Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaune registruoto donoro artimieji dviem žmonėms padovanojo viltį pasveikti

Organų donorystė – jautri ir subtili tema, kurioje susipina gyvybė ir mirtis. Sekmadienį dviem sunkiai sergantiems ligoniams buvo suteikta viltis pasveikti – Kaune užregistruotas efektyvus organų donoras, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Inkstų transplantacija
Inkstų transplantacija / 123RF.com nuotr.

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos praneša, kad sekmadienį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose buvo užregistruotas potencialus organų donoras. Velionio artimieji pritarė donorystei ir įprasmino savo artimojo mirtį padovanodami organus sunkiai sergantiems pacientams.

Atlikus pirminius tyrimus ir įvertinus organų būklę nustatyta, kad transplantacijai tinka donoro inkstai. Jie bus transplantuojami Kauno klinikose. Po šios operacijos du sunkiai sirgę recipientai galės grįžti į įprastą gyvenimą ir džiaugtis tuo, ko teko atsisakyti dėl ligos.

Organų donorystė neturi laisvų dienų – Kauno klinikų transplantacijos centro, Organų transplantacijos koordinavimo centro gydytojai bei Nacionalinio transplantacijos biuro koordinatoriai savo kilnų darbą atlieka ištisus metus – budi ir savaitgaliais, ir švenčių dienomis. Gydytojai yra pasiruošę bet kuriuo paros metu atlikti organų eksplantacijas iš efektyvaus organų donoro bei transplantuoti juos laukiantiems recipientams.

Didžiausia dovana kitam

Netekus mylimo žmogaus žemė tarsi ima slysti iš po kojų. Tokiomis aplinkybėmis velionio artimiesiems tenka priimti nelengvą sprendimą – ar pritarti organų donorystei.

Vienas efektyvus organų donoras galėtų padėti net 7 žmonėms. Inkstų laukiantiems recipientams transplantacija reiškia išsilaisvinimą iš gydymo procedūrų ir gyvenimo kokybės pagerinimą, o kitiems – tai vienintelė likusi viltis gyventi.

Lietuvoje šiuo metu galioja informuoto sutikimo donorystės modelis, kai kiekvienas 18 metų sulaukęs asmuo, vedamas geranoriškumo gali pasirašyti sutikimą ir įsigyti Donoro kortelę. Tai reiškia, kad po mirties jis taptų potencialiu organų donoru.

Tačiau labai svarbu apie pritarimą organų donorystei pasikalbėti ir su savo artimaisiais, nes po mirties organai galės būti dovanojami tik gavus jų sutikimą.

Dažnu atveju apie mirusiojo norą tapti organų donoru artimieji nieko nežino, todėl priimti sprendimą būna žymiai sudėtingiau. Šiuo metu artimųjų prieštaravimai sudaro apie 22 proc.

Jeigu artimieji žino, kad velionis buvo išreiškęs pritarimą organų donorystei, pasirinkimas yra daug lengvesnis, todėl pasikalbėti su savo artimaisiais apie organų donorystę ir išreikšti savo poziciją yra labai svarbu.

Daugybė žmonių gyvena laukimu

Gali atrodyti, kad organų donorystės tema yra tolima, tačiau organai gali susirgti ir nusilpti dėl įvairių ligų sukeliamų komplikacijų, traumų, apsinuodijimų ar avarijų. Nuo to nė vienas nėra apsaugotas – nei suaugusieji, nei vaikai. Tuomet tik nuo gerų žmonių valios priklauso, kada sunkiai susirgę vėl galės mėgautis visais gyvenimo teikiamais džiaugsmais.

Šiuo metu Lietuvoje transplantacijos laukia 318 žmonių: 78 laukia inksto, 1 kasos-inksto komplekso, 34 širdies, 6 plaučių, 4 širdies-plaučių komplekso, 42 kepenų, 153 ragenų transplantacijos. Iš jų – 3 vaikai.

Šių žmonių sveikata priklauso tik nuo kitų žmonių gerumo ir pasiryžimo padovanoti savo organus po mirties.

Kviečiame išreikšti pritarimą organų donorystei – tai padaryti galite užpildę prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinės“ arba „Gintarinės vaistinės“ vaistinėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai