Kardiologas apie širdies ritmo sutrikimus: dalis gali sukelti gyvybei grėsmingų komplikacijų

Jei jaučiate širdies permušimus, jūsų širdies plakimas yra per greitas arba per lėtas, pulsas neritmiškas, jaučiate dusulį ar staiga sumažėja fizinio krūvio tolerancija, gali būti, jog sergate širdies ritmo sutrikimu. Pasak gydytojo kardiologo, med. m. dr. Justo Simonavičiaus, didžioji dalis širdies plakimų, perplakimų ir permušimų yra nepavojingi, tačiau kai kurie ritmo sutrikimai gali sukelti itin sunkių komplikacijų, kurios dažnai būna grėsmingos gyvybei.
Sustreikavo širdis
Sustreikavo širdis / 123RF.com nuotr.

„Svarbu suprasti, kad širdies ritmo sutrikimų grupei priklauso daugybė tarpusavyje labai besiskiriančių ligų, kurioms būdingos savitos priežastys, skirtingi išsivystymo mechanizmai, o svarbiausia, ritmo sutrikimų gydymo galimybės taip pat labai priklauso nuo ritmo sutrikimo tipo.

Dėl to paciento išsakyti nusiskundimai, pavyzdžiui, apie jaučiamą nereguliarią, neįprastai dažną ar kitokią širdies veiklą, informacijos suteikia nedaug. Svarbiausias dalykas, kalbant apie ritmo sutrikimus, yra jų užregistravimas elektrokardiogramoje“, – portalui manodaktaras.lt teigė „Gerovės klinikos“ kardiologas.

Manodaktaras.lt nuotr./Justas Simonavičius
Manodaktaras.lt nuotr./Justas Simonavičius

Permušimai gali nesukelti jokių simptomų

Širdies ritmo sutrikimai arba aritmijos įprastai pasireiškia dažnos arba nereguliarios širdies veiklos pojūčiu. Pasak gydytojo, visos aritmijos gali būti pirminės, kai atsiranda be jokios konkrečios priežasties, ir antrinės, kai ritmo sutrikimus sukelia kitos ligos, pavyzdžiui, elektrolitų disbalansas organizme, skydliaukės funkcijos sutrikimai ir kt. Pašalinus antrinės aritmijos priežastis, paprastai susinormalizuoja ir širdies veikla.

Pagal savo pobūdį aritmijos skirstomos į tikrąsias ir netikrąsias. Netikrosios aritmijos, anot kardiologo dr. J.Simonavičiaus, yra paprasčiausi permušimai, kai žmogaus širdies ritmas yra normalus, tačiau kas keletą dūžių įvyksta taip vadinamas priešlaikinis širdies susitraukimas – ekstrasistolė:

„Tai nemalonus pojūtis. Dažnai pacientai sako, jog širdis tarsi persiverčia krūtinėje, kai kuriems šis nemalonus pojūtis kyla link kaklo sukeldamas kosulį.“

Net ir visiškai sveika širdis gali turėti nuo kelių iki keliolikos ar net kelių šimtų permušimų per parą ir tai, anot gydytojo, yra normalu. Širdies permušimai gali būti ir asimptominiai, kai žmogus jų net nejaučia, o sužino, pavyzdžiui, atėjęs profilaktiškai pasitikrinti, arba simptominiai, kai papildomi širdies dūžiai sukelia nemalonius pojūčius.

Permušimus svarbu atskirti nuo tikrųjų aritmijų

Tikrosioms aritmijoms priskiriama daugybė ritmo sutrikimų, tokių kaip prieširdžių virpėjimas ir plazdėjimas, supraventrikulinė paroksizminė tachikardija, skilvelių tachikardija ir kitos. Dažniausia tikroji aritmija yra prieširdžių virpėjimas.

Skaičiuojama, kad šis ritmo sutrikimas vargina apie 1 proc. pasaulio gyventojų, o juo didesnis ligos dažnis, tuo visuomenė yra senesnė. Net 10 proc. asmenų, vyresnių nei 80 metų, serga šiuo ritmo sutrikimu, o 70 proc. visų sergančiųjų yra 65–85 metų amžiaus.

„Ypatingai svarbu atskirti permušimus patiriančius asmenis nuo tų, kurie serga tikrosiomis aritmijomis, pavyzdžiui, prieširdžių virpėjimu, mat nediagnozuotas ir negydomas prieširdžių virpėjimas gali nulemti grėsmingas komplikacijas, tokias kaip išeminis galvos smegenų insultas ar širdies nepakankamumas“, – teigė gydytojas kardiologas dr. J.Simonavičius.

Nediagnozuotas ir negydomas prieširdžių virpėjimas gali nulemti grėsmingas komplikacijas.

Pradinėje ritmo diferencinėje diagnostikoje, pasak kardiologo, svarbų vaidmenį atlieka du tyrimai:

  1. Ramybės elektrokardiograma, per kurią galima stebėti kelių sekundžių trukmės paciento širdies veiklos intervalą. Jeigu permušimų per šį trumpą laiką nebuvo, nežinosime, kokio tipo permušimai žmogų kankina ir koks gydymas reikalingas.
  2. Holterio monitoravimo tyrimas, per kurį žmogui ant krūtinės pritvirtinami elektrodai, registruojantys kardiogramą visą parą, o kartais net kelias. Tuomet kardiologas išanalizuoja paciento širdies darbą galėdamas lengviau nustatyti, kokia iš tiesų yra problema (jei buvo permušimų, pastebima, kokie jie, kaip dažnai kartojasi).

Patariama vengti provokuojančių veiksnių

Netikrosios aritmijos arba permušimai, jei yra pavieniai, pasak gydytojo kardiologo dr. J.Simonavičiaus, dažniausiai nėra gydomi, nes nėra pavojingi sveikatai. Tačiau pacientams patariama vengti provokuojančių veiksnių:

  • streso,
  • nervinės įtampos,
  • alkoholio,
  • tabako,
  • energetinių gėrimų,
  • kofeino,
  • narkotinių medžiagų.

Patariama laikytis miego higienos, t.y. stengtis tuo pačiu laiku eiti miegoti ir keltis, atlikti atsipalaidavimo pratimus ir kt.

„Pakoregavus šiuos provokuojančius veiksnius, dažniausiai permušimai dingsta ir gali nesikartoti net kelerius metus. Tačiau jei permušimų skaičius yra didelis, skiriamas gydymas permušimus slopinančiais vaistais, kurie parenkami individualiai atsižvelgiant į permušimų tipą, dažnumą, paciento gretutines ligas“, – pasakojo kardiologas.

Jis pridūrė, jog itin retais atvejais širdies permušimai gydomi elektrofiziologinių manipuliacijų pagalba, kai specialiais kateteriais surandama permušimus sukelianti miokardo zona, kurią aptikus, atliekamos prideginimo manipuliacijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų