„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kaip rudenį stiprinti imunitetą? Specialisto patarimai

Įpusėjus rudeniui ypač svarbu kalbėti apie tinkamą imuninės sistemos stiprinimą. Besikeičiantis klimatas, didesnės darbų apkrovos ir vitaminų stoka – priežastys, lemiančios pirmuosius imuniteto silpnėjimo požymius.
Moteris valgo obuolį
Moteris valgo obuolį / Vida Press nuotr.

Žmonės turėtų atidžiau puoselėti savo organizmą, atkreipti dėmesį į kintantį gyvenimo režimą, o vaikų imunitetu pradėti rūpintis jau dabar, nelaukdami galimų sveikatos sutrikimų, rašoma pranešime spaudai.

Įtampa darbe, išbalansuotas miego ritmas – pirmosios ir neabejotinai svarbiausios priežastys, lemiančios prastėjančią savijautą ir mažesnį atsparumą rudenį plintantiems virusams.

Specialistai sutaria – pastebima tendencija, kad išankstinis imuniteto stiprinimas nėra aktualus Lietuvos gyventojams. Prevenciškai šiuo klausimu rūpinasi tik vaikų mamos dėl darželiuose ir mokyklose itin dažnai plintančių virusų. Likusiems šis aplaidumas vėliau atsiliepia dvigubai – susirgę pacientai skuba gydyti nusilpusio organizmo padarinių sukeltų ligų.

Tad ką daryti, kad imuniteto stiprinimas rudenį nebūtų varginantis procesas?

Darbo ir poilsio pusiausvyra

Žmogaus organizmas jautriai reaguoja į aplinkos pokyčius. Neretai grįždami į kasdienį režimą po ilgų atostogų patiriame didžiulį organizmo šoką – stresą, susijusį su netikėtai pasikeitusiomis gyvenimo sąlygomis. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Kristina Zacharevič pabrėžia, kad įtampa darbe, išbalansuotas miego ritmas – pirmosios ir neabejotinai svarbiausios priežastys, lemiančios prastėjančią savijautą ir mažesnį atsparumą rudenį plintantiems virusams.

123RF.com nuotr./Moteris lovoje.
123RF.com nuotr./Moteris lovoje.

„Poilsio ir darbo režimo nebuvimas yra šių laikų žmonijos problema. Norėdami būti pripažinti ir sėkmingi profesinėje srityje žmonės neretai aukoja savo poilsio laiką, o kartais į tai iš viso nekreipia dėmesio. Individualiai subalansuotas režimas yra privalomas kiekvienam, norinčiam jaustis gerai ir nesirgti“, – teigia vaistininkė.

Anot specialistės, svarbiausia yra kokybiškas ir reguliarus miegas. Aštuonios valandos miego yra būtinos kiekvienam organizmui. Per tą laiką žmogaus kūnas ne tik pailsi, bet ir mobilizuoja kraujyje bei audiniuose esančias ląsteles, kovojančias su išorės mikroorganizmais – virusais. Tuo pačiu miegas padeda atgauti jėgas ir mažina dienos rūpesčių sukeltą įtampą, kuri ilgainiui gali lemti imuniteto nusilpimą.

Visavertė mityba

Norint paruošti organizmą šaltajam metų sezonui, reikėtų pasirinkti visavertį, mineralų ir vitaminų gausa pasižymintį maistą. Visiems, ypač vaikams, rekomenduojama valgyti kuo daugiau natūralių produktų, tokių kaip daržovės, vaisiai, uogos. Pavyzdžiui, avietėse, kaip ir gervuogėse, yra gausu vitamino C, geležies ir magnio, o daugiausia mineralų ir vitaminų turinčios daržovės – kopūstai, morkos, pomidorai ir brokoliai.

„Daržovėse, vaisiuose ir uogose esančius komponentus žmogaus organizmas greitai įsisavina ir taip stiprina imuninę sistemą. Daržoves, vaisius ir uogas ypač turėtų išnaudoti mamos, nes vaiko imuninis barjeras yra mažesnis nei suaugusio asmens – vaisiai ir daržovės yra geriausias būdas apsaugoti vaiką nuo rudenį suaktyvėjančių virusinių mikroorganizmų“, – teigia K.Zacharevič.

Vida Press nuotr./Daržovės
Vida Press nuotr./Daržovės

Aktyvus laisvalaikis ir grūdinimasis

Specialistai teigia, kad žalingi įpročiai ir mažas fizinis aktyvumas ardo organizmo sukauptą imuninės sistemos barjerą. Šie asmenys turi didesnę tikimybę susirgti sudėtingesnėmis peršalimo ar kitų ligų formomis, neretu atveju jiems skiriami ir didesnį poveikį kovai su virusu turintys medikamentai – antibiotikai.

Rekomenduojama daugiau laiko praleisti gryname ore, užsiimti malonia, bet aktyvia sportine veikla, kuri padės kurti stipresnę imuninės sistemos apsaugą.

Siekiant to išvengti, vaistininkė rekomenduoja daugiau laiko praleisti gryname ore, užsiimti malonia, bet aktyvia sportine veikla, kuri padės kurti stipresnę imuninės sistemos apsaugą.

Svarbu žinoti, kad suaugusio žmogaus ir vaiko organizmo atsparumą ligoms didina netgi paprastas, kasdienis ritualas – kontrastinis dušas. Pasak vaistininkės, nemėgstantiems ekstremalių pojūčių ir grūdinimosi šaltame ežero ar upės vandenyje užtenka kas rytą praustis po kontrastiniu dušu. Tai padės suaktyvinti žmogaus kraujotaką ir paskatins imuninių ląstelių atsinaujinimą organizme – tai turės teigiamą poveikį organizmo atsparumui ligoms stiprinti.

Vitaminų svarba

Specialistai teigia, kad, norint sustiprinti organizmo atsparumą, rekomenduojama vartoti vitaminą C.

„Jeigu abejojate savo arba vaiko atsparumu ligoms – rekomenduoju šį vitaminą vartoti jau dabar. Kodėl taip sakau? Norėdami pajusti jo efektą, turime šį preparatą naudoti mažiausiai šešias savaites, kol organizmas ims kurti apsaugines ląsteles kovai su išorės mikroorganizmais.

Be to, pravartu bent tris kartus per metus vartoti ežiuolės preparatus, bičių produktus, kurie yra labiausiai praturtinti organizmui reikalingais vitaminais, mineralais ir amino rūgštimis“, – teigia K.Zacharevič.

Norintiems išvengti ligų rekomenduojama bent kelis kartus per metus vartoti kompleksinius vitaminus, kuriuose yra visų grupių vitaminų ir mineralų. Prevenciškai rūpinantis organizmu galima išvengti ne tik ligų, bet ir dėl jų kylančių sudėtingų komplikacijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs