Priešlaikinės ejakuliacijos apibūdinimas
Priešlaikinė ejakuliacija (PE) – tai vyriškosios lyties atstovų lytinės funkcijos sutrikimas, kuris pasižymi itin greita ejakuliacija, įvykstančia praėjus vos vienai minutei ar net greičiau nuo tada, kai prasidėjo lytinė dviejų asmenų sueitis. Negalėjimas savo noru nutolinti sėklos išmetimo beveik kiekvienos sueities metu taip pat priskiriamas prie PE. Svarbu pabrėžti tai, kad nemalonios asmeninės patirtys, pavyzdžiui, lytinių santykių vengimas, savęs kaltinimas, nepatogumas, nervinė įtampa, pernelyg didelis jaudulys dėl gresiančios nesėkmės ir baimė dėl nesugebėjimo patenkinti partnerės taip pat yra požymiai, susiję su galima PE.
Priešlaikinę ejakuliaciją sukelia daugybė faktorių
PE yra sveikatos sutrikimas, kuris gali kilti dėl įvairiausių priežasčių ir veiksnių. PE pasireiškimui įtakos turi ne tik įvairūs kiti vyro organizmo sveikatos sutrikimai, bet ir psichologiniai bei socialiniai veiksniai. Įdomu tai, kad skundžiantis PE, galima labai greitai patekti į nesibaigiantį ratą – baimė, nusivylimas dėl PE ir nepasitikėjimas savimi linkę sukelti dar gilesnes problemas, kišančias koją sėkmingam lytiniam gyvenimui. Svarbu laiku pastebėti galimus sutrikimus ir neleisti problemai tik dar labiau gilėti.
Priešlaikinė ejakuliacija būna pirminė ir antrinė
PE skirstoma į pirminę, kuri trunka visą gyvenimą ir antrinę, kuri įgyjama.
Daugiau nei pusei vyrų, kuriems diagnozuota PE, nustatoma būtent pirminės kilmės PE. Manoma, kad visą gyvenimą trunkanti PE yra susijusi su sumažėjusia serotonino koncentracija. Šis neurotransmiteris yra labai svarbus biologiškai aktyvus junginys, kuri dalyvauja sėklos išmetimo reguliavimo procese.
Įgyta (antrinė) PE atsiranda vyro gyvenimo eigoje. Tai gali įvykti bet kuriame amžiuje, tačiau tikimybė didėja senėjant. Šį lytinės funkcijos sutrikimą dažniausiai nulemia kitos ligos, pavyzdžiui, erekcijos funkcijos sutrikimas, hormonų disbalansas, prostatos ligos, nervų ar kitų organų sistemų ligos. Itin didelę reikšmę turi poros santykiai, emocinė sveikata ir kitos gyvenimo sritys. Net ir paties sveikiausio ir aktyviausio vyro lytinei funkcijai gali pakenkti nesėkminga draugystė ar santuoka, liūdni atsiminimai, didelė nervinė įtampa dėl darbo ar verslo, sunkūs psichologiniai sukrėtimai, išgyvenimai ar įvykiai bet kuriose jam svarbiose gyvenimo veiklose.
Penki paprasti klausimai, į kuriuos verta atsakyti kiekvienam vyrui
Šie klausimai pravers norint suprasti, ar vyrui reikėtų sunerimti dėl PE, ar ne. Kiekvienam vyriškosios lyties atstovui, kuriam kyla klausimų dėl PE, rekomenduojama nuoširdžiai atsakyti į pateiktus klausimus.
- Ar kyla sunkumų norint atitolinti ejakuliaciją?
- Ar ejakuliacija įvyksta žymiai anksčiau, nei norėtųsi?
- Ar ejakuliacija įvyksta esant net ir labai silpnai stimuliacijai?
- Ar anksčiau įvykusi ejakuliacija sukelia nusivylimą?
- Ar kyla nerimas dėl per trumpo laikotarpio iki ejakuliacijos ir dėl šios priežasties nepasiekto partnerės lytinio pasitenkinimo?
Jeigu į daugumą klausimų atsakoma „visada“, „beveik visada“, „taip“ arba „dažnai“, „dažniausiai“, „tikriausiai“ ir panašiai, tuomet patariama kreiptis į gydytoją, kuris atliks išsamius tyrimus, nustatys tikslią diagnozę, paskirs tinkamiausią gydymą (jeigu reikia) ir duos kitų naudingų patarimų. Į specialistą verta kreiptis ir tuomet, jei kyla bet kokių abejonių dėl lytinės funkcijos.
Beje, reikšmingą vaidmenį atlieka ir gyvenimo partneris – visuomet reikia padrąsinti vyrą, kuris savimi abejoja. Šilti ir pasitikėjimu paremti poros santykiai itin svarbūs. Tik išdrįsus kreiptis kvalifikuotos pagalbos bus galima ir vėl džiaugtis kokybišku lytiniu gyvenimu, kuris turi didelę reikšmę bendram laimingumo jausmui ir sėkmei kitose gyvenimo srityse. Gydytojas jums patars koks šios problemos sprendimo būdas yra pats geriausias kiekvienu individualiu atveju:
1. Psichoterapija. Ji ypač indikuotina esant ryškių neurozinio sutrikimo požymių ir reikiamai paciento motyvacijai.
arba
2. Medikamentinis gydymas. Dauguma vyrų, turinčių priešlaikinę ejakuliaciją, renkasi būtent medikamentinį gydymą. Jis nesudėtingas, lengviau prieinamas, nereikalingas ypatingų paciento ir jo partnerės pastangų ar didelių laiko sąnaudų.
Prieš kelis metus Lietuvoje atsirado pirmasis geriamas vaistas, kuris pagal indikacijas gali būti naudojamas prieš lytinį aktą, siekiant jį prailginti.