavyzdžiui, rėmenį.
  • Protingai užkandžiaukite – tai sumažina persivalgymo riziką per pagrindinius valgymus. Užkandžiai turėtų atitikti sveiko ir maistingo maisto standartus, pavyzdžiui, puikiai tiktų saujelė riešutų, obuolys, keletas morkyčių, grūdų batonėlis be pridėtinio cukraus (geriausia juos gamintis namuose), pilnagrūdės duonos riekelė, maistingų sėklų porcija.
  • Neatsipalaiduokite prie švenčių stalo – išsirinkite vieną patiekalą ir mėgaukitės tik juo, kad vėliau netektų gailėtis suvalgius tris karštus patiekalus ir dar du desertus. Galite 15-30 minučių prieš valgį išgerti stiklinę vandens – tai padės neperpildyti skrandžio. Valgio metu vandens geriau negerti arba gurkšnoti labai minimaliai.
  • Pamirškite šventes ir susibūrimus, kai visą dieną sėdima prie stalo. Pakeiskite nuolatinį valgymą kita veikla – pažaiskite stalo žaidimus, pasivaikščiokite ar išmėginkite smagius komandinius užsiėmimus gryname ore. Tikimės, kad rasite bendraminčių, kurie vėliau padėkos už puikų kartu praleistą laiką.
  • Svarbiausia – valgykite lėtai ir sąmoningai. Taip ir sotumas ateis greičiau, ir suvalgysite mažiau. Nevalgykite prie televizoriaus ar kitų ekranų, vairuodami ir panašiai. Taip ne tik prarandama kontrolė, bet ir netenkama malonumo valgyti. Susikoncentruodami tik į maistą geriau pajusite jo skonį, aromatą ir virškinimo sistema puikiai pasiruoš tolimesniam jo apdorojimui ir maistinių medžiagų patiekimui kiekvienai kūno ląstelei su didele meile.

Jei ir vėl persivalgėte

Ir vėl persivalgėte? Nesigraužkite ir pasistenkite kitą kartą save kontroliuoti. Niekam nepatinka savijauta, kai sutrinka virškinimas ir vietoje pasivaikščiojimo norisi tik drybsoti lovoje (o taip daryti tikrai nepatartina).

Persivalgius geriau ramiai pasivaikščioti. Pajutus, kad kvėpuoti jau šiek tiek lengviau ir skrandis ne be toks persipildęs, stenkitės daugiau bent kurį laiką nevalgyti. Likusią dienos dalį vartokite daugiau skysčių – puikiai tiks šiltos žolelių arbatos, natūralus sultinys ar tiesiog vanduo, pagardintas citrina. Atminkite, kad geriausia priemonė po persivalgymo yra šioks toks pabadavimas. Kitą dieną taip pat nereikėtų pulti valgyti visko iš eilės – virškinimo sistema vis dar perkrauta ir ji tikrai bus dėkinga, jei ir toliau laikysitės tausojančio režimo. Tiks grūdinės košės, sriubos, rauginti pieno produktai (jei galite juos valgyti), lengvos salotos.

Greita pagalba persivalgius

Namų vaistinėlėje visuomet turėkite preparatų su virškinimo fermentais. Puikus pavyzdys – Mezym, kuris savo sudėtyje turi virškinimą veikiančių medžiagų, padedančių simptomiškai malšinti virškinimo sutrikimus, kylančius dėl to, kad kasa pagamina nepakankamai virškinimo fermentų. Dėl šio ir bet kokio kito vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti jūsų sveikatai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis