Daromas vos 3 milimetrų pjūvis
Operaciją atlikęs Akių ligų klinikos vadovas profesorius Vytautas Jašinskas teigė, jog ragenos drumstumą sąlygoja įvairiausios priežastys. Vienintelis skaidrumo atgavimo būdas ilgą laiką buvo sveikų donoro ragenos sluoksnių transplantacija. Tačiau jos metu buvo naudojami siūlai, reabilitacija trukdavo ilgai, buvo vartojami hormonai.
Šiuo metu atliekamos daug modernesnės vidinio ragenos sluoksnio pakeitimo besiūlės operacijos. Pirmoji tokia operacija, kurios metu atliekamas vos 3 mm pjūvis, pasaulyje sėkmingai įgyvendinta 2008 metais Roterdame. Po tokių operacijų sumažėja atmetimo reakcija, pagreitėja reabilitacija.
Pasak prof. V.Jašinsko, endotelio transplantacija atliekama tuomet, kai dėl ligos būna pažeistas tik vidinis ragenos sluoksnis. Operacijos metu tausojami sveiki akies audiniai, transplantuojamas tik dėl įvairių ligų pakitęs ragenos endotelis.
„Endotelio sluoksnis siekia vos 30 mikronų storį. Tai keturis kartus plonesnis audinys už plauką. Ligos pažeistas audinys operacijos metu, chirurgui virtuoziškai manipuliuojant oro ir vandens srovelėmis, pakeičiamas voratinklio plonumo donoro ragenos endoteliu“, – teigė prieš savaitę pirmą kartą Lietuvoje endotelio pakeitimą atlikęs prof. V.Jašinskas.
Anot jo, audinio pasiruošimas truko apie 1,5 valandos, operacija – apie 1–1,5 valandos. Vėliau pacientui buvo suleista oro, kuris prispaudžia rageną. Ant operacinio stalo teko išgulėti dar valandą.
Pagerėjo net koordinacija
Vitalijus Lušnikovas iš Skuodo yra tas pirmasis pacientas, kuriam sausio 22 dieną Kauno klinikų Akių ligų klinikoje buvo atlikta pirmoji Lietuvoje endotelio transplantacija.
„Prieš 2,5 metų man buvo atlikta dešinės akies lęšiuko operacija. Po jos kilo komplikacijos. Pradėjo sparčiau drumstis ragena. Sunkiai mačiau. Todėl ir ryžausi šiai naujovei, – teigė V.Lušnikovas. – Kai po šios modernios operacijos man nuėmė raištį, tai buvo jaudinanti akimirka. Pradėjau matyti aiškiai veidus. Esu labai laimingas. Pagerėjo net koordinacija. Dabar tik reikia lašinti lašiukus ir viskas. Gijimo procesas nesudėtingas.“
Ragenos komplikacijos Vitalijui prasidėjo po dešiniosios akies kataraktos operacijos. Vienintelis būdas, kuris galėjo išgelbėti regėjimą pažeista akimi, buvo ragenos transplantacija.
Vėl skaito, rašo ir vairuoja
Kitai pacientei, 57-erių metų kaunietei Danguolei Juškevičienei, kuri serga paveldima progresuojančia ragenos distrofija, tokia moderni operacija buvo atlikta Nyderlanduose, medicinos centre, kurio įkūrėjas buvo endotelio transplantacijų pradininkas pasaulyje. Šiame centre mokėsi ir profesorius V.Jašinskas.
„Daug metų skaudėjo akis. Paveldėjau šią ligą iš tėčio, kuriam dukart po operacijų ragenos neprigijo. Matydavau viską tarsi per rūką. Dabar gyvenu jau visavertį gyvenimą“, – teigė D.Juškevičienė.
Moteriai Nyderlanduose pirmoji operacija atlikta prieš 10 mėnesių. Antroji (antros akies) – prieš 4 mėnesius.
„Ten ragenų donorų netrūksta. Nyderlandų klinikoje veikia tarsi ragenų bankas. Po operacijos praregėjau. Vėl galiu vairuoti vakarais mašiną, siūti, megzti, skaityti. Dėkoju profesoriui, kuris atliko tarpininko vaidmenį ir mane pasiuntė į tą kliniką“, – dėkojo moteris.
Su viena akimi jai kilo pooperacinių problemų. Prof. V.Jašinskas buvo tas asmuo, kuris atliko korekciją.
„Raginu žmones nebijoti aukoti ragenų. Ne vienam lietuviui gresia apakimas. O tai gali tapti geriausia gyvenimo dovana jam“, – pabrėžė moteris.
Reikia 300 ragenų per metus
Paklaustas, ar Lietuvoje netrūksta ragenų donorų, prof. V.Jašinskas patikino, jog tai išties yra problema.
Lietuvoje per metus transplantacijoms reiktų 300 ragenų.
„Nežinau, kodėl žmonės bijo tapti audinių ar organų donorais po mirties. Galvojau, kad tai gali būti religinės priežastys. Tačiau Katalikų bažnyčia pripažįsta donorystę. Ją palaiko. Žmonės bijo, kad iš artimųjų bus išimta visa akis. Išimama tik ragena. Įdedama dirbtinė ragena. Kosmetiškai niekas nepasikeičia“, – patikino profesorius.
Pernai Lietuvoje atliktos 49 ragenų transplantacijos. Šiuo metu ragenų laukiančiųjų sąraše yra 123 asmenys.
Per metus Kauno klinikų Akių ligų klinikoje atliekama 25–30 akių ragenų transplantacijų – tiek, kiek dovanojama ragenų, nors poreikis yra gerokai didesnis. Pasaulinės statistikos duomenimis, 100 tūkstančių gyventojų kasmet turėtų būti atliekama 10–13 ragenų transplantacijų.
„Lietuvoje per metus transplantacijoms reiktų 300 ragenų“, – paskaičiavo V.Jašinskas.