Kodėl vasarą sumažėja kraujospūdis? Kardiologo patarimai, kurie pagerins savijautą

Vasarą daugelis pamiršta kasdienę rutiną, darbus ir rūpesčius, pasikeitus dienotvarkei, atsipalaidavus – vartoti vaistus nuo padidėjusio kraujospūdžio.
Žemo kraujospūdžio bėdos
Kraujospūdis / Fotolia nuotr.

Tiek sveiki, tiek ir sergantieji arterine hipertenzija dažnai pastebi, jog vasarą arterinis kraujo spaudimas žemesnis nei įprastai – kamuoja mieguistumas, energijos stoka.

Kokie veiksniai lemia kraujospūdžio sumažėjimą vasarą ir ką daryti, kad pasijustume geriau?

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro kardiologo Pauliaus Trinkausko teigimu, viena mokslo tyrinėjimo sričių yra arterinio kraujospūdžio priklausomybė nuo klimato sezoniškumo ir aplinkos temperatūros. Ši tema aktuali ir Lietuvoje, juk gyvename šalyje, kuri pasižymi gana dideliais sezoniniais klimato svyravimais.

Ypač svarbu gausiai vartoti skysčius. Vanduo ir poilsis – geriausias vaistas nuo žemo kraujo spaudimo.

Prancūzijoje buvo atliktas tyrimas. Tirta daugiau nei 8 tūkstančiai suaugusių asmenų, kurių sistolinis (viršutinis) kraujo spaudimas vidutiniškai sumažėjo 8 mmHg stulpelio padidinus aplinkos temperatūrą nuo 8 iki 21 laipsnio.

Lieka neaišku, dėl kokių procesų šiluma sumažina arterinį kraujo spaudimą. Tačiau manoma, kad arterinis kraujospūdis šilumoje mažėja dėl sumažėjusio simpatinės nervų sistemos aktyvumo (simpatinė nervų sistema atsakinga už streso atsaką mūsų organizme). Taip pat šilumoje mažėja kraujagyslių pasipriešinimas – jos labiau atsipalaiduoja.

Kraujospūdžio sumažėjimą lemiantys veiksniai

Atliekant mokslinius tyrimus pastebėtas už stresą atsakingų hormonų, tokių kaip noradrenalinas, aldosteronas, kortizolis ir kt. vaidmuo reguliuojant arterinį kraujo spaudimą.

Japonijos mokslininkams atliekant eksperimentą, žmonių grupė merkė rankas į ledinį (0 laipsnių) vandenį. Pastebėta, kad jų kraujyje padaugėjo streso hormonų, kurie atsakingi už kraujospūdžio padidėjimą. Duomenys parodė, kad žiemą padaugėja šių hormonų ir kyla kraujospūdis, o vasarą – atvirkščiai, hormonų kiekis sumažėja, tad mažėja tiek sistolinis, tiek diastolinis kraujospūdis.

Atrodo, neįprasta, tačiau, kardiologo P.Trinkausko teigimu, kraujospūdžio pokyčius lemia ir vitamino D koncentracija organizme. Tyrimo, kuriame dalyvavo 148 vyresnio amžiaus moterys, metu vienoms buvo skiriamas kalcis su vitaminu D, kitoms – tik kalcis.

Moterų, kurios gavo mišinį su vitaminu D, sistolinis kraujospūdis buvo žemesnis vidutiniškai 9,3 procento. Nors ir ne itin dažnai, Lietuvoje vasarą tikrai galime pasidžiaugti saulėtomis dienomis. Tuomet mūsų organizme gaminasi daugiau vitamino D, kuris gali turėti įtakos arterine hipertenzija sergantiems žmonėms.

Kraujo spaudimo pokyčiai, žemesnis arterinis kraujospūdis dažnai vargina ir jaunas bei besilaukiančias moteris. Gydytojas P.Trinkauskas nėščiosioms pataria vengti tvankių, blogai vėdinamų patalpų, sunkesnės namų ruošos. Ypač svarbu gausiai vartoti skysčius. Vanduo ir poilsis – geriausias vaistas nuo žemo kraujo spaudimo.

Užsiimti savigyda itin pavojinga

Pasak gydytojo, nepaisant vasarą pagerėjusios kraujospūdžio kontrolės, arterine hipertenzija sergantiems asmenims vis vien svarbu ir būtina vartoti antihipertenzinius vaistus. Todėl jokiu būdu negalima savarankiškai keisti antihipertenzinių vaistų dozių ar koreguoti gydymo režimo be gydytojo nurodymų. Nutraukus antihipertenzinių vaistų vartojimą, galima sulaukti staigaus kraujospūdžio padidėjimo, dėl kurio gali pablogėti paciento savijauta, sutrikti širdies ritmas, grėsti galvos smegenų insultas arba hipertenzinė krizė.

Pasak kardiologo, yra žmonių, kurie natūraliai kenčia žemo kraujo spaudimo simptomus nepaisydami metų sezono. Jie patiria daug nepatogumų, nes dažnai jaučiasi nedarbingi, jiems sunku susikaupti.

„Kiekvienas žmogus privalo mokėti pasimatuoti arterinį kraujo spaudimą. Jei turite padidėjusį kraujo spaudimą, rekomenduojama matuoti bent kartą ar du per parą – ryte ir vakare, prieš tai bent 5 minutes ramiai pasėdėjus. Būtina stebėti ir fiksuoti pokyčius. Jei kraujo spaudimas yra lygus ar didesnis nei 140/90 mmHg, būtina kreiptis į gydytoją.“

Pirmasis vaistas – ne kava, o vanduo

Kardiologo teigimu, pirmoji pagalba vasarą sumažėjus arteriniam kraujospūdžiui neturėtų būti kava, mat ji šalina iš organizmo skysčius. Be to, kofeinas tik trumpam gali šiek tiek padidinti arterinį kraujo spaudimą.

„Jei esate saulėtoje aplinkoje, blogai pasijutus pirmiausia reikėtų pasitraukti į pavėsį, vartoti daug skysčių, atsigerti vėsaus (tik ne ledinio!) vandens. Jei yra galimybė, atsigulti ir pakelti kojas. Nėra konkrečių priemonių ar vaistų, kurie namų sąlygomis padėtų pakelti kraujo spaudimą, tad efektyviausia pagalba – vanduo, sūresnis maistas ir poilsis“, – sakė kardiologas P.Trinkauskas.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad vasarą būtina vartoti daugiau nei įprasta skysčių. Skysčiai ir druska ribojami nebent sergantiems širdies funkcijos nepakankamumu, dializuojamiems pacientams.

Fizinis krūvis taip pat mažina arterinį kraujo spaudimą. Vasarą dirbdami lauke, sportuodami gamtoje žmonės turėtų vartoti daugiau nei 1,5 litro vandens per parą, žinoma, jei neturi širdies nepakankamumo, neserga sunkiu inkstų funkcijos nepakankamumu.

Kada kyla pavojus?

Labai svarbu skirti tiesiog žemesnį kraujospūdį, kuris paprastai nekelia grėsmės sveikatai ir gyvybei, nuo patologiškai žemo kraujo spaudimo, kurį sukelia kai kurios sunkios ligos.

Jeigu žmogus jaučiasi neblogai ir viršutinis (sistolinis) kraujo spaudimas yra daugiau kaip 90 mm gyvsidabrio stulpelio, šlapimo kiekis nėra sumažėjęs, pavojus sveikatai negresia. Ypatingą dėmesį būtina atkreipti, jei pacientas labai vangus, sutrikusi orientacija, sąmonė, kraujospūdis žemesnis nei 90 mmHg stulpelio.

Tai rimti pavojaus signalai, įspėjantys, kad reikia kuo greičiau suteikti pirmąją pagalbą. Gydytojas P.Trinkauskas įspėjo, kad patologiškai reikšmingą kraujo spaudimo sumažėjimą sukelia ir miokardo infarktas, gausus kraujavimas – tiek vidinis, tiek išorinis, skysčių netekimas dėl gausaus vėmimo ar viduriavimo. Tokia būklė vadinama šoku. Tokiu atveju būtinas skubus gydymas.

Kraujospūdis – labai svarbus mūsų organizmo sveikatos ir geros savijautos rodiklis, tad kenčiantiems dėl sumažėjusio kraujospūdžio vasarą ypač svarbu atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus ir reguliariai matuoti kraujo spaudimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų