Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kodėl metus rūkyti priaugama svorio ir kaip to išvengti?

Viena iš baimių, su kuria susiduria dažnas rūkalius, norėdamas mesti rūkyti, yra baimė priaugti svorio. Ji nėra nepagrįsta, nes buvę rūkaliai per metus vidutiniškai priauga apie 5 kilogramus. Rūkymas iš tiesų šiek tiek pagreitina medžiagų apykaitą, o nustojus rūkyti ji lėtėja.
Cigaretės
Cigaretės / 123RF.com nuotr.

Tačiau tai ne vienintelė priežastis, kodėl metus rūkyti priaugama svorio. Specialistai sako, kad metę rūkyti žmonės ima daugiau valgyti, dažniausiai tai susiję su emocijų slopinimu ir priklausomybėmis.

Maistu slopina emocijas

„Revù Clinic“ gydytoja dietologė Evelina Sabonaitytė klinikos pranešime žiniasklaidai vardija keletą priežasčių, kodėl nustojęs rūkyti žmogus ima daugiau valgyti. Pirmiausia todėl, kad cigarečių dūmai nebetrikdo jo juslių. Neberūkydamas žmogus ima geriau užuosti maisto kvapus, jausti jo skonį, todėl maistas tampa skanesnis ir jo suvalgoma daugiau.

Kai kurie rūkaliai dėl galimybės parūkyti praleidžia valgymus, o metę rūkyti grįžta į normalų ritmą ir valgo daugiau nei iki tol.

Pasak gydytojos dietologės, dažnesnį valgymą lemia ir tai, kad metusių rūkyti žmonių organizmas nikotino trūkumą supainioja su alkio jausmu, todėl dažnai, nors ir nejaučiant tikrojo alkio, valgoma. O jei rūkymas pakeičiamas užkandžiavimu, gaunamų kalorijų kiekis gali padidėti itin greitai.

„Viena pagrindinių priežasčių, kodėl metus rūkyti priaugama svorio, — emocinis valgymas. Remiantis moksliniais tyrimais, metus rūkyti suvalgoma daugiau angliavandenių, nes smegenys taip bando jausti pasitenkinimo jausmą, kurį anksčiau sukeldavo nikotinas. Susinervinę rūkaliai jausmus slopina cigarete, o metus rūkyti emocijos slopinamos valgymu ir dažnu užkandžiavimu“, — kalba E.Sabonaitytė.

Neberūkydamas žmogus ima geriau užuosti maisto kvapus, jausti jo skonį, todėl maistas tampa skanesnis ir jo suvalgoma daugiau.

Dar viena galima priežastis — „apdovanojimas“ savęs maistu už tai, kad iškenčia be cigaretės. Taip pat dažnai metus rūkyti žmonėms trūksta įpročio ką nors dėti į burną, todėl vietoj įprastos cigaretės pradeda dažniau valgyti.

Vieną priklausomybę gali pakeisti kita

Rūkymas yra priklausomybė, todėl valios ir motyvacijos mesti rūkyti iš karto užtenka tik daliai rūkančiųjų. Kai kurios šalys, pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė arba JAV maisto ir vaistų administracija (FDA) metant rūkyti rekomenduoja pereiti prie alternatyvių bedūmių priemonių, kurios yra laikomos mažiau žalinga alternatyva. Pasak gydytojos dietologės, nors bedūmiai tabako gaminiai yra mažiau žalinga alternatyva įprastoms cigaretėms, tačiau nustojant juos naudoti taip pat gali būti daugiau valgoma.

„Turintys priklausomybę, daug streso patiriantys ir nemokantys gerai su juo susitvarkyti žmonės labiau rizikuoja priaugti svorio. Tvarkydamiesi su viena priklausomybe, jie gali pereiti prie kitos, pavyzdžiui, užkandžiavimo“, — sako E.Sabonaitytė.

Išmokti dorotis su stresu kitais būdais

E.Sabonaitytė metant rūkyti pataria valgyti reguliariai, rinktis produktus, kurie yra gausūs mineralinių medžiagų ir vitaminų. Svarbu, kad racione užtektų daržovių ir vaisių, taip pat — gerti pakankamai vandens.

„Tačiau didesnis svoris metant rūkyti susijęs ne tik su maistu. Labai svarbu išmokti kovoti su stresu, atsipalaiduoti. Kad būtų lengviau nukreipti mintis, patartina turėti mėgstamą veiklą, pomėgių ir užsiimti fizine veikla. Svarbu ir tai, kuo žmogus keičia cigaretę, kad kontroliuotų save ir nepradėtų streso raminti valgymu, o norą ką nors įsikišti į burną malšintų becukre guma, o dar geriau — daržovėmis“, — kalba E.Sabonaitytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas