Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip pasirinkti trenerį ir sporto klubą? Specialisto patarimai

Nauji metai – nauji iššūkiai, nauji pasiryžimai. Vienas dažniausių lietuvių užsibrėžtų tikslų – pradėti sportuoti ir sveikai gyventi, o vis labiau populiarėjanti dovana – abonementas į sporto klubą ar asmeninio trenerio konsultacija.
Pratimai su svarmenimis
Pratimai su svarmenimis / Vida Press nuotr.

Tačiau, kaip pastebi sveikatingumo lavinimo specialistas, asmeninis treneris bei tarptautinės trenerių sertifikavimo mokyklos lektorius Audrius Kalvaitis, ypač svarbu teisingai išsirinkti trenerį bei sporto klubą, kad tas pasiryžimas gyventi sveikiau neišblėstų per pirmą mėnesį.

Siūlome keletą naudingų patarimų, kaip pasirinkti asmeninį trenerį, kuris padės palaikyti ir tobulinti ne tik kūno formas, bet ir sveikatą, ir motyvaciją.

Pagrindiniai gero trenerio bruožai

Pagrindinė asmeninio trenerio užduotis – priešlaikinio senėjimo, lėtinių ligų, fizinio pasyvumo, antsvorio prevencija. Treneris turi gebėti įvertinti pradedančiojo sportuoti laikyseną, fizinį pasirengimą, teikti rekomendacijas, kaip užkirsti kelią galimoms traumoms, bei išmokyti žmogų savarankiškai sportuoti.

Asmeninio archyvo nuotr./Audrius Kalvaitis
Asmeninio archyvo nuotr./Audrius Kalvaitis

Dauguma žmonių, dirbančių sėdimą darbą, turi sveikatos problemų, net jei jų nežino: antsvoris, netaisyklinga laikysena, sutrumpėję raumenys ir kitokie pokyčiai kūne, kurie turi įtakos žmogaus funkciniams judesiams, gyvenimo kokybei ir net sveikatai. Asmeninis treneris turi identifikuoti šias problemas ir padėti jas spręsti. Tai pagrindinė asmeninio trenerio kompetencija. Tačiau svarbu suprasti, kad net ir pats geriausias asmeninis treneris nėra medikas – žmogų su rimtomis sveikatos problemomis jis turi nukreipti pas specialistą.

Kita trenerio užduotis – išmokyti žmogų lavinti funkcinį pajėgumą savarankiškai, pavyzdžiui, teisingai atlikti pritūpimą, įtūpstą, spaudimą nuo savęs, trauką į save. Žmogus turi išmokti bei suprasti, kaip ir kodėl atliekami judesiai, gauti įgūdžių ir vėliau pajėgti taisyklingai „dirbti“ su savo kūnu. Visi minėti judesiai yra prigimtiniai, tik dėl šiuolaikinio gyvenimo būdo labai dažnai žmogus šių judesių nebemoka atlikti.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis sporto klubą

Sveikatingumo specialistas siūlo ypač atkreipti dėmesį į tai, kad noras puoselėti kūno grožį nesužalotų sveikatos.

Asmeninis treneris, anot A.Kalvaičio, naujai atėjusiam žmogui turi atlikti bent jau pradinį funkcinių judesių, laikysenos, širdies darbo įvertinimą, identifikuoti problemas, domėtis jo gyvenimo būdu, pateikti analizę ir rekomendacijas, kaip pagerinti fizinę sveikatą, kokius grupinius užsiėmimus rinktis ir kokiu intensyvumu mankštintis.

„Sporto klube turi būti išsilavinęs ir patyręs specialistas, kuris įvertintų kiekvieną, jo problemas, laikyseną, raumenų balansą, paaiškintų, kaip žmogus turi pradėti teisingai sportuoti, kad nesužalotų savęs, o stiprintų sveikatą. Kiekvienam individualiai turi būti nustatoma, nuo ko reikia pradėti ir koks krūvis tinka“, – įsitikinęs asmeninis treneris A.Kalvaitis.

Sveikatingumo specialistas siūlo ypač atkreipti dėmesį į tai, kad noras puoselėti kūno grožį nesužalotų sveikatos: „Kaip treneris gali „dozuoti“ krūvį nežinodamas, kiek pajėgi yra žmogaus širdis, koks yra sąnarių paslankumas? Arba: jei neatliekamas funkcinių judesių, laikysenos vertinimas — tai ką tas treneris treniruoja, jei žmogus galbūt „sugriuvęs“?“

Prieš renkantis sporto klubą pradedančiam sportuoti patariama būti atidžiam ir gerai išsiklausinėti, ar treneris atlieka bent jau pirminį fizinės būklės įvertinimą, ar pasiteirauja apie širdies darbą ir kitas sveikatos problemas, o ne tik vertina kūno sudėtį arba tikrina, kiek svorio pakeliate.

Ką daryti sporto klube: nuo ko pradėti?

Geras treneris būtinai išmokys atlikti apšilimo, tempimo ir atvėsimo pratimus, kurie reikalingi prieš ir po bet kokios treniruotės, taip pat ir pagrindinius bazinius judesius pasitelkiant įvairius įrankius ar kūno svorį.

Nors kiekvienam tai labai individualu, renkantis grupinius užsiėmimus rekomenduojama pradėti nuo žemo intensyvumo programos: kalanetikos, pilateso ar panašios treniruotės. Svarbu, kad treneris patartų kiekvienam asmeniškai, nes nėra visiems tinkamo tokios pačios pradžios ir progreso recepto. Trenerio darbas yra pagelbėti žmogui, įvesti jį į fizinį aktyvumą palaipsniui ir toliau su juo dirbti, jį stebėti, planuoti ir kontroliuoti krūvius.

Vida Press nuotr./Treniruotė
Vida Press nuotr./Treniruotė

Treniruotės trukmė – valanda

Sveikatingumo treniruotei pakanka valandos trukmės krūvio, nes ilgesnio krūvio metu žemo fizinio pajėgumo kūnas pradeda išskirti streso hormoną kortizolį. Kai streso gyvenime yra ir taip daug, nereikėtų jo papildomai gauti dar ir sporto klube.

Jei esate fiziškai aktyvūs, turite suprasti, kaip veikia jūsų širdis ir kaip techniškai teisingai atliekami judesiai. Dėl įveržtų, sutrumpėjusių ar silpnų raumenų ir netaisyklingos laikysenos vystosi raumeninis disbalansas, greičiau dėvimi sąnariai, didėja traumos tikimybė, o atliekamų judesių amplitudė gali turėti įtakos šių problemų sustiprėjimui.

Trenerio užduotis – stebėti fizinį pajėgumą ir skirti krūvius tik įvertinus, kad žmogus gali lavinti savo kūną savęs nežalodamas. Trokštamo kūno vaizdas yra tinkamo krūvio ir progresijos pasekmė, teisingai atliekamų judesių rezultatas, įvairi fizinio aktyvumo forma, kuria žmogus turi užsiimti visą gyvenimą.

Sveikatingumo lavinimo specialistas A.Kalvaitis ragina „neprisirišti“ tik prie sporto klubo: „Aktyvi fizinė veikla turi tęstis kiekvieną dieną ir už sporto klubų rėmų – namuose, gamtoje, pavyzdžiui, artėjant sniego sezonui – slidinėti, čiuožti pačiūžomis, žaisti sniego mūšį su vaikais ir pan. Svarbu paruošti kūną, pasirinkti teisingą krūvį ir mėgautis. Jei oras geras, kur kas naudingiau ir sveikiau sparčiu žingsniu pasivaikščioti po parką nei sporto klube eiti ant takelio.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?