Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ko nedaryti, kai kamuoja nuovargis

Kai trūksta poilsio, jėgas bandome susigrąžinti įvairiais būdais. Tačiau ar visad jie mums sugrąžina energiją, kurios taip trokštame? Štai kuo nereikėtų užsiimti, kai jaučiame alinantį nuovargį.
Moteris
Moteris / Fotolia nuotr.
Temos: 1 Sveikata

Intensyvus sportas

Sporto treneris Williamas Suggsas tikina, kad užsiimti sportu tuomet, kai esame kamuojami nuovargio, tėra laiko švaistymas, ypač, kai treniruotės reikalauja daug jėgų. Tačiau jo nuomone, lengvos sporto šakos, tokios kaip vaikščiojimas, važinėjimas dviračiu, gali puikiai suveikti.

Treneris sako, kad pratimai su svoriais, kai esate pavargę, gali labiau pakenkti nei padėti, pavyzdžiui, galite pasitempti raumenis ar nugarą vien dėl to, kad sunkiau susikoncentruojate į atliekamus pratimus. Williamas Suggsas siūlo prieš lengvą mankštą suvalgyti vaisių, kad jaustumėmės energingesni, kadangi vaisiuose esantys cukrūs sureguliuoja energijos balansą.

Taip pat skaitykite: 12 mitų apie sveiką mitybą ir maisto produktus

Kava ir kofeino gausūs gėrimai

Puodelis po puodelio pliumpiama kava atrodo tai, kas vadinama išsigelbėjimu. Niekas nepaneigs, kad kava rytais suteikia tikrą energijos pliūpsnį, tačiau kada jos gali būti per daug? Tiesa ta, kad kofeinas mūsų organizme lieka gana ilgai, todėl vėliau gali būti sunku užmigti.

Miego ekspertas Danielis Barone‘as siūlo kavą liautis gėrus po 13 val., kad nesutriktų miego ciklas. Ir jeigu jau jaučiatės nei šiaip, nei taip, tuomet po pusiaudienio verčiau rinkitės pipirmėčių produktus, tarkime, pakramtykite gumos. Pipirmėtės stimuliuoja tam tikrus taškus smegenyse, kurie atsakingi už budrumą ir žvalumą.

Nesipykite su savo partneriu

Šiuo metu paprasčiausias nesutarimas gali virsti tikrai audringa kova. Nuovargis, miego trūkumas, pasak specialistų, sunkina emocijų kontroliavimą, kadangi smegenys tiesiog „nepersijungia“ į atitinkamą kontekstą. Taip pat pavargusiems žmonėms yra kur kas sunkiau išskaityti veido išraiškas, todėl galimos interpretacijos tik paaštrins konfliktus.

Snausti ar nesnausti?

Trumpas miegas gera idėja tik tada, kai tai darote teisingai. Miegojimas per ilgai arba per vėlai gali turėti neigiamos įtakos nakties miegui, todėl kitą dieną jausitės dar labiau pavargę. Mokslininkai sako, kad trumpas nusnūdimas turi trukti tik 20–30 minučių ir būtinai įvykti pirmoje dienos pusėje. 

Taip pat skaitykite: Kaip keičiasi jūsų seksualinis gyvenimas su tuo pačiu partneriu bėgant metams?

Maisto pinklės

Tyrimai atskleidžia, kad išvargintos smegenys trokšta riebių, turinčių daug kalorijų produktų, todėl mums labai sunku atsispirti tam, kas vadinama greituoju maistu. Pavargę kūnai trokšta dopamino dozės, todėl valgydami nesveiką, tačiau mums skanų maistą, paprasčiausiai pasijaučiame laimingi.

Specialistai sako, kad verčiau jau susitelktume į sveikesnį pasirinkimą – garintas daržoves, liesus baltymus, pilno grūdo produktus ir pan. Ir kuo toliau laikytumėmės nuo parduotuvių. Tyrimai atskleidžia, kad kai esame pavargę, prisiperkame kur kas daugiau nesveiko ir riebaus maisto palyginti su savijauta, kai būname energingi.

Nesiimkite rimto projekto darbe

Išvargintos smegenys trokšta riebių, turinčių daug kalorijų produktų, todėl mums labai sunku atsispirti tam, kas vadinama greituoju maistu.

Jeigu galite – atidėkite rimtą pokalbį su savo bosu iki kitos dienos, kai akys į pasaulį žvelgs kur kas šviesiau. Mokslininkai sako, kad dėl miego trūkumo nuvargę žmonės buvo linkę labiau pastebėti pozityvius dalykus ir nekreipti dėmesio į neigiamus aspektus (tiesiog jų neatpažinti).

Išvada elementari: jei esate pavargę, jūsų priimti sprendimai/atlikti darbai gali nebeatrodyti tokie geri, kai pailsėsite ir jausitės žvalūs. Geriausias būdas atlikti savo darbą – normalios miego valandos.

Neatitrūkite nuo miego režimo
 
Nuovargis daro savo – mes norime eiti miegoti anksčiau, o ryte vis vėliname žadintuvo skambutį, kol galiausiai į darbus tenka skubėti paknopstomis. Miego specialistas Michaelas Breusas tikina, kad atitrūkę nuo miego režimo, pakliūvame į tikrą chaosą. Pavyzdžiui, atsigulę anksti, vartomės ir dar labiau susierziname, kadangi nepavyksta užmigti. Todėl geriausia visad gultis miegoti ir keltis tuo pačiu metu. 7–8 valandos miego kasdien yra būtent tai, ko reikia.

Taip pat skaitykite: 10 kasdienių įpročių, kurie atima iš jūsų jaunystę bei grožį

Nebandykite įvertinti nuovargio lygio

Nuovargis ir miego trūkumas gali sukelti sunkumų, kai bandote įvertinti, ar labai pavargę esate. Trumpai tariant, jūs galite imtis daugiau nei „pavežate“. Tyrimo duomenimis, žmonės buvo linkę save vertinti kaip energingus, tačiau kai teko susidurti su užduotimis, jie dažniau klysdavo. Jeigu jau vertinate nuovargio lygį, aišku viena – jau esate pavargę. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?