Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kodėl lietuvaičiai – „išvėsę“: priežasčių ir išeičių priverčia ieškoti nuovargis

Jaunystės eliksyru vadinamo kofermento Q10, kuris atsakingas ne tik už skaisčią, odą, bet ir energiją, švytėjimą iš vidaus, mūsų organizmas mažiau pasigamina jau nuo 25 metų. Iki 50 metų amžiaus jo lieka tik pusė.
Nuovargis
Nuovargis / 123RF.com nuotr.

Kaip „15min“ pasakojo biuro darbuotoja Agnė, jos aplinkoje – jauni, išsilavinę, uždirbantys, bet chroniškai pavargę žmonės. „Ne tik kad „be ugnelės“, bet, sakyčiau – „išvėsę“, – lygino Agnė.

Apie tai, kad Q10 naudingas odai, ji žinojo seniai, bet kad šio kofermento stygius gali iššaukti nuovargį, išgirdo tik iš šeimos gydytojos, kuri pasiūlė išsitirti jo kiekį, neradusi kitų prastos savijautos priežasčių.

123RF.com nuotr./Nuovargis
123RF.com nuotr./Nuovargis

Jos nuostabai, tyrimo rezultatai parodė, kad kofermento Q10 trūkumas organizme – akivaizdus, nors ji neturi nė trisdešimties, stengiasi sveikai maitintis, tik susitvarkyti su darbo krūviais ir judėjimu kiek sunkiau.

Besitiriančių amžiaus vidurkis – 35 metai, Q10 trūko 75 proc.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė, UAB „Diagnostikos laboratorija“ (Antėja laboratorija) laboratorinės medicinos konsultantė, laboratorinės medicinos gydytoja Eglė Marciuškienė patvirtino, kad dėl Q10 laboratoriškai tiriasi jauno amžiaus žmonės ir būtent nuovargis yra dažniausiai minima priežastis.

„Q10 yra pagrindinis energijos apykaitos proceso dalyvis, atsakingas būtent už energijos gamybą mūsų ląstelėse. Jeigu šio kofermento trūkumas nustatomas jauname amžiuje, kai žmonės dar ne ligų ieško, o susirūpina dėl nuolatinio nuovargio, nenuostabu, kad lietuvaičiai atrodo pavargę ir visai nelinksmi“, – sakė gydytoja.

Archyvo nuotr./Gydytoja Eglė Marciuškienė
Archyvo nuotr./Gydytoja Eglė Marciuškienė

„Antėja laboratorija“ statistika rodo, kad Q10 tyrimo ateina palyginti jauni žmonės, vidutinis amžius – 35 metai. Net 75 proc. išsityrusiųjų Q10, šio kofermento trūko.

„Taip, matyt, mums trūksta tos energijos. Kitas dalykas, kad šis kofementas yra antioksidantas. Kaip akcentuoja kosmetikos gamintojai, Q10 neleidžia susidaryti laisviesiems radikalams, vadinasi, neleidžia žūti, išsigimti ląstelėms į nesveikas, sukelti vėžį ar kitas ligas, o leidžia joms būti sveikoms ir ne taip greitai pasenti“, komentavo E. Marciuškienė.

Kas išstumia Q10 iš organizmo

Ko dar nežinome apie koenzimą Q10 ir kodėl jo reiktų nepamiršti? Pasak gydytojos, labai daug kalbama apie Q10 naudą grožiui, odai. Iš reklamų žinome, kad šis kofermentas užkerta kelią širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymui, tačiau retas pacientas žino mokslo įrodytą Q10 poveikį pacientams, kuriems padidėjęs kraujospūdis, Q10 naudą vyrų nevaisingumo atvejais, sergant Alzhaimerio ar Parkinsono liga, kuri gali prasidėti palyginti jauname amžiuje, kai taip pat gali būti labai svarbus Q10 poveikis, toliau aktyviai tyrinėjamas mokslininkų.

„Kitas svarbus dalykas – ir tai akmenukas į mano kolegų daržą – kai kurie gydytojai, skirdami pacientams vaistus, neatkreipia dėmesio, kad kai kurie iš jų mažina Q10 koncentraciją organizme, kaip, pvz., vaistai nuo cholesterolio, vadinamieji statinai. Vartojant juos būtinai reikėtų vartoti ir Q10. Statinai yra perdirbami kepenyse ir išstumia iš organizmo kofermentą Q10, tad pacientai pajunta jo stokos požymius – nuovargį, silpnumą, raumenų silpnumą ir galų gale – jų skausmą. Vartojant statinus ir Q10 to galima išvengti“, – aiškino gyd. E. Marciuškienė.

Padidėjusio cholesterolio atvejais, kai žmogus nesusitvarko su dietomis, fiziniu krūviu, gydytoja pacientams skiria statinų, kurie pagelbėja, atitolindami širdies ir kraujagyslių ligas, tačiau jie turėtų atsiminti pavartoti ir Q10.

Kodėl Q10 mažėja nuo 25 metų

Kodėl natūraliai žmogaus organizmo gaminamo antioksidanto Q10 pradeda mažėti jau nuo 25 metų, o iki 50 gali sumažėti per puse? Gyd. E. Marciuškienės atsakymas paprastas – todėl, kad mūsų organizmai sensta ir pradeda mažiau gaminti šio kofermento.

Fotolia nuotr./Moteris
Fotolia nuotr./Moteris

„Daugiausiai jo pagamina kepenys, tad reikia suprasti, kad su amžiumi, o ypač sergant tam tikromis ligomis, jei vartojame vaistus, silpsta kepenų funkcija ir todėl Q10 pasigamina mažiau. Jeigu šio kofermento negauname pakankamai su maistu, organizme sumažėja Q10 koncentracija ir kiekis“, – komentavo gyd. E. Marciuškienė.

Šiek tiek kofermento Q10 įmanoma gauti su maistu. Daugiausiai jo yra raudonoje mėsoje, gyvulių kepenyse bei širdies raumenyje, tačiau jos kiekis gyvūnų mėsoje priklauso nuo to, kaip jie buvo maitinami: šerti žole kofermento Q10 turi daugiau nei grūdais.

Kofermento Q10 taip pat randama riebioje žuvyje, riešutuose, sezamo sėklose, kai kuriuose grūduose, bulvėse, svogūnuose, morkose, špinatuose. Jeigu mitybos racione yra per mažai maisto produktų, turinčių kofermento Q10, galima pavartoti šios medžiagos turinčių maisto papildų.

123RF.com nuotr./Daržovės
123RF.com nuotr./Daržovės

Jauniausias pacientas – 3 metų vaikas

Išsitirti, ar netrūksta minėto kofermento, pacientai dažniausiai atvyksta ieškodami nuovargio priežasčių, kai neranda kitų.

„Vidutiniškai 35 metai dar ne tas amžius, kai žmonės ieško ligų, tačiau, kaip pastebim, kartais ir fiziškai, ir psichologiškai pavargę nuo visko. Kai nežinai blogos savijautos priežasčių, dar neramiau, o kai žinai – gali sau padėti“, – sakė Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkė, atkreipdama dėmesį, kad už nuovargį gali būti „atsakingas” ne tik Q10, bet ir vitaminas D, selenas, cinkas.

Skaitykite taip pat: Ypatingas Mendelejevo lentelės elementas selenas: puoselėja grožį, stabdo senėjimą ir kariauja su vėžio ląstelėmis

Jauniausias pacientas, kuriam tirtas Q10, buvo 3 metukų vaikas. Kaip užsiminė gyd. E. Marciuškienė, jam galėjo būti įtariamas vadinamasis pirminis Q10 deficitas – genetinė liga, kai pats organizmas nuo gimimo nesugeba gaminti Q10. Laimei, tyrimo rezultatai to nepatvirtino, tačiau atlikus tyrimą buvo ramiau atmetus vieną iš galimų priežasčių.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Kraujo tyrimai
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Kraujo tyrimai

„Pirminis Q10 deficitas gali būti įvairių lygių. Jei jo mažiau nestipriai, žmogus gali nejusti ypatingų simptomų. Gali būti sunkiau atsigauti pavaikščiojus, pasportavus. Tokie žmonės netoleruoja fizinio krūvio. Tačiau dalis žmonių nuo gimimo turi didesnių pažeidimų ir tai gali labai liūdnai baigtis“, komentavo gydytoja.

Žinia sportuojantiems

Paklausta, kokioms visuomenės grupėms ypač patartų atkreipti dėmesį į kofermentą Q10, gydytoja minėjo 50 metų amžiaus žmones ir vyresnius. Q10 aktualus vartojantiems ne tik statinus, bet ir tam tikrus vaistus nuo kraujospūdžio, besigydantiems onkologines ligas. Kaip atkreipė dėmesį gyd. E.Marciuškienė, vieniems pacientams vartojant priešvėžinius vaistus draudžiama papildomai vartoti Q10, o kitiems kaip tik rekomenduojama, nes apsaugo kitus organus, ypač širdį, nuo pažeidimų.

„Kaip minėjau, Q10 svarbus sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, turintiems padidėjusį kraujospūdį, diabetą. Be abejo, kofermento vertėtų pavartoti sportuojantiems, ypač intensyviai. Jei po tam tikrų treniruočių sunku atsigauti, sportuojantieji turėtų pasitikrinti Q10“, – pridūrė gydytoja.

Vida Press nuotr./Sportuojanti pora
Vida Press nuotr./Sportuojanti pora

Perdozuoti Q10 įmanoma, kaip ir viską, jei vartojame ne taip, kaip skiriama. „Tačiau energija yra tai, ką žmogus išeikvoja. Jos reikia viskam – maistui virškinti, protaujant, fiziškai dirbant. Q10 perdozavimas pasireiškia energijos pertekliumi, būdravimu, miego sutrikimais, pradeda kalti širdis, intensyviau dirbti žarnynas. Q10 papildai yra nuo 30 iki 200 mg, jei vartosite po 30 mg – niekada neperdozuosite, bet jeigu vartosime didelėmis dozėmis, kai nėra jo deficito, pats organizmas duos žinoti, kad kažkas ne taip“, – sakė gyd. E. Marciuškienė.

Reikšmė organizmui

Q10 gali šiek tiek sumažinti kraujospūdį, naudingas sergantiems širdies nepakankamumu ir kitomis širdies ir kraujagyslių ligomis, gerinant jų simptomus, lėtina Alzhaimerio ir Parkinsono ligų progresavimą. Kenčiantiems nuo migrenos gali sumažinti galvos skausmų dažnį, gali turėti teigiamos įtakos vaisingumui, vėžio rizikai. Naudingas sergantiesiems cukriniu diabetu, kadangi gerina jautrumą insulinui ir reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, teigiamai veikia sergančius LOPL (lėtine obstrukcine plaučių liga) ir astma.

Taikant kofermento Q10 turinčius produktus tiesiai ant odos, sumažėja UV spindulių oksidacinė žala ir mažėja raukšlių gylis. Papildyti organizme Q10 atsargas galima vartojant „Walmark“ maisto papildą „Coenzyme Q10 MAX 100 mg“, kurio vienoje kapsulėje yra didelė dozė aukštos kokybės kofermento Q10, išgaunamo fermentuojant dumblius ir pagaminto laikantis GMP standartų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs