Kartais tai rodosi visiškai neteisinga. Atrodo, jog moterims užtenka žvilgtelti į skanų desertą, ir šlaunys bei klubai savaime paplatėja. Tuo tarpu vyrai, tik nežymiai sumažinę maisto porcijų dydį, pasiekia puikių rezultatų.
Apžvelgsime priežastis, kodėl moterims sunkiau numesti svorio nei vyrams.
1. Moterys turi mažiau raumenų
Paprasta tiesa – vyrai turi daugiau raumenų dėl žymiai aukštesnio testosterono lygio. Vyrai yra genetiškai sutverti didesniam raumenų bei mažesniam riebalų procentui organizme. Tai leidžia vyrams suvartoti daugiau kalorijų ir nepriaugti nepageidaujamo svorio. Vyrams žymiai lengviau „sukurti“ kalorijų deficitą – situaciją, kuomet suvartojama mažiau kalorijų nei reikia organizmui. Tik suvartodami mažiau kalorijų nei reikia, galite efektyviai deginti riebalus bei mažinti svorį.
Raumenys – efektyviausias riebalų degintojas žmogaus kūne. Kuo daugiau raumenų žmogus turi, tuo greitesnė medžiagų apykaita. Greitesnis metabolizmas leidžia žymiai greičiau bei efektyviau sudeginti nepageidaujamus riebalus bei numesti svorio.
Raumenų kiekis organizme ypač svarbus. Daugiau raumenų turintys vyrai net ilsėdamiesi sudegina daugiau kalorijų nei moterys.
Tai parodo, jog moterys, norėdamos pasiekti atitinkamą rezultatą kaip vyrai, turi stengtis žymiai labiau: ne tik intensyviau bei ilgiau treniruotis, bet ir sveikiau maitintis. Vyrams dažnai pakanka tiesiog šiek tiek mažiau valgyti.
Dar vienas svarbus veiksnys vyrų naudai yra tas, jog jie įprastai turi didesnę širdį, plaučius bei aukštesnį hemoglobino lygį. Visa tai padeda efektyviau išnešioti deguonį po organizmą, o tai yra ypač svarbu treniruočių produktyvumui ir rezultatams.
Negana to, vyrams žymiai lengviau priaugti raumenų masės. Už raumenų augimą atsakingas testosterono hormonas vyrų organizme gaminamas žymiai didesniais kiekiais.
2. Moterys tiesiog sveria mažiau
Kuo daugiau raumenų žmogus turi, tuo greitesnė medžiagų apykaita.
Turbūt kyla klausimas: kodėl tai svarbu? Todėl, jog 90 kilogramų sveriančiam vyrui reikia žymiai daugiau kalorijų nei 60 kilogramų sveriančiai moteriai.
Tai reiškia, jog vyrai gali žymiai daugiau valgyti, įskaitant ir figūrai kenkiančius produktus: saldumynus, miltinius patiekalus ir pan. Net ir valgydami netinkamus maisto produktus, jie gali numesti svorį dėl organizme sukuriamo kalorijų deficito.
Tuo tarpu moterys turi mažiau laisvės. Atsižvelgiant į mažesnį jų svorį, moterų organizmui reikia mažiau kalorijų. Tai reiškia, jog norėdamos sulieknėti, jog privalo valgyti kur kas saikingiau.
Be to, kūno svoris nulemia ir kalorijų sudeginimo greitį. Pavyzdžiui, 70 kilogramų sveriantis žmogus, bėgiodamas per valandą sudegina apie 600 kcal. Tuo tarpu 85 kilogramus sveriantis žmogus per tą pačią valandą, bėgdamas tuo pačiu greičiu, sudegina apie 720 kcal. Ši situacija puikiai paaiškina, kodėl kūno svoris svarbus riebalų deginimui.
3. Moterys dažniau sukiojasi virtuvėje
Ši priežastis visai nesijusi su vyrų ir moterų organizmo skirtumais, tačiau tikrai yra nepalanki moterims.
Dauguma moterų, grįžusių iš darbo, lekia tiesiai į virtuvę ir puola ruošti vakarienę visai šeimai. Tuo tarpu vyras tą laiką sėdi svetainėje, skaito laikraščius, naršo internete ar žiūri televizorių. Pažįstama situacija? Tikriausiai dažnu atveju taip.
Natūralu, jog gamindamos maistą, moterys linkusios ne kartą jo paragauti. Ar druskos netrūksta, ar jau išvirė, ar padažas tinkamas ir t. t.
Moterims, siekiančios numesti svorio, tai tikrai nesuteikia pranašumo prieš vyrus.
4. Moterys dažnai mažiau fiziškai aktyvios
Nors tai nėra universali tiesa, tačiau dažniau moterys yra fiziškai pasyvesnės už vyrus.
Nors namų ruoša, vaikų priežiūra bei kiti moteriški darbai tikrai priverčia paplušėti, tai dažnai nepadeda sudeginti visų svorio metimui reikalingų kalorijų.
Skydliaukės hormonų sumažėja po gimdymo bei nėštumo ir menopauzės metu. Kuo mažiau skydliaukės hormonų organizmas išskiria, tuo lėtesnė medžiagų apykaita.
Vyrai, ypač dirbantys sunkų fizinį darbą ar intensyviai besitreniruojantys sporto klube, per trumpesnį laiką pasiekia geresnių rezultatų. Tai jiems leidžia sudeginti daugiau kalorijų ir greičiau bei efektyviau numesti svorio.
Vyrų ir moterų vaikystės skirtumai tai dažnai įrodo: kol mergaitės žaidžia su lėlėmis, berniukai vaikosi vienas kitą ir karstosi po medžius.
5. Moterų apetito hormonai labiau svyruoja
Ir štai įsikiša biochemija. Svorį bei medžiagų apykaitą reguliuojantys hormonai – moterų ir vyrų – drastiškai skiriasi.
Moterims žymiai dažniau pasireiškia skydliaukės hormonų svyravimai bei sutrikimai. Be to, skydliaukės hormonų sumažėja po gimdymo bei nėštumo ir menopauzės metu. Kuo mažiau skydliaukės hormonų organizmas išskiria, tuo lėtesnė medžiagų apykaita. Būtent medžiagų apykaitos greitis lemia riebalų deginimo ir svorio metimo rezultatus.
Alkio bei sotumo jausmą kontroliuoja du hormonai – grelinas ir leptinas. Grelinas atsakingas už alkio pojūtį ir organizmui sako – „aš alkana“. Tuo tarpu leptinas yra atsakingas už sotumo jausmą ir organizmui sako – „aš soti“. Po fizinės veiklos būtent moterims pasireiškia grelino padidėjimas bei leptino sumažėjimas. To pasekmė – ypač didelis alkis po treniruotės ir galimas persivalgymas.
Būtina pabrėžti, jog vyrai tokių apetitą reguliuojančių hormonų svyravimų nepatiria.
6. Moterys kaupia riebalus skirtingose kūno vietose
Įprastai moterys yra linkusios kaupti riebalus skirtingose kūno vietose nei vyrai.
Įprastai svorio numesti galima tiesiog nevalgant ar negeriant vandens, tačiau tai visiškai nepadės sudeginti riebalų.
Šlaunys, sėdmenys bei klubai – probleminės kūno vietos, būtent čia moterys pastebi nepageidaujamus riebalus. Natūraliai yra fiziškai sunkiau sudeginti riebalus nuo šlaunų ar sėdmenų. Ant kitų kūno vietų, pavyzdžiui, rankų, besikaupiantys riebalai dega žymiai greičiau.
Dėl aukščiau paminėtos priežasties moterims sunkiau ne tik sudeginti riebalus, bet ir numesti svorio. Nesuklyskite ir nesupainiokite šių sąvokų – riebalų deginimas ir svorio metimas skiriasi. Kūno svorį sudaro ne tik riebalai, tačiau ir raumenys, vanduo bei kitos medžiagos. Įprastai svorio numesti galima tiesiog nevalgant ar negeriant vandens, tačiau tai visiškai nepadės sudeginti riebalų. Dėl šios priežasties būtų pravartu sekti pokyčius ne svarstyklėse, o kūno apimtyse ir veidrodyje.