Kas kenkia normaliai erekcijos funkcijai?

Erekcijos sutrikimas gyvenimą apkartina ne vienam vyriškosios lyties atstovui. Jei jis užsitęsia ir nesiimama jokio gydymo, tuomet tai gali tapti didele psichologine problema, trukdančia vyrui įvairiose srityse. Ilgainiui dėl erekcijos disfunkcijos gali pasikeisti netgi vyro elgsena, charakterio savybės, atsirasti įvairių baimių, kaltės, nevisavertiškumo ir nelaimingumo jausmų.
Pora
Pora / 123RF.com nuotr.

Erekcijos nebuvimas arba nepakankamas jos pasiekimas tam, kad būtų sėkmingai atliktas lytinis aktas, pripažįstamas kaip liga, todėl jį gydyti būtina. Tai svarbu dėl ne vienos priežasties, mat nepakankama lytinė funkcija yra ne tik demografinė (su gimstamumu susijusi) ar psichosocialinė problema, bet ir normalią gyvenimo kokybę menkinantis sveikatos sutrikimas.

Gydytojai urologai teigia, kad vyrams reguliarūs lytiniai santykiai svarbūs ne tik dėl patiriamo malonumo ar vaisingumo užtikrinimo, bet ir dėl kai kurių vyriškų ligų pasireiškimo rizikos sumažinimo. Pastebima, kad tie vyrai, kurie mylisi rečiau, dažniau skundžiasi prostatos ligomis ir kitais sveikatos sutrikimais, tarp kurių įvardijami netgi piktybiniai navikai.

Rizikos faktoriai, susiję su padidėjusiu erekcijos sutrikimų dažniu

Mokslinėje literatūroje teigiama, kad erekcijos disfunkcijos rizikos veiksniai yra tokie patys arba beveik tokie patys, kaip ir širdies bei kraujagyslių ligų rizikos veiksniai. Erekcijos disfunkcijos pasireiškimą nulemia sutrikusi tam tikrų kraujagyslių endotelio funkcija. Tuomet nebegali vykti visavertė erekcija, tai yra varpos akytkūniai negali taip sėkmingai prisipildyti kraujo ir sukelti varpos sustandėjimo, kuris reikalingas lytiniam aktui atlikti. Kai kurie dažniausiai pasitaikantys erekcijos sutrikimo rizikos veiksniai paminėti toliau:

  • Dislipidemija – kraujo lipidų (riebalų) disbalansas; lipidų koncentracijos kraujyje pakitimai. Dislipidemijos rizika didėja su amžiumi. Vyrams ji pasitaiko dažniau. Taip pat didelę reikšmę turi paveldimumas, nejudrus gyvenimo būdas, mityba, alkoholio ir kai kurių vaistų vartojimas.
  • Viršsvoris ir nutukimas – jie diagnozuojami, kai kūno masė akivaizdžiai per didelė ir kai riebalų sankaupos kenkia sveikatai. Padidėja kitų sveikatos sutrikimų rizika, dažniau pasireiškia įvairių erekcijos sutrikimų. Normaliai kūno masei palaikyti svarbi sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas. Jei svoris auga dėl kitų ligų, tuomet būtina jas gydyti. Neigiamą įtaką normaliai erekcijos funkcijai turi ir hipodinamija, kai dėl per mažo judrumo sumažėja įprasta raumenų jėga. Šis sutrikimas statistiškai reikšmingai sutrumpina ir gyvenimo trukmę.
  • Cukrinis diabetas (cukraligė) – tai liga, kuria susergama dėl normalios angliavandenių apykaitos sutrikimų. Pasireiškus šiems sutrikimams pakinta įprastas gliukozės kiekis kraujyje. Jis gali padidėti (tai apibūdinama kaip hiperglikemija) arba sumažėti (tai vadinama hipoglikemija). Cukrinis diabetas skirstomas į keletą tipų. Pirmojo tipo cukrinio diabeto pasireiškimą paprastai lemia paveldimas polinkis, o antrojo tipo cukraligė dažniau pasireiškia vyresniems ir nutukusiems pacientams. Kai kuriais atvejais nustatomas tolerancijos gliukozei sumažėjimas. Nėščiosioms gali pasireikšti gestacinis cukrinis diabetas, kuris didina nėštumo komplikacijų riziką, tačiau gestacinis diabetas, žinoma, nebūdingas vyriškajai lyčiai.
  • Arterinė hipertenzija – ši liga Lietuvoje itin dažna. Sergant arterine hipertenzija dėl padidėjusio periferinio pasipriešinimo kraujo tekėjimui reikšmingai padidėja kraujo spaudimas, todėl kyla ne tik nemalonių su šia liga susijusių simptomų pasireiškimas, bet išauga ir kitų pavojingų ligų bei komplikacijų rizika. Arterinės hipertenzijos rizika didėja, jei šia liga sirgo artimi žmonės. Svarbią reikšmę turi senėjimas, per didelis druskos vartojimas ir per mažas kalio, kalcio ir magnio kiekis maiste, piktnaudžiavimas alkoholiu ir cigaretėmis, ilgalaikė nervinė įtampa, depresija, nevisavertis miegas dėl kvėpavimo sutrikimų, kai kurios inkstų ligos bei kitos priežastys.
  • Rūkymas – pastebima, kad rūkantiems žmonėms erekcijos sutrikimai pasireiškia dažniau ir anksčiau nei kitiems pacientams. Nikotinas veikia kraujagysles, kurios atsakingos už normalų varpos akytkūnių prisipildymą krauju. Nikotinas taip pat daro įtaką testosterono koncentracijai kraujyje, o jis itin svarbus lytiniam potraukiui ir pačiam erekcijos procesui. Cigarečių dūmuose esančios kitos nuodingos medžiagos kenkia audinių kvėpavimui, todėl deguonies trūkti pradeda ir normaliam varpos funkcionavimui.

Nesunku pastebėti, kad rizikos veiksniai ir kai kurie būdai jų išvengti yra tarpusavyje persipynę. Galbūt jau nuo dabar verta keisti savo gyvenimo įpročius? Arba gal reiktų kreiptis į gydytoją, kad jis parekomenduotų tinkamiausią problemos sprendimo būdą. O tai pasidarė labai paprasta, kai Lietuvos rinkoje pasirodė naujos kartos vaistas erekcijai gydyti, veikiantis greitai ir sukeliantis mažiau nepageidaujamų reiškinių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų