Šiuolaikinių moterų problema – kiaušidžių senėjimas
Dažna nevaisingumo priežastis, kuri dėl šiuolaikinio gyvenimo būdo ir gimdymo atidėjimo vyresniam amžiui vis populiarėja, susijusi su natūraliu kiaušidžių senėjimu.
„Mokslininkų įrodyta, kad biologinis kiaušidžių senėjimas prasideda nuo 28 metų. Tai nereiškia, kad drastiškai viskas pasikeičia, bet laipsniškai pradeda mažėti kiaušidėse esančių kiaušialąsčių atsargos. Kitaip tariant, jos išnaudojamos – per mėnesį užaugus vienai normaliai reikiamo dydžio kiaušialąstei, tūkstančiai jų nunyksta. Ir nuo 35 metų šis procesas jau labai spartus.
Aš pati per savo daugiametę praktiką pastebėjau, kad vis daugėja atvejų, kai menopauzė prasideda jau 45 metų moterims. Prieš 25 metus menopauzė statistiškai dažniausiai prasidėdavo 55 metų. Nieko keista – vyksta vadinamoji akseleracija, t. y. mergaitėms anksčiau prasideda mėnesinės. Prieš dešimtmetį jos prasidėdavo maždaug 15 metų paauglėms, o dabar jau girdime apie atvejus, kad mėnesinės prasideda net 10–11 metų mergaitėms. Jeigu ovuliacija prasideda anksčiau, anksčiau ji ir baigiasi, nes išsenka atsargos“, – pasakojo ginekologė.
Šie pokyčiai yra ypač aktualūs dabar, kadangi šiuolaikinėje visuomenėje moterys linkusios gimdyti vėliau – nuo 30 metų. Pasak G.Bogdanskienės, vėlyvesnis gimdymas nėra problema ir ji tikrai neraginanti gimdyti 18-kos, kai jauni žmonės dar neturi susikūrę materialios gerovės ir negali jos užtikrinti vaikui. Tačiau sulaukus 30 metų tikrai apie vaikus jau reikėtų galvoti labai rimtai, nes kiaušialąsčių atsargos, kaip minėta, pradeda sparčiai sekti. Gydytojai tenka susidurti su moterimis, kurios neturi jokių patologijų, tačiau pastoti negali būtent dėl senstančių kiaušidžių.
Kas yra PRP?
„Šiuo metu kiaušidžių senėjimas su vaisingumu susijusioje medicinoje yra didžiausia problema. Nenuostabu, kad ši tema – kaip sustabdyti kiaušidžių senėjimą – visame pasaulyje tapo labai svarbi ir aktuali, vyksta daug mokslinių konferencijų šiuo klausimu. Kol kas pats naujausias atrastas būdas – kiaušidžių atjauninimo trombocitais praturtinta plazma (PRP) procedūra. Mūsų centras šias procedūras taiko jau dvejus metus. Esame pirmieji ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Ir jau turime pakankamai patirties, jog galėtume teigti, kad ši procedūra veiksminga.
Daugeliui moterų svarbu, kad procedūros metu nenaudojami jokie cheminiai medikamentai. Trombocitais praturtinta plazma yra moters kraujas, kuris filtruojamas per specialią šveicarų sukurtą sistemą (pabrėžiu šalį, nes Šveicarija man – patikimumo garantas), sukoncentruojami pačios moters kraujo trombocitai ir suleidžiami į kiaušidžių audinį. Mat trombocituose yra augimo veiksnių, kurie skatina ląstelių atsinaujinimą. Taigi ši procedūra stabdo kiaušidžių atsargų mažėjimo procesą“, – aiškino G.Bogdanskienė.
Kokioms moterims tinka ši procedūra
Ši procedūra tinka bet kurio amžiaus moterims, jeigu kiaušialąsčių atsargos jų kiaušidėse mažėja. Tai nustatoma echoskopijos pagalba bei tiriant su kiaušidžių funkcija ir vaisingumu susijusio antimiulerinio hormono (AMH) kiekį. Tyrimais patvirtinus šią būklę, rekomenduojama atlikti kiaušidžių atjauninimo procedūrą.
Galima išskirti tris moterų grupes, kurioms ši procedūra naudinga.
Kaip jau minėta, tai moterys, kurių kiaušidėse kiaušialąsčių atsargos senka ir būtent dėl šios priežasties joms nepavyksta pastoti.
Ši procedūra tinka bet kurio amžiaus moterims, jeigu kiaušialąsčių atsargos jų kiaušidėse mažėja.
Kitos grupės moterų kiaušidėse atsargos jau taip sumažėjusios, kad randami tik antimiulerinio hormono pėdsakai, nors menstruacinis ciklas vis dar vyksta. Šioms moterims minėta procedūra be jokių medikamentų vartojimo padėtų pristabdyti menopauzės artėjimą arba padėtų pastoti, jeigu moteris to nori.
Trečią grupę sudaro jau menopauzėje esančios moterys. G.Bogdanskienė patvirtino, kad jau teko turėti pacienčių, kurioms po kiaušidžių atjauninimo procedūros atsistatė menstruacinis ciklas, t. y. kiaušidės vėl pradėjo gaminti estrogenus. Tai reiškia, kad jos į vėlesnį laiką nukėlė pakaitinės hormonų terapijos pradžią.
Yra ir puikių rezultatų tarp pastoti norinčių moterų. „Turime atvejų, kai atlikdami pagalbinį apvaisinimą gavome prastos kokybės kiaušialąstes ir moteriai pastoti nepavyko. Atlikus kiaušidžių atjauninimo procedūrą, kiaušialąsčių kokybė buvo akivaizdžiai geresnė ir moteris pastojo. Procedūros efektyvumo trukmė pastojimui – iki pusės metų. Po pusmečio procedūrą galima kartoti“, – teigė ginekologė.
Apie kiaušidžių šaldymą ir etinius stereotipus
Egzistuoja dar vienas būdas, galintis tam tikra prasme „apeiti“ kiaušidžių senėjimą. Tai kiaušialąsčių šaldymas. Jau nėra naujiena, net ir Lietuvoje, kad vėžiu serganti jauna moteris, ateityje norinti susilaukti vaikų, prieš chemoterapiją gali užšaldyti savo kiaušialąstes ir vėliau, pasveikusi, jomis pasinaudoti.
Kuo kiaušialąstė jaunesnė, tuo daugiau tikimybės pastoti.
Tačiau pasaulyje plinta ir kiaušidžių šaldymas ne dėl medicininių, bet dėl socialinių priežasčių. „Pavyzdžiui, jeigu šiuo metu 30–35 metų moteris neturi tinkamo partnerio, su kuriuo norėtų turėti vaikų, ji gali užšaldyti savo kiaušialąstes, kol toks partneris atsiras. Pasaulyje tai jau normali praktika. Tarkime, jis atsiranda, kai moteriai yra 45-eri. Natūralu, kad tokiame amžiuje jos kiaušialąsčių kokybė dėl biologinio senėjimo gerokai prastesnė nei prieš 10 metų. Kuo kiaušialąstė jaunesnė, tuo daugiau tikimybės pastoti“, – teigė G.Bogdanskienė ir pridūrė tikinti, kad tokia galimybė moterims atsiras ir Lietuvoje.
Paklausta, kaip vertinanti kai kurių specialistų abejones, ar verta kištis į žmogaus natūralius senėjimo procesus, pašnekovė pateikė paprastą pavyzdį: kodėl šiandien niekas nebekritikuoja kišimosi į veido senėjimo procesus, t. y. veido atjauninimo procedūras?
„Mano manymu, kiaušidžių atjauninimo procedūra – daug natūralesnis dalykas nei veido plastinė operacija. Pagaliau jeigu visas pasaulis tiek pastangų meta į organizmo senėjimo procesų pristabdymą, kodėl Lietuva turėtų būti pasaulio pakraštys ir atsilikti nuo mokslo? Mūsų centras prieš 25 metus pirmas pradėjo pagalbinį apvaisinimą, kai tai dar buvo didelė naujiena. Šiemet pagalbinio apvaisinimo metu gimusioms pirmosioms mergaitėms sukako po 25 metus. Medicina nuolat žengia į priekį ir kažkas turi būti pirmas, pradėdamas įgyvendinti mokslo pasiekimus“, – įsitikinusi pašnekovė.