Kojų testas: pasitikrink, ar gresia venų varikozė

Mūsų organizmas tam tikrais simptomais praneša apie prasidėjusius ar jau esamus sutrikimus. Apie kokias ligas įspėja kojų pakitimai?..
Skausmas kojose
Skausmas kojose / Shutterstock nuotr.

Sužinokite, ar yra rizika susirgti tam tikromis ligomis. Į teiginius atsakykite „Taip“ arba „Ne“.

TESTAS

1. Dienos pabaigoje kojos būna it pripiltos švino, sunkios ir pavargusios.

2. Ilgai pasėdėjus ar pastovėjus juntate skausmą kojose.

3. Po darbo dienos kojos būna pabrinkusios.

4. Dažnai jaučiate kojų tempimą, tvinkčiojimą, tarsi bėgiotų skruzdėlytės.

5. Vargina kojų raumenų spazmai, mėšlungis ypač traukia naktimis.

6. Kojų odos spalva pakitusi, išryškėjusios venos užpakalinėje blauzdų dalyje.

7. Patinusios ne tik blauzdos, bet ir pėdos bei kulkšnys.

8. Palaikius į viršų pakeltas kojas, skausmas ir tinimas atlėgsta.

9. Ant blauzdų yra ilgai negyjančių žaizdelių, atsivėrusių opelių.

10. Kol neišsivaikštote, rytą jaučiate sąnarių skausmus, kojos būna tarsi medinės.

11. Rytais kojų sąnariai braška, traška, būna įsitempę.

12. Skauda sąnarius, kai reikia greitai atsistoti ar pritūpti.

13. Judinant neįtempto kelio girnelę, juntamas girgždėjimas.

14. Sąnarius maudžia tik po didesnio fizinio krūvio ar keičiantis orams.

15. Sąnarius skauda ir po nedidelio fizinio krūvio, taip pat naktį.

REZATATAI


► 0–3 „Taip“


Jei prie 1–8 teiginių parašėte ne daugiau kaip tris „Taip“, rizika susirgti venų  ligomis yra labai maža. Tačiau venų ligos gali paūmėti vyresniame amžiuje, nes tam įtakos turi paveldimumas, gyvenimo būdas.
 

Kaip sau padėti. Venų varikozės profilaktikai svarbu sveikai maitintis, išlaikyti normalų kūno svorį ir, žinoma, kasdien mankštintis. Kojoms ypač sveika plaukimas arba mankšta vandenyje, važiavimas dviračiu, golfas, tinklinis ir joga. Neavėkite aukštakulnių batelių, nesėdėkite užkėlusi kojos ant kojos. Mažinkite suvartojamos druskos, saldumynų, kepto maisto ir nesveikų riebalų kiekį. Daugiau vaikščiokite.


► 3 ir daugiau „Taip“


Jei prie 1–9 teiginių bent tris keturis kartus parašėte „Taip“, yra didelė kojų venų varikozės rizika. Ypač jeigu jūsų darbas sėdimas arba stovimas, esate gimdžiusi du arba daugiau kartų, giminėje yra sirgusių šia liga. Rizika padidėja, jei vakarus mėgstate leisti prie televizoriaus ir nesportuojate. Šie simptomai būdingi ir kitoms kojų venų ligoms. Vertėtų pasikonsultuoti su angiochirurgu, atlikti tyrimus. Pagal statistiką, daugiau kaip keturiasdešimt procentų moterų yra sutrikusi kojų kraujotaka. Išryškėjusios venos, mazgeliai – ne vien kosmetinis defektas. Laiku negydomas mazginis venų išsiplėtimas gali komplikuotis: atsiverti opų, plyšti mazgai, smarkiai kraujuoti ar net susidaryti krešulių (venų trombozė). Dažnai patinstančios kojos ar jų skausmas būna inkstų bei širdies ir kraujagyslių ligų požymis (aterosklerozės ir kt.). Todėl svarbu laiku kreiptis į šeimos gydytoją.

Kaip sau padėti. Jeigu tenka ilgai sėdėti ar stovėti, mūvėkite specialias kraujotaką stimuliuojančias kojines. Į valgiaraštį įtraukite flavonoidų turinčių produktų (jų gausu tamsiai mėlynos, violetinės ar oranžinės spalvos vaisiuose bei daržovėse) – stiprina kraujagyslių ir venų sieneles, didina jų tonusą. Valgykite vitamino C turinčių produktų arba vartokite natūralių maisto papildų, gerinančių kojų venų būklę. Būtinai mankštinkitės – sportas aktyvina kraujotaką, stiprina kraujagysles. Puikiai tinka ir kontrastinis dušas. Jeigu turite antsvorio, pasistenkite numesti bent 5–10 kilogramų. Tai pastebimai sumažintų kojoms tenkantį didelį krūvį ir nemalonius simptomus.


► 4–6 „Taip“


Jei prie 10–15 teiginių daugiau kaip keturis kartus parašėte „Taip“, susirūpinkite sąnariais. Tai gali būti kelio girnelės kremzlės dilimo arba kitų sąnarių ligų simptomas. Kiekvieną dieną atliekant tūkstančius judesių, su metais kremzlė ir sąnariai dyla. Pirmieji sąnarių ligų simptomai – sąstingis rytais, sąnarių traškėjimas, braškėjimas. Jie rodo, kad sąnariai praranda elastingumą, sausėja ir ilgainiui visiškai nusidėvės. Daugelis žmonių vaikščiodami ima justi skausmą, kuris ilgainiui stiprėja. Toks pažeidimas vadinamas osteoartritu. Todėl būtinai pasikonsultuokite su gydytoju, kuris nusiųs pas specialistus. Nelaukite, kol prireiks drastiškų gydymo būdų, pavyzdžiui, operacijos. Kuo anksčiau kreipsitės į gydytoją, tuo didesnė tikimybė, kad metams bėgant nereikės vaikščioti su lazdele ar gyvenimu grožėtis pro langą.

Beje, sąnarių skausmo priežastis gali būti ir netaisyklinga pėdų padėtis. Jei jos nuolat krypsta į vidų, daug vaikštant kelio girnelė ima trintis į šlaunikaulį ir ilgainiui atsiranda skausmas. Kreipkitės į ortopedą – jis patars, ką daryti.

Kaip sau padėti. Sąnarių ligos ypač paūmėja pavasarį ir rudenį, todėl reikėtų stengtis nesušalti. Nuo sąnarių skausmo ir uždegimo padeda įvairūs tepalai. Sąnarių susidėvėjimą taip pat pristabdo preparatai su gliukozaminu (yra ir augalinės kilmės, natūralių). Vartokite tik pasitarę su specialistu. Kartais kelio skausmai praeina numetus svorio. Beje, antsvoris kenkia visai atramos ir judėjimo sistemai. Maudžiant sąnarius ir turint per didelį svorį, ypač tinka mankšta vandenyje, plaukimas, važiavimas dviračiu, joga (netinka bėgimas, badmintonas, tenisas, alpinizmas, aerobika, krepšinis ir pan.).

Sąnarių uždegimą mažina žuvų taukai (gerkite kasdien tuščiu skrandžiu po šaukštą). Sąnarių ligas skatina užsiteršęs organizmas, medžiagų apykaitos sutrikimai. Pasitarusi su specialistais, laikykitės valomosios dietos. Kai visi organai puikiai atlieka savo darbą, pamažu atsinaujina ir sąnariai, pagerėja jų būklė.

Puikiai organizmą valo vanduo. Jei nesergate širdies ar inkstų ligomis, per dieną išgerkite ne mažiau kaip du litrus vandens. Rytą reikėtų pradėti stikline šilto vandens (skatina virškinimą, valo druskų sankaupas ir šlakus). Pasikonsultavusi su žinovais, pavartokite sąnarius valančios (ridikų sulčių, laurų lapų nuoviro ar kt.) ir tulžies nutekėjimą gerinančios arbatos. Kartą per savaitę darykite iškrovos dieną, nepiktnaudžiaukite rūkytais mėsos gaminiais, greituoju ar aštriu keptu maistu. Atsisakykite konservuoto ar sintetinių maisto priedų turinčių produktų, alkoholio.

Nuo kelio sąnarių tinimo padeda acto kompresai (šaukštą acto atskieskite šaukštu šilto vandens). Pavilgus dėkite ant skaudamos vietos. Uždegimą slopina ir kopūstų lapai (pamaigykite lapą, kad išsiskirtų sultys, uždėkite ant skaudamo kelio sąnario, apriškite polietileno maišeliu ir laikykite per naktį. Teigiama, kad sąnariams padeda ir klūpėjimas – televizorių žiūrėkite klūpėdama ant kilimėlio.

Sąnario kapsulės uždegimą provokuoja ir nuolat atliekami tokie patys judesiai. Todėl svarbu pasirinkti tinkamą fizinį krūvį ir sporto šaką (pasitarkite su sporto specialistu).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai