Kaip susidoroti su po švenčių apninkančia melancholija

Nesuprantate, kas aplink vyksta ir kaip jaučiatės, niekas nedomina ir net atrodo, kad nebėra, ko laukti (išskyrus pavasario, kuris dar toli)? Po žiemos atostogų, šventinio šurmulio, buvimo su artimaisiais ir draugais, valgių bei gėrimų – neretai ir alkoholinių – gausesnio vartojimo, dažną mūsų aplanko pošventinė melancholija. Tuštuma. Kaip susitvarkyti su tuo nemaloniu jausmu?
Pošventinis liūdesys
Pošventinis liūdesys / Vida Press nuotr.

Vidinė savijauta – tai ne rankos ar kojos skausmas: vaistai nepadės, o ir sunku tiksliai įvardyti, kiek tas nemalonus jausmas truks. Išlaukti šią būseną sunku.

Paskaičiuota, kad vienas iš penkių amerikiečių kenčia sezoninį sutrikimą, vadinamą žiemos (sezoninė) depresija. Lietuvos statistika turėtų būti panaši. Padidėjęs mieguistumas, sumažėjęs energijos lygis, dingęs noras bendrauti ir atsiradęs poreikis vartoti nesveiką maistą – tai tik keletas požymių. Tačiau nepulkime diagnozuoti sau depresijos, o pabandykime padaryti keletą dalykų, kurie, įvairiausių mokslinių tyrimų duomenimis, veiksmingai gelbsti nuo sezoninio ar pošventinio liūdesio bei melancholijos.

Nustokite sau žadėti

Neįmanoma per vieną dieną imti ir visiškai pakeisti gyvenimo, staiga tapti tuo, kuo nesi. Tai suvokus, gali apimti beprasmybės jausmas.

90 proc. žmonių per Naujuosius prisižada gausybę dalykų ir linki vieni kitiems, kad ateinantys metai būtų kitokie. Pilnas internetas įvairių citatų, tokių kaip „Nauji metai – tai 365 galimybės“ ar „Nauji metai – nauja(s) aš“. Pirma tokia pamatyta citata ar pasižadėjimas sau įkvepia, tačiau kai įsisukate į tą ratą, jaučiatės bejėgiai, nes neįmanoma per vieną dieną imti ir visiškai pakeisti gyvenimo, staiga tapti tuo, kuo nesi. Ir tai suvokus, gali apimti beprasmybės jausmas.

Tikslai visiems būtini, tai mūsų gyvenimo variklis. Siekite jų, bet nustokite žadėti pasikeisti. Žmogui reikia ne pasikeisti, o tiesiog tobulėti ir stengtis būti geram kitiems, kaip ir sau.

Vida Press nuotr./Pasižadėjimai
Vida Press nuotr.

Dažniau būkite šviesoje

Motina gamta taip jau surėdyta, kad žiema, ypač jei daug neprisnigę, yra pilka ir niūri. Sniego šią žiemą matėme mažai, tad ir šviesos nebuvo daug. Tai trikdo mūsų vidinį laikrodį, jaučiamės apatiški. Tačiau visada galima pasiguosti, kad kasdien po trejetą minučių šviesėja ir kad tamsiau jau nebus.

Sprendimas: kuo daugiau natūralios šviesos. Kai tik turite galimybę, dažniau pabūkite lauke šviesiu paros metu. Realiausia – savaitgalį ir trumpai – darbo dienomis per pietus. Geriausia, kad pajudėtumėte – pasivaikščiotumėte sparčiu tempu, nes fizinis aktyvumas taip pat yra vaistas nuo sezoninės depresijos.

Beje, mokslininkų teigimu, žvelgimas į dienos šviesą pro pastatų ar automobilio langą neturi tokio teigiamo poveikio, kaip būnant lauke.

Vida Press nuotr./Judėjimas
Vida Press nuotr.

Gyvenkite tuo pačiu ritmu

Ėjimas gulti ir kėlimasis skirtingu laiku labai išderina organizmą. Kaip ir valgymas kasdien labai skirtingu laiku. Nors režimas niekam nepatinka, organizmui to reikia, kad nesijaustumėte išsibalansavę, nuotaikos ir energijos lygis būtų stabilūs.

Fotolia nuotr./Rytas
Fotolia nuotr.

Nevalgykite nesveikai

Nes būtent to dabar labiausiai norisi ir toks maistas dar labiau išbalansuoja organizmą. Nesveikas maistas skatina nuotaiką ir energijos lygį labai šokinėti: staiga pakelia ir krenta iki kritinės ribos. Taigi nors iš pradžių jis skatina jaustis labai gerai, galiausiai nuotaika dar labiau sugenda ir nieko nebesinori.

Vida Press nuotr./Nesveikas maistas
Vida Press nuotr.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų