Kojų sveikata: kraujagyslių chirurgas atsako į Ji24.lt skaitytojų klausimus (III dalis)

Vieni dejuoja, kad galvos skausmas yra tikras vargas, kiti sunkiai pakelia dantų gėlimą, o treti stengiasi, kad neužkluptų kojų skausmas. Šįkart – būtent dėmesys kojų sveikatai. Į Ji24.lt skaitytojų klausimus atsako kraujagyslių chirurgas Donatas Inčiūra.
Aukštakulniai su T formos dirželiais
Aukštakulniai su T formos dirželiais / „Fotolia“ nuotr.
Pateikite klausimus, jei norite, pridėkite ir nuotrauką su problemine vieta – specialistas Jums atsakys, o atsakymus į Jūsų klausimus skelbsime Ji24.lt portale. Klausimus siųskite adresu ji24.lt@ji24.lt.

Taip pat skaitykite:

Kojų sveikata: kraujagyslių chirurgas atsako į Ji24.lt skaitytojų klausimus (I dalis)

Kojų sveikata: kraujagyslių chirurgas atsako į Ji24.lt skaitytojų klausimus (II dalis)


Klausimas

Sveiki, prieš daugiau kaip mėnesį po sumušimo blauzdos apačioje, priekinėje dalyje išsivystė rožė. Koja buvo sutinusi, raudona, labai skaudėjo, vėliau apėmė pėdą, joje atsirado mėlynės. Gydžiausi antibiotikais dešimt dienų.

Viskas lyg ir praėjo, bet liko ta vieta šiek tiek skausminga liečiant ir kiekvieną dieną koja patinsta. Anksčiau retkarčiais irgi patindavo abi kojos, o dabar tik ta viena. Norėjau paklausti, ar visa tai praeis, ar taip ir liks? Kokiomis priemonėmis ar vaistais galėčiau sau padėti? Ačiū, Regina Č.

Atsakymas

Dažna komplikacija persirgus rože yra kojų limfinės sistemos sutrikimas. Sutrinka limfos nutekėjimas iš galūnės, dėl to koja tinsta, atsiranda odos pakitimai, gali vystytis dramblialigė.  Reikėtų stengtis tinstančią koją pakelti, būtina dėvėti kompresines kojines, vartoti venotonikus, tinka limfodrenažiniai masažai. Dėl detalaus ištyrimo ir gydymo turėtumėte kreiptis į kraujagyslių chirurgą.


Klausimas

Sveiki, dažnai vakarais matomas kojų tinimas žemiau čiurnų, bet pačių kojų neskauda. Ką daryti, kad netintų? Man 71 metai, Tautvydas.

Atsakymas

Kojų tinimo priežastys yra labai įvairios. Kojos gali tinti dėl širdies funkcijos nepakankamumo, inkstų funkcijos nepakankamumo, baltymų trūkumo, limfinės ar veninės kojų kraujotakos sutrikimų ir t.t.

Jei tinimas nepraeina ir progresuoja, turėtumėte pakartotinai kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad butų paskirta kardiologo konsultacija, atlikti kraujo tyrimai (baltymo kiekis, šlapalo kiekis, kreatinino kiekis ir t.t.), šlapimo tyrimas, kojų venų echoskopija ir t.t. Šios patologijos diagnostika sudėtinga, ne visada pavyksta išaiškinti priežastį.


Klausimas

Mano gerai pažįstamas žmogus yra onkologinis ligonis. Jai labai sutinusios kojos, beveik nepavaikšto. Venos operuotos. Gal galėtumėte įvardinti priežastis. Ačiū. Rimutė B.

 Atsakymas

Sergant onkologine liga, pasikeičia kraujo krešumo sistema, galimos veninės trombozės.  Dažna komplikacija - giliųjų venų trombozė (GVT). Sergant GVT, stipriai sutinsta kojos, jos mėlynuoja, skauda. Diagnozę patvirtina ar paneigia kraujagyslių chirurgas atlikęs kojų venų echoskopiją.

Reikėtų atsiminti, kad žmonėms, kurie nedaug vaikšto arba nevaikšto ir sėdi nuleidę kojas dėl įvairių priežasčių (pvz.: stuburo problemos, kojų sąnarių artrozės, persirgus insultu), dėl pastoviai nuleistų kojų sutrinka jų kojų veninė sistema ir kojos tinsta.

Nereikėtų užmiršti, kad kojos gali tinti ir dėl širdies, inkstų funkcijos nepakankamumo, baltymų trūkumo, limfinės, veninės kojų kraujotakos sutrikimų ir t.t.


Klausimas

Esu jauno amžiaus moteris. Darbas sėdimas. Labai skauda kojas. Ypač dešinės kojos blauzdą. Dienos gale ji būna sunki, kieta. Maudimas jaučiamas abiejose kojose. Kur kreiptis? Kaip gydytis? Ačiū, Edita K.

 Atsakymas

Nuolatinis sėdimas darbas yra viena iš lėtinio venų nepakankamumo priežasčių. Pradinėse stadijose vargina kojų sunkumas, nuovargis, gali būti naktinis mėšlungis, patinsta kojos. Vėliau pradeda ryškėti smulkios paviršinės kraujagyslės, plėstis venos, pasikeičia oda.

Norint to išvengti rekomenduojama dėvėti pirmo laipsnio kompresines kojines iki kirkšnies, darbo metu pasivaikščioti, pamankštinti kojas. Kojas rekomenduojama 2–3 kartus per dieną įtrinti „Lioton 1000“ tepalu. Jei šios priemonės nepadeda, Jums būtų tikslinga kreiptis į kraujagyslių chirurgą dėl detalaus ištyrimo.


Klausimas

Jau ne pirmą vasarą kenčiu nuo naktinio kojų skausmo. Vartoju „Detralex“, „Venoruton Forte“ tabletes, „Magnesium Diasporal miltelius“, vitaminą B, tačiau tai  tik nežymiai palengvina diskomfortą kojose. Vasaros naktys man faktiškai bemiegės.

Prieš mėnesį atsirado dar vienas nerimą keliantis simptomas. Dešinės kojos paviršutinis tirpimas. Kartais lyg adatėlėmis geltų, kartais tirpsta, kartais lyg ji karšta būtų. Pradedant nuo visos pėdos iki kelio. Gulint, sėdint aš ją jaučiu. Nepatinusi, eiti netrukdo, bet simptomai kelia nerimą. Jūratė.

Atsakymas

Jūsų išvardyti simptomai (naktinis kojų skausmas, tirpimas, „deginimo“ jausmas, „badymas adatėlėmis“) yra neurologiniai simptomai. Dėl problemos sprendimo turėtumėte kreiptis į neurologą.


Klausimas

Man 62 metai. Labai "dega" kojų padai, kairė koja daugiau. Palietus ranka padai vėsūs, bet deginimas jaučiamas iš vidaus. Ši problema mane vargina nuo jaunystės, bet, žinoma, dabar labiau. Kiek daktarų klausiu, kas man yra, - niekas neatsako. Aurelija T.

Atsakymas

Pėdų „deginimas“ būdingas įvairioms neuropatijoms. Dėl problemos sprendimo turėtumėte kreiptis į neurologą.


Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų