Tad apie tai, kaip nepasiklysti informacijos gausoje ir pradėti treniruotis teisingai, kalbamės su Ogmios mieste įsikūrusios sveiko kūno studijos „Sportis“ įkūrėjomis Santa Povilonyte-Žilinskiene ir Daiva Janarauskiene.
Pradžia – apsilankymas kineziterapeuto kabinete
Pasak pašnekovių, nusprendus savo gyvenimą susieti su sportu ir dalį asmeninio laiko paskirti treniruotėms, pradėti reikėtų ne nuo sporto klubo abonemento įsigijimo, o nuo apsilankymo pas kineziterapeutą. „Šio vizito metu specialistas įvertins laikyseną, raumenyną ir fizinį pajėgumą. Tuomet paaiškės, kokio pobūdžio, intensyvumo treniruotės ir koks jų dažnis žmogui yra tinkamiausias“, – tikina S.Povilonytė-Žilinskienė ir D.Janarauskienė ir pažymi, jog šis apsilankymas ypač svarbus ir norintiems grįžti sportuoti po pertraukos ar patirtos fizinės traumos, kadangi specialistas užtikrins, kad išsikelti asmeniniai tikslai ir kelias link jų sumažintų tikimybę pakartotinoms ar naujoms traumoms.
Anot specialisčių, pirmuosius savo apsilankymus sporto salėje derėtų paskirti ne grupinėms treniruotėms, o individualiam darbui su pasirinktu treneriu, kadangi jis išmokys taisyklingų padėčių bei judesių ir kvėpavimo pratimų metu. „Visa tai yra svarbiausias pagrindas bet kuriam sportuojančiam žmogui. Na, o vėliau galima jungtis prie bet kurios patinkančios treniruočių grupės arba išmoktą pratimų programą individualiai atlikinėti sporto klubo salėje“, – teigia moterys.
Svarbu ir kaip pradedate, ir kaip užbaigiate treniruotę
S.Povilonytės-Žilinskienės ir D.Janarauskienės teigimu, treniruotę reikėtų pradėti apšylant, aktyvinant kvėpavimo raumenis, išjudinant visus sąnarius. Tam puikiai tiks dinaminiai tempimo pratimai, kurių metu raumenys tempiami aktyviai, tačiau ritmiškai ir dinamiškai – pradedant nuo lengvų judesių, palaipsniui didinant judesio amplitudę iki maksimalios. Apšilimas yra labai svarbus norint, kad nebūtų pažeisti raumenys, todėl neturėtumėte jo pamiršti. Jei neapšilsite, raumenys pavargs daug greičiau, o treniruotė truks trumpiau.
Specialistės pabrėžia, jog treniruotės taip pat negalima užbaigti bet kaip. „Pabaigoje svarbiausia vengti intensyvių pratimų. Derėtų po truputį normalizuoti krūvį iki įprasto pulso dažnio. Treniruotės pabaigoje rekomenduojami statiniai tempimo pratimai, kurių metu raumuo yra maksimaliai ištempiamas ir tam tikrą laiko tarpsnį užlaikomas tempimo padėtyje“, – tikina moterys.
Dažniausia naujokų klaida – per didelis krūvis
Pasak specialisčių, dažniausiai naujokų daroma klaida – pasirenkamas per didelis, neadekvatus ir netinkamas krūvis. „Atliekant pratimus aktyvinamos ne tos raumenų grupės, kurios turėtų būti, tad ilgainiui pradeda skaudėti raumenis, sąnarius, po treniruotės jaučiamas išsekimas. Dauguma naujokų, siekdami greitų rezultatų, alina save ir pradeda sportuoti nuo sekinančių treniruočių. Na, o kiti, pavyzdžiui, ima bėgioti ilgas distancijas nepagalvodami, kad prieš tai kūną reikia paruošti. Kitu atveju bėgimas duos daugiau žalos, nei naudos“, – tikina S.Povilonytė-Žilinskienė ir D.Janarauskienė.
Svarbu atminti, jog fizinė veikla turi teikti džiaugsmą ir malonumą, tad netinkamai pasirenkamas krūvis, per sudėtingos ir alinančios, jūsų galimybių neatitinkančios treniruotės greitu metu atgrasys nuo apsilankymų sporto klube, o ne padės pasiekti trokštamų rezultatų.