Portalui healthista.com psichoterapeutė atskleidžia mums žalingus pykčio išreiškimo būdus ir pateikia patarimus, kurie padės išmokti juntamą pyktį suvaldyti bei tinkamai jį išreikšti.
Du mums žalingi pykčio išreiškimo būdai
Piktasis smurtautojas. Tai būdas pyktį išreikšti garsiai, grėsmingai ir staigiai, bet tik gerokai jam prisikaupus ir užvaldžius visą kūną. Tokiu atveju plūsteli adrenalinas, kuris neretais atvejais tokiems žmonėms gali kelti ir priklausomybę. Į šią būseną dažnai patenka asmenys, kurie jaunystėje patys patyrė žodinį ar fizinį smurtą ir leidosi užvaldomi dėl to jaučiamo pykčio, kurio sveikai suvaldyti jie nemoka ir dėl to gyvena nuolatinėje įtampoje.
Tylusis ugnikalnis. Tai visiškai priešinga būsena. Toks žmogus niekad nesupyksta, nes jei pyktį jis ir pajunta, iš karto jam užkerta kelią arba tiesiog vengia tokių situacijų. Neretai šiais žmonėmis aplinkiniai gali pradėti naudotis, mat jie – linkę susitaikyti ir su viskuo sutikti. Vis dėlto juntamas, bet užgniaužtas pyktis gali kauptis tol, kol įvyks sprogimas.
TAIP PAT SKAITYKITE: Olegas Lapinas: „Slopinate savo skausmą, pyktį ar baimę? Galimos pasekmės – ligos ir nusikaltimai“
Yra begalė fiziologinių ir psichologinių priežasčių, kodėl nemokėjimas sveikai išreikšti juntamą pyktį, mums gali būti žalingas. Dėl užgniaužto pykčio kūnas junta nuolatinę įtampą ir patiria stresą – o tai kenkia bendrai organizmo sveikatai bei imunitetui, maža to, tinkamai neišreiškus pykčio, ilgainiui gali išsivystyti depresija.
6 patarimai, kurie padės suvaldyti juntamą pyktį
Į pykčio valdymo kursus žmonės dažniausiai ateina pasiekę ribą – turėdami psichologinių ar fiziologinių problemų ar kuomet juos užvaldęs pyktis pradeda trukdyti jų normaliam gyvenimui, karjerai, santykiams su partneriu ar vaikais. Vis dėlto yra būdų, kaip tą pyktį galite suvaldyti.
1. Pajuskite, kai jūsų kūnas įsitempia
Pajutus pyktį, dažniausiai įsitempia visas kūnas – jis pasiruošia grėsmės stadijai. Ir nors kiekvieną žmogų pyktis veikia skirtingai, dažniausiai gali apimti nemalonūs pojūčiai pečių, rankų, kojų srityse, sutrikti skrandžio veikla. Visa tai apima staiga ir į tai būtina atkreipti dėmesį, kad tinkamu momentu galėtumėte save suvaldyti.
Jeigu galite, pasistenkite arba išeiti ir įkvėpti gryno oro, arba nukreipkite mintis ir galvokite apie dabarties momentą, o ne apie savo juntamas emocijas. Sutelkdami dėmesį į savo kūną, jį supančią aplinką, o ne į tai, kas tuo metu verda jūsų galvoje, padėsite sau atitolti nuo erzinančios situacijos ir į ją sureaguoti ramiau.
TAIP PAT SKAITYKITE: Pozityvi neigiamų emocijų galia: kuo į naudą išeina liūdesys, kaltė, pyktis ar nerimas?
2. Sureguliuokite savo kvėpavimą
Kuomet pajutus pyktį įsitempiame, padažnėja ir mūsų kvėpavimas, mat stresą pajutęs kūnas pasiruošia veiksmo stadijai, o į kraują išsiskiria adrenalinas.
Lengviausias būdas tai sustabdyti – sureguliuoti savo kvėpavimą, tad pasistenkite keletą sekundžių giliai pakvėpuoti. Geriausia, jei giliai įkvėpę iš plačių orą giliai ir iškvėpsite. Tai puiki technika, padedanti nusiraminti.
3. Žvelkite plačiau
Ar tikrai ši situacija verta tokių stiprių nervų? Ar galite šioje situacijoje ką nors pakeisti? Ar tikrai viską gerai supratote? Tai klausimai, į kuriuos ne tik kad nespėtumėte atsakyti pasidavę staigiam pykčiui, bet jų sau net ir neužduotumėte.
O juk būtent šie klausimai ir padeda į situaciją pažvelgti iš platesnės perspektyvos. Tad prieš tai pasinaudoję aukščiau aprašytomis kvėpavimo technikomis, nepamirškite to savęs paklausti, ir galbūt paaiškės, kad nervintis tikrai nėra dėl ko.
4. Pakalbėkite apie kilusius jausmus
Jei pyktį jums sukėlė tam tikras žmogus ar jo veiksmai jūsų ar kitų žmonių atžvilgiu, nelaikykite to savyje. Pakalbėkite ir nuoširdžiai išsakykite savo jausmus. Tai padės suprasti kito žmogaus motyvus ir sumažins juntamą pyktį.
5. Konfliktuose venkite kaltinamųjų frazių
Kalba, kurią naudojame savo mintyse ar kalbėdami su kitais, taip pat gali paaštrinti juntamą pyktį, tad konfliktų metu, pasistenkite savęs dar labiau neaudrinti naudodami tokias frazes, kaip: „tu privalai“, „tau reikėtų“, „tu niekada“, „tu visada“, „taip nesąžininga“. Jos ne tik kad neleis nusiraminti konfliktuojant, bet ir gali įplieksti dar didesnį kivirčą.
6. „Nuleiskite garą“
Vis dėlto jei konflikto išvengti taip, kaip norėjote, nepavyko ir viskas baigėsi ne itin maloniai, o po situacijos jaučiatės tik dar labiau susierzinę, pasistenkite nukreipti mintis ir išsikraukite. Išeikite į lauką, pasivaikščiokite, pabėgiokite ar užsiimkite kūrybine veikla – tai padės nusiraminti.