Karštos saulės ir alkoholio „kokteilis“: darbo padaugėja policijai ir traumatologams

Statistiškai esame daug alkoholio vartojanti tauta. O policijos pareigūnai pridurtų, jog gana dažnai mėgstame tai daryti viešose vietose. Pastaraisiais metais asmenų, sulaikytų viešai vartojant alkoholį, skaičius auga po kelis tūkstančius kasmet. Ar daugėja viešai geriančių, ar tiesiog policijos pareigūnai jų akyliau ieško ir griežčiau baudžia?
Kompanija
Draugų kompanija / 123rf.com nuotr.

O gal drąsuoliai tiesiog pamiršta, jog kepinant vasaros saulei, alkoholio poveikis dar sustiprėja? Kalbintas gydytojas-toksikologas atskleidžia, jog vasaromis tenka dirbti ranka rankon su traumatologais: nes kur alkoholis, ten dažniausiai – ir nepamatuota drąsa.

123rf.com nuotr./Bičiulių konfliktas
123rf.com nuotr./Bičiulių konfliktas

Nuo 2012-ųjų policijos pareigūnai kasmet sulaiko vis daugiau vartojančių alkoholį viešose vietose. Policijos departamento duomenimis, 2012-aisiais už tokį pažeidimą visoje Lietuvoje sulaikyta beveik 45 tūkstančiai asmenų, 2013-aisiais – 45 427, 2014-aisiais – 47 499, o 2015-aisiais jau daugiau nei 51 tūkstantis.

Gresia ne tik bauda, bet ir areštinė

Policijos departamento atstovų teigimu, dažniausiai iš pažeidimą padariusių asmenų ne tik konfiskuojamas alkoholis, tačiau jie dar ir pristatomi į policijos komisariatą. Sulaikomi agresyvūs piliečiai, linkę trikdyti viešąją tvarką.

Kodėl sulaikytųjų vis daugėja?

„Reaguojant į neblaivius asmenis viešose vietose policija intensyviai dirba, taip pat daugėja pilietiškų žmonių pranešimų apie pastebėtus neblaivius asmenis. Visuomenė vis labiau darosi nepakanti tokiems asmenims, todėl pranešama ir reaguojama dažniau“, – rašoma policijos atsakyme žurnalistams.

Daugėja pilietiškų žmonių pranešimų apie pastebėtus neblaivius asmenis.

Remiantis Administracinių teisės pažeidimų kodeksu, asmenys už alkoholinių gėrimų (ir kitų spirito pagrindu pagamintų svaigalų) gėrimą gatvėse, stadionuose, skveruose, parkuose, visų rūšių visuomeniniame transporte, parodose, mugėse ir masiniuose renginiuose baudžiami bauda nuo 8 iki 14 eurų. Taip baudžiama už pasirodymą girtam viešoje vietoje.

Vis tik jei vyksta renginys, kuriame prekiaujama alkoholiniais gėrimais ir tam yra išduoti oficialūs leidimai – renginyje vartoti alkoholinius gėrimus leidžiama. Vis tik iš renginio parsirasti namo reikia nepažeidžiant viešosios tvarkos taisyklių. Sporto renginių metu alkoholį galima vartoti salėse.

Pakartotinis alkoholio vartojimas per vienerius metus po administracinių nuobaudų paskyrimo užtraukia baudą nuo 14 iki 28 eurų. Na, o jei dėl to paties pažeidimo būsite sulaikytas trečią sykį per vienerius metus, gausite baudą nuo 43 iki 86 eurų arba netgi administracinio arešto iki trisdešimties parų.

Pakartotinis alkoholio vartojimas per vienerius metus po administracinių nuobaudų paskyrimo užtraukia baudą nuo 14 iki 28 eurų.

Analogiško dydžio baudas už savo girtus nepilnamečius vaikus (jei jie pagaunami pirmą, antrą ar trečią kartą), turi susimokėti jų tėvai. Bauda nuo 8 iki 14 eurų skiriama girtų ar alkoholį vartojusių 16–18 metų vaikų tėvams, o jei paaugliai jaunesni – tėvams piniginę tenka palengvinti nuo 14 iki 28 eurų.

Vilniuje šiemet – stebinanti statistika

Ar Lietuvoje kuris nors regionas išsiskiria girtaujančių skaičiumi?

„Apskritai, vienos apskrities ar regiono negalėtume išskirti, nes ši problema opi ir spręstina visos Lietuvos mastu. Nustatytų neblaivių asmenų skaičiai viešose vietose panašūs visuose regionuose“, – rašoma Policijos departamento atsakyme 15min.

Iš policijos pateiktos statistikos matyti, jog sulaikytų asmenų skaičius išauga pavasarį ir vasarą – rudens ir žiemos mėnesiais šis skaičius krenta maždaug trečdaliu.

„Atšilus orams išauga viešose vietose pasirodančių neblaivių asmenų skaičius. Tai sietina su pramogomis lauko erdvėse, lauko renginių gausa“, – rašė policijos atstovai.

Jų teigimu, sulaikomi įvairaus amžiaus taurelės mėgėjai – nuo paauglių iki vyresnio amžiaus asmenų. Pareigūnams dažniau tenka susidurti su įkaušusiais vyrais, nei moterimis.

123rf.com nuotr./Konfliktas
123rf.com nuotr./Konfliktas

Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamento Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Andžejus Dinikis sakė, jog Vilniuje pernai buvo sulaikyta net 1140 alkoholį viešoje vietoje vartojusių asmenų. Tiesa, šiemet statistika labiau džiugina – už tokį pažeidimą nubausti vos 24.

Pasak Vilniaus miesto savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus vedėjo A.Dinikio, vien tik draudimais ir baudomis problemos neišspręsime, ir kiekvienas pats turėtų susimąstyti apie galimą linksmybių poveikį sau ir aplinkiniams. Daugelis jau spėjo pastebėti naujos iniciatyvos – „Vilnius be draudimų“ – informacinius ženklus sostinėje.

Kai kur viešose vietose draudžiančius vartoti alkoholį ženklus jau pakeitėme į rekomendacinius – „Blaivi zona“.

„Šia iniciatyva gyventojus ir miesto svečius skatiname mąstyti laisviau, tačiau atsakingai. Kai kur viešose vietose draudžiančius vartoti alkoholį ženklus jau pakeitėme į rekomendacinius – „Blaivi zona“.

Tikimės, kad pastebėję tokį draugišką ženklą, žmonės elgsis apgalvotai ir draugiškai aplinkinių atžvilgiu“, – sakė pašnekovas.

Kokius asmenis dažniausiai sulaiko Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai?

„Rytais, prie prekybos alkoholiu vietų, dažniausiai laukia asmenys, turintys priklausomybę alkoholiui, o nusipirkę jo, ten jį ir vartoja. Dieną ir vakarais dažniausiai alkoholį vartoja jaunimas“, – sakė A.Dinikis.

Gydytojas: esant karštam orui organizmas praranda skysčius, alkoholis prie to dar prisideda

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojas-toksikologas Jurgis Garšva perspėjo, jog kaitinant vasaros saulei alkoholis stipriau veikia organizmą.

„Esant karštam orui organizmas mažina kūno temperatūrą prakaituodamas, tuomet žmogus netenka skysčių – dehidratuoja, netenka ir gyvybiškai svarbių žmogaus organizmui elektrolitų (kalio, natrio, chloro), kurių trūkumas gali sukelti labai pavojingas gyvybei patologijas, pavyzdžiui, širdies ritmo sutrikimai.

Dėl dehidratacijos mažėja kraujo tūris ir didėja klampumas. Alkoholis taip pat yra skysčius išvarantis produktas – jis dar labiau paskatina dehidrataciją. Tuomet žmogus gali prarasti sąmonę, nebesiorientuoti erdvėje, prarasti budrumą. Nes kuo klampesnis tampa kraujas, tuo ir organizmo aprūpinimas deguonimi sudėtingesnis“, – kalbėjo gydytojas-toksikologas.

Šiuo metu taip pat dirbantis ir priėmimo skyriuje J. Garšva pastebi, jog į ligoninę pristatyti pacientai, patyrę traumas, dažniausiai būna apsvaigę nuo alkoholio. Kojos supjaustytos stiklo šukėmis – dar niekis palyginti su tuo, kuo rizikuojama pervertinus savo galimybes, pavyzdžiui, perplaukti ežerą.

„Skendimo atvejų padaugėja, nes žmogaus budrumas pavartojus alkoholio dėl dehidratacijos sumažėja, sutrinka ir organų aprūpinimas deguonimi. Vasarą galima greičiau apgirsti. Todėl karštomis dienomis patarčiau gerti daugiau vandens, ir nevartoti alkoholio“, – sakė pašnekovas.

Apgirtę dažniau patiria traumas

Kalbant apie girtumo promiles J.Garšva pastebi, jog vieni ir turėdami 4 promilių girtumą ramiausiai kalbasi su gydytojais, tuo metu kiti, turėdami 2 promiles alkoholio, nereaguoja į jokius mėginimus juos pažadinti.

123rf.com nuotr./Išgėrusi mergina
123rf.com nuotr./Išgėrusi mergina

„Kai prasideda maudymosi sezonas, darbo priėmimo skyriuje padaugėja. Darbo krūvis išauga traumatologams, na o mums, toksikologams, vasaros metu dažniausiai atveža žmones „iš parkelių“. Jie tiesiog miega ir jų neįmanoma prižadinti. Yra tarsi komos būsenos“, – sakė gydytojas-toksikologas.

Tokiems piliečiams statomos lašinės su reikiamais jau minėtais elektrolitais, jie detoksikuojami ir išsiunčiami namo.

Pašnekovo teigimu, vasaros sezono metu padauginusių alkoholio būna tiek daug, jog gydytojai lengviau apsinuodijusius siunčia į nakvynės namus – ligoninėje jie nebetelpa. Į priėmimo skyrių dažniausiai atvežami žemesnio socialinio sluoksnio žmonės, bedarbiai, apsinuodiję pigiais alkoholiniais gėrimais. Tuo metu savaitgaliais pasitaiko ir jaunuolių.

Tačiau tokią pat riziką papulti medikams į rankas turi ir socialūs, dirbantys asmenys, kurie po darbo nori atsipalaiduoti išgerdami vieną, kitą alkoholinį gėrimą. Vasaros karščių metu jiems gresia pavojus patirti infarktą, hemoraginį ar išeminį insultą dėl nuo karščio staiga padidėjusio kraujo spaudimo ir dėl alkoholio padidėjusio kraujo klampumo.

J. Garšva perspėjo, jog net ir vasaros metu taip pat galima mirtinai sušalti, jei padauginsite alkoholio ir užmigsite pakrūmėje.

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro naujienas rasite ir „Facebook“ puslapyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai