Pasaulio sveikatos organizacija akių pažeidimus jau įtraukė į COVID-19 infekcijos sukeliamų simptomų sąrašą.
Apie tai, kaip apsaugoti savo regėjimą, papasakojo akių ligų klinikos „Naujas regėjimas“ gydytoja Jekaterina Kovrigina.
„Tyrimais patvirtinta, kad vienas iš šio viruso plitimo kelių yra per akies junginę – skaidrų audinį, padengiantį akies baltymą ir voko vidų. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad apie 7–9 proc. užsikrėtimo koronavirusu atvejais pasireiškia konjunktyvitas, o net 87 proc. užsikrėtusiųjų nešiojo vienadienius ar ilgesnio naudojimo kontaktinius lęšius“, – pasakojo gydytoja J.Kovrigina.
Pasak medikės, bet kokios rūšies kontaktinių lęšių poveikis akies ragenai neišvengiamas: juos nešiojant, ragenoje ir akies junginėje atsiranda mikropažeidimų. Taip pažeidžiamas natūralus apsauginis barjeras, todėl, manoma, kad tokiu būdu virusas gali nesunkiai patekti į žmogaus organizmą.
„Tiesą sakant, kontaktinė regėjimo korekcija – tai XX a. technologija, kuri nebeatitinka šių dienų situacijos. Oftalmologai nerekomenduoja kasdien nešioti kontaktinių lęšių dėl daugybės priežasčių, iš kurių viena yra tai, kad žmogaus akis, kuri gauna deguonį iš atmosferos, uždėjus kontaktinį lęšį, yra uždengiama – taip sutrikdomas normalus deguonies patekimas“, – pasakojo akių ligų klinikos „Naujas regėjimas“ gydytoja.
Anot specialistės, netgi pro mikroskopą galima pamatyti, kad trejus metus kontaktinius lęšius nešiojusio paciento akies ragena būna stipriai pažeista, todėl rizikuoja tapti savotiškais vartais, per kuriuos į organizmą gali patekti įvairios infekcijos.
„Bėda ta, kad naujos atmainos koronaviruso PH sutampa su ašarų PH, todėl ši infekcija, patekusi į akis, ten ir lieka, o kontaktiniai lęšiai ligos atsiradimui tam tikra prasme padeda. Virusui tūnant akyse, jos tarsi „tirpsta“ – panašiai kaip ūmios pūslelinės atveju“, – pabrėžė J.Kovrigina.
Dėl šios priežasties koronaviruso PGR tyrimą (infekcijos diagnozavimas, kuris remiasi jos genetiniais tyrimais) galima atlikti paėmus mėginį iš akies junginės.
„COVID-19 smogia į silpnąsias organizmo vietas, todėl jeigu žmogus jau turi akių negalavimų, prie kurių prisideda ir kontaktinių lęšių nešiojimas, infekcija greičiausiai sukels akių patologiją“, – kalbėjo medikė.
Pasak gydytojos J.Kovriginos, pacientai skundžiasi „aptemusiu“ regėjimu, matomomis dėmėmis ar kibirkščiavimu akyse. Tai sukelia virusas, pažeisdamas akies tinklainę, kraujagysles ar regos nervą.
„Neigiamą poveikį akims daro ir preparatai, kuriais gydomas koronavirusas, ypač – hidroksichlorinas, nors Pasaulio sveikatos organizacija dėl toksiškumo buvo sustabdžiusi jo testavimą. Anksčiau šio preparato vartojimą visada kontroliavo oftalmologas, nes yra atvejų, kai preparatas sukėlė uždelstą akių pažeidimą, kuris pasireiškė per 3–6 mėnesius po nuolatinio vartojimo. Tai nereiškia, kad visi pacientai pajus šalutinį šio preparato poveikį, tačiau tokia grėsmė egzistuoja“, – pabrėžė gydytoja.
Kaip apsisaugoti nuo viruso dirbantiems su kitais žmonėmis? Gydytoja J.Kovrigina pataria laikytis dezinfekcijos taisyklių ir dėvėti apsauginius akinius. Medikė akcentavo ir tai, kad gerai matantieji šiuo atveju turi pranašumą, nes jiems nereikia naudoti regėjimo korekcijos priemonių, todėl dabar ypač aktualu atlikti lazerinę regėjimo korekciją ir visam laikui atsikratyti kontaktinių lęšių. Žinoma, ir akinių.
Jeigu prastai matote, šiuo metu rekomenduojama dažniau rinktis akinius, o ne lęšius, ir, žinoma, pajutus regėjimo sutrikimą, nepradėti savigydos, o kreiptis į specialistus.
Daugiau informacijos rasite klinikos „Naujas regėjimas“ svetainėje.