Kietosios dalelės – transporto priemonė bakterijoms ir virusams

Tvyrant smogui, jame esančios kietosios dalelės yra kaip transporto priemonė aplinkos teršalams, bakterijoms, virusams ir vėžį sukeliančioms dalelėms, „nuvežanti“ jas į kvėpavimo takus, teigia Asta Razmienė, Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja.
Vilnius paniręs į melsvą rūką
Vilnius paniręs į melsvą rūką / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Kietosios dalelės yra smulkios dalelės, apkibusios įvairiais kitais teršalais: tiek organinėmis, tiek neorganinėmis cheminėmis medžiagomis, taip pat sunkiaisiais metalais, bakterijomis ir virusais. Tai palengvina, tarkim, gripo viruso, bakterijų patekimą. Taip atsiranda bronchitai, plaučių uždegimai. Jeigu aplinkoje yra vėžį sukeliančių medžiagų ir jos patenka ant kietųjų dalelių, tai jos bus nuneštos į plaučius“, – aiškina A. Razmienė.

Anot jos, kietosios dalelės sukelia tiek ūminius, tiek lėtinius susirgimus: gali išprovokuoti bronchinės astmos priepuolius, viršutinių kvėpavimo takų uždegimus, naujus bronchinės astmos atvejus.

Šeimos gydytoja Jurgita Volčatskienė sako, kad dėl smogo gali atsirasti akių perštėjimas ir sausumas, gerklės perštėjimas.

„Labai pavojinga, jei žmogus serga lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, tai gali provokuoti kosulį, dusulį. Tam labai jautrūs yra vaikai, pagyvenę žmonės, nėščiosios moterys“, – sako gydytoja J. Volčatskienė.

Kai kurių teršalų iš organizmo išvis neįmanoma pašalinti

Jeigu kietosios dalelės patenka į viršutinius kvėpavimo takus – nosį, nosiaryklę, tai per keletą dienų žmogus čiaudėdamas, kosėdamas jas pašalina. Tačiau kuo giliau į kvėpavimo takus patenka kietosios dalelės, tuo sunkiau jas pašalinti, tikina A. Razmienė.

„Jei kietosios dalelės patenka giliai į plaučių alveoles, kartais reikia daugiau nei metų, kad jos pasišalintų. O kai kurių teršalų išvis neįmanoma pašalinti. Manoma, kad dalis teršalų, kurie labai giliai patenka į alveoles, lieka“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro atstovė.

Ji atkreipia dėmesį, kad kietąsias daleles giliau į kvėpavimo takus įkvepiame tada, kai giliai kvėpuojame: sunkiai fiziškai dirbame ar sportuojame lauke.

„Esant smogui reikia riboti bet kokį fizinį aktyvumą lauke, nevesti vaikų sportuoti ar žaisti į lauką“, – LRT.lt sakė A. Razmienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis