Kaip suvaldyti emocijas? Pratimai jūsų tobulėjimui

Jeigu jūsų sieloje staiga apsiniaukė ir pasidarė niūru, gal net pradėjo lynoti ir kaukia vėjai – nenusiminkite. Gerą nuotaiką galima susigrąžinti vos per kelias minutes!
Smegenų veikla
Smegenų veikla / Fotolia nuotr.

Retorikos ir oratorinio meistriškumo universiteto dėstytojas Sergejus Šipunovas tinklalapiui orator.biz pateikia 5 technikas, kurios grąžins saulėtą nuotaiką jūsų vidiniam pasauliui. Nebijokite atrodyti keistai – juk esate pasiryžę padėti sau!

TAIP PAT SKAITYKITE: Pozityvi neigiamų emocijų galia: kuo į naudą išeina liūdesys, kaltė, pyktis ar nerimas?

Emocingas judesys

Jeigu sieloje bando įsitaisyti liūdesys, tai pirmiausia pabandykite numušti šią nuotaiką padarę keletą fizinių pratimų:

  • Keletą kartų giliai įkvėpkite ir iškvėpkite;
  • Kartą kitą nuoširdžiai pažiovaukite;
  • Padarykite nedidelę mankštelę: pritūpimai, pasilenkimai, pasitampymai;
  • Pasipurtykite, kad nueitų bangelė per visą kūną;
  • Įtempkite viso kūno raumenis, sulaikykite įtampą kelias sekundes ir atsipalaiduokite, numeskite įtampą.

Šie pratimai padeda sumažinti negatyvių emocijų poveikį. Tada jau galima pradėti kurti gerą ir gyvenimo džiaugsmo kupiną nuotaiką. Čia padės „emocingi judesiai“:

  • Atsistokite tiesiai, kad jūsų laikysena būtų graži: ištiesinkite pečius, krūtinę į priekį, išdidžiai pakelkite galvą;
  • Nusišypsokite (sau, žiūrėdami į veidrodį, aplinkiniams). Ir šypsokitės mažiausiai 10 minučių!
  • Su riksmu „Taip!“ kelkite rankas į viršų.

Laiko mašina

Laikas gydo viską. Kas mokykliniais laikais atrodė kaip baisiausia gyvenimo tragedija, prabėgus keletui metų sukelia tik ramų šypsnį. Lengva būti filosofu, kai nemalonus įvykis seniai praeityje?

Tuomet kas trukdo jums dabar, užuot skendus juodose emocijose, persikelti į ateitį (su įsivaizduojama laiko mašina) ir iš ten blaiviu žvilgsniu pažiūrėti į dabartinę jūsų sunkią gyvenimo situaciją.

Patikėkite, kai tik jums pavyks įsijausti į save 10–20 metų vyresnį, jūs iš karto pajusite, kaip traukiasi liūdesys ir nuoskauda.

  • Atleido iš darbo? Nejaugi po 10 metų šis tolimos praeities įvykis vis dar jus neramins?
  • Sudeginote lygintuvu naują suknelę? Jau po kelių savaičių jums tai bus visiškai nesvarbu.

Pabandykite sunkius gyvenimo momentus išgyventi ne „čia ir dabar“, o žvelgdami į juos iš tolimos ateities perspektyvos. Juk ateityje jūs turėsite dar daugiau gyvenimiškos išminties, filosofinio požiūrio į nesklandumus bei suvokimo, kad „ir tai praeis“.

TAIP PAT SKAITYKITE: Emocijų paleidimo instruktorius Rytis Lukoševičius: „Norite būti laimingi? Nebesinešiokite savo skausmo“

Emocijų sprogimas

Jeigu jaučiate, kad nepajėgiate sulaikyti susikaupusių negatyvių emocijų, kad tuoj, vaizdžiai sakant, sprogsite, tuomet neslopinkite savo emocijų, leiskite joms prasiveržti.

Jei norisi verkti – išsižliumbkite iš visos širdies, kad ašaros nuplautų visą sunkumą iš vidaus. Nesulaikykite ašarų, jos turi nuostabų valantį poveikį.

Jeigu viduje verda pyktis – imkite pagalvę ir kaip reikalas ją prilupkite. Neslopinkite susikaupusios agresijos. Geriau tegul ji išsilieja ant pagalvės nei ant nekalto, jums po ranka netyčia pasitaikusio žmogaus.

Kartais paprasčiausias būdas išvaikyti savo sielos debesis – leisti prasiveržti lietui su žaibais ir griausmais. Pagriaudėjus visuomet ateina ramybė, išlenda saulė ir pasirodo vaivorykštė.

Tik atminkite: emocijų sprogimas turi būti kontroliuojamas, t.y., nereikėtų verkti darbe, geriau namie; jeigu liejate pyktį, tai geriau ne ant žmonių, o ant pagalvės.

Ir geriau nesulaukti tokios akimirkos, kai emocijos tampa tiek nevaldomos, jog tenka griebtis „sprogstamųjų“ technikų. Išbandykite kitas čia pateikiamas metodikas ir gal pavyks išvengti „sprogimų“.

Fotorobotas

Dvasinis skausmas – tai ne šiaip abstrakcija, jis turi pakankamai konkretų fizinį atspindėjimą kūne. Pabandykite atsakyti į klausimus apie jus kamuojantį jausmą:

  • Kurioje kūno vietoje jis įsikūręs? Rankose? Kojose? Pilve?
  • Kokios jis formos? Apvalus? Kvadratinis? Trikampis?
  • Iš kokios jis medžiagos? Kietas ar minkštas?
  • Kokios jis spalvos? Ar yra garsai, lydintys jūsų pojūčius?

Atsakius į visus klausimus gali gautis štai toks aprašymas: „Baimė – tai šalta, plieninė, pilka spyruoklė, ji pilvo centre, 15 cm pločio, skleidžia cypiantį garsą...“ arba „Nuoskauda – tai sunkus kvadratas, dydžio kaip plyta, išsidėstęs krūtinės centre, jis iš skysto gyvsidabrio, juodas, karštas“.

Panašius paveikslus galima sukurti bet kuriam jausmui. Kai jau turite tokį portretą, su juo galima pradėti dirbti.

Pirmas būdas: tiesiog įdėmiai studijuokite dvasinio skausmo paveikslą. Kaip rodo praktika, užtenka 3–4 minučių atidaus stebėjimo, ir jis dingsta arba tampa vos pastebimas.

Antras būdas: paimti kokį vieną parametrą, pavyzdžiui, spalvą ir jį pakeisti. Nuspalvokite savo vaizduotėje nemalonų jausmą geltona spalva ir jis iš karto praras bet kokią galią jus valdyti.

Skanus maistas

Visiškai paprastas, tačiau visuomet veiksmingas būdas. Jeigu širdį kažkas slegia – užeikite į artimiausią kavinę ar restoraną, užsisakyti gerą patiekalą, ir jau po pusvalandžio nemalonus sunkumas nuo širdies „nutekės“ į skrandį.

Jeigu nepavyksta gauti maisto, tiks ir kramtomoji guma.

Keista, tačiau šis metodas dažnai suveikia geriau nei pačios įmantriausios psichologinės technikos.

TAIP PAT SKAITYKITE: Ką apie jūsų asmenybę atskleidžia išrankus valgymas?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų