Kartais prireikia laiko, norint išmokti nebekaltinti savęs dėl patiriamų emocijų. Mes galime jų nebelaikyti destruktyviomis, o tiesiog kontroliuoti.
Pirmiausia – mes turime tokią teisę būti blogai nusiteikusios. Nors vaikystėje mums kalė į galvą, kad pykti ir „blogai elgtis“ yra labai baisu. Nes juk geros mergaitės visada tiesiog privalo būti mielos ir puikiai nusiteikusios. Todėl kai kurios ilgus metus dėl savo blogų emocijų jautėme gėdą, kaltę ir nerimą. Kartais prireikia laiko, norint išmokti nebekaltinti savęs dėl patiriamų emocijų. Mes galime jų nebelaikyti destruktyviomis, o tiesiog kontroliuoti.
1. Pasimokykite iš blogų emocijų
Pagalvokite, kas išprovokavo tokią nuotaiką ir ar galima toje situacijoje rasti ko nors pozityvaus? Ko nors pasimokyti? Galbūt nuotaika genda tada, kai per daug apsikraunate darbais, nes tiesiog negalite pasakyti: „ne“? Kartais, paanalizavus savo emocijas, atsiranda galimybių šį tą gyvenime pakeisti.
2. Vertinkite savo pyktį!
Pyktis jus gali mobilizuoti siekiant tikslų. Kartais žmonės parašo knygas, įstoja mokytis ten, kur kiti juos atkalbinėjo, pasiekia karjeros aukštumų vien todėl, kad kažkas kažkada juos supykdė pasakęs, kad jiems nepavyks. Pyktis suteikia jėgų ir išvaiko baimę, kad jums nepasiseks.
3. Neigiamos emocijos jūsų nepaverčia blogesne
Taip, kai kurias mus auklėjo taip, kad mergina ar moteris niekada neturėtų būti įtūžusi, nes tai tiesiog „negražu“. Tačiau žmogui normalu patirti ir išreikšti įvairias emocijas ir, jei jų proveržis nekenkia kažkam kitam ir neperžengia elgesio ribų, nesistenkite jų suvaldyti.
4. Neteiskite savęs
Nedramatizuokite situacijos, kankindama save mintimis apie praeities klaidas ar nerimaudama, kas galėtų nutikti ateityje.
Nė vienas nesame tobulas, visi tobulėjame. Galite kartoti kaip mantrą: „Aš žmogus ir aš tiesiog stengiuosi kuo geriau daryti tai, ką leidžia mano jėgos“. Priimkite save tokią, kokia esate ir atleiskite sau – kaip tai padarytų žmogus, kuris jus iš tikrųjų myli.
5. Koncentruokitės į dabartį
Nedramatizuokite situacijos, kankindama save mintimis apie praeities klaidas ar nerimaudama, kas galėtų nutikti ateityje. Grįžkite į dabartį: tam padeda meditacija, gili relaksacija ar tiesiog gilesnis kvėpavimas. Bent jau poilsis, kai galite „perkrauti“ savo smegenis.
6. Atkreipkite dėmesį į minčių higieną
Jei suksite ir suksite tą patį minčių ratelį: „Tik man taip galėjo atsitikti“, „Jaučiau, kad nutiks kažkas blogo“, „Jau kad nesiseka, tai nesiseka“ – geriau nebus. Tebūnie tai vidinis dialogas su savimi: „Suprantama, kad dabar jaučiuosi šlykščiai – kiekvienas taip mano vietoje jaustųsi. Nesiblaškyk, atsipūsk, sugalvok, nuo ko jaustumeisi geriau: gal į sporto salę, gal į kiną, o gal pas draugę vakarienės?“ Pats banaliausias „Viskas bus gerai!“ kartais tikrai daro stebuklus!
7. Padarykite pauzę
Meskite sau gelbėjimo ratą – išeikite pasivaikščioti arba ramiai pabūkite tyloje. Kai esate bjaurios nuotaikos, neaptarinėkite darbo ir asmeninių problemų. Duokite suprasti kolegoms ar vyrui, kad šiuo metu nesate pačios geriausios formos rimtiems pokalbiams. Ir pasistenkite prikąsti liežuvį, kad nelepteltumėte to, dėl ko paskui gailėsitės.
8. Palepinkite save
Tai galima apibūdinti kaip meilės injekciją sau: kartais padeda visiški mažmožiai. Puodelis kavos (su sviestiniu rageliu, kurio sau kasdien tikrai neleidžiate) pakeliui į darbą, vonia su aromatinėmis druskomis vakare, knyga ar filmas, kurį paskui pažiūrėsite lovoje su kompiuteriu ant kelių. Alkoholis šiuo atveju tikrai netinka, o shopingas (nors dauguma moterų linkusios save apdovanoti pirkiniu tada, kai yra bjaurios nuotaikos) irgi nieko gero: tuomet perkama spontaniškai, o spontaniški pirkiniai dažniausiai sunkiai pritaikomi...
9. Nesusitapatinkite su emocijomis
Jūsų pyktis – tai ne jūs. Jūsų esmė visiškai kitokia, bet kartais tiesiog nutinka taip, kad pyktis ar liūdesys užstoja jūsų gerą ir mylinčią esybę, kaip debesys uždengia saulę.
10. Supraskite – ir tai praeis
Nuotaikos – kaip vandenynas: yra potvyniai ir atoslūgiai. Tai Visatos dėsniai – tame kelyje, kuriame kiekviena patiriame pamokų, susikauname su vidiniais demonais, kad rastume tikrąją save.
Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuro naujienas rasite ir „Facebook“ puslapyje.