Gydytoja portalui manodaktaras.lt atsakė, kas lemia elektrolitų trūkumą ar perteklių ir kodėl jų disbalansas toks pavojingas, ypač per vasaros karščius.
Pasak „Inmedica“ šeimos gydytojos J.Valančauskytės, organizmui svarbiausi ir dažniausiai sutrikimus lemiantys elektrolitai yra kalis, natris, kalcis, magnis, chloras, geležis, jodas.
- Kalis yra nepakeičiamas ir itin svarbus širdies veiklai, jo kiekio svyravimai susiję ir su inkstų veikla.
- Natrio trūkumas gali būti susijęs su galvos svaigimu, nuovargiu, mieguistumu.
- Kalcis yra būtinas ląstelių ir kaulų struktūrai, organizmo liaukų ląstelių sekrecinei veiklai.
- Magnis yra neatsiejama raumenų ląstelių medžiaga.
- Chloras yra svarbus ląstelių vandens apykaitoje, jo sutrikimai itin aktualūs vėmimo, viduriavimo, dehidracijos metu.
- Geležis dažnai tampa anemijų priežastimi.
- Jodo nuokrypiai gali sąlygoti skydliaukės veiklos sutrikimus.
Dėl bendro elektrolitų trūkumo žmogui gali:
- pasireikšti nuovargis, vangumas,
- atsirasti jautrumas, dirglumas, galvos svaigimas,
- pilti prakaitas,
- slinkti plaukai,
- sutrikti širdies veikla,
- žmogus gali jausti nereguliarią širdies veiklą,
- kamuoti raumenų skausmai, spazmai,
- išsiderinti kraujospūdis.
„Būtina atkreipti dėmesį, jog elektrolitų perdozavimas ar padidėjimas taip pat gali sukelti organizmo sutrikimus, pavyzdžiui, aukšta natrio ar kalio koncentracija apsunkina inkstų veiklą, lemia širdies veiklos sutrikimus, kurie gali būti negrįžtami“, – pasakojo šeimos gydytoja.
Lengvos formos elektrolitų trūkumas ar perteklius simptomų gali ir nesukelti, kol tokie pokyčiai neprogresuoja. Neretai po didesnių elektrolitų netekimų (vėmimas, viduriavimas, prakaitavimas) organizmas linkęs ir pats atstatyti jų pusiausvyrą, jei žmogus tinkamai maitinasi ir vartoja pakankamai skysčių, todėl be tyrimų asmuo gali ir nesužinoti apie buvusį trūkumą.
Progresuojant simptomams ar įtarus, kad gali būti disbalansas – būtina atlikti profilaktinius kraujo tyrimus ar pasitarti su savo gydytoju.
Elektrolitų trūkumas dažnai diagnozuojamas asmenims, sergantiems:
- skydliaukės ir prieskydinių liaukų ligomis,
- staziniu širdies nepakankamumu,
- valgymo sutrikimais,
- inkstų ir kepenų ligomis.
Ūmus elektrolitų trūkumas, pasak gydytojos J.Valančauskytės, dažniausiai vystosi vasarą karščių metu, gausiai prakaituojant ar neišgeriant pakankamai skysčių, vemiant, viduriuojant, nudegimų metu (net itin kaitrios saulės poveikyje).
Elektrolitų sutrikimai itin aktualūs lėtinėmis ligomis sergantiems, intensyviai sportuojantiems asmenims, vaikams bei tokį polinkį turintiems asmenims, tačiau taip nutikti gali kiekvienam iš mūsų.
„Siekiant natūraliai atstatyti medžiagų disbalansą, itin svarbi įvairi ir subalansuota mityba: vaisiai, daržovės, grūdinės kultūros, pieno produktai. Svarbu kasdien vartoti pakankamą vandens kiekį bei stengtis vengti alkoholio ir kavos itin karštomis dienomis. Esant aukščiau minėtoms ūmioms būklėms, greitam elektrolitų atstatymui galima vaistinėse įsigyti rehidracijos tirpalų (tuo nepiktnaudžiaujant) ar tiesiog rinktis mineralinį vandenį su padidintu įvairių elektrolitų kiekiu“, – pabrėžė šeimos gydytoja.