Kokių sveikatos problemų žmonėms kelia žiemos tamsa?

Dėl dirbtinio apšvietimo šiais laikais saulės trūkumas žiemos metu bent jau taip stipriai nepakeičia mūsų gyvenimo rutinos, kaip tai būdavo senovėje. Deja, mūsų kūnai pajunta kitą skirtumą – mokslininkai atranda aiškių sąsajų tarp ilgo tamsaus periodo ir tokių ligų, kaip depresija ir diabetas. Reguliarios saulės šviesos dozės yra gyvybiškai būtinos žmogaus organizmui.
Mergina, sėdinti prie lango.
Mergina, sėdinti prie lango. / Shutterstock nuotr.

Dauguma žmonių žino, kad per didelės ultravioletinių spindulių dozės gali sukelti kataraktą ar odos vėžį. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis  kasmet pasaulyje užfiksuojama nuo 2 iki 3 milijonų lėtinių ne mirtinų odos susirgimų, tarp kurių 132 tūkst. atvejų baigiasi odos vėžiu.

Kūno apsauga kremais ir drabužiais, siekiant išvengti per daug tiesioginių saulės spindulių, padeda apsisaugoti nuo odos susirgimų. Tačiau bendrai vengti saulės nėra gera mintis – saulės spinduliai turi teigiamą įtaką daugeliui organizmo funkcijų. Pavyzdžiui, odai gaunant ultravioletinių spindulių, joje vyksta įvairūs procesai ir gaminasi vitaminas D. Aktyvi šio vitamino forma padeda reguliuoti daugiau nei 1000 genų, kurie yra atsakingi už daugelį organizmo funkcijų. Vitaminas D yra būtinas sveikiems kaulams ir stiprios imuninės sistemos palaikymui.

Taip pat skaitykite: Produktai plokščiam pilvukui

Vitamino D trūkumas gali sukelti tokias ligas kaip rachitą (silpnų ir deformuotų kaulų liga) ar dantų problemas. Šio vitamino deficitas taip pat siejamas su tam tikromis odos tuberkuliozės formomis, kurios sukelia skausmingus ligos židinius.

Jau senovėje gydytojai žinojo saulės poveikį ir sunkius ligonius liepdavo išvesti ar pasodinti lauke esant saulėtam orui, kad jų sveikta sustiprėtų.

Vienas neseniai atliktas tyrimas taip pat parodė sąsajas tarp vitamino D trūkumo ir padidėjusios rizikos susirgti demencija (silpnaprotyste)  bei Alzheimerio liga. Tyrimo metu paaiškėjo, kad turintys didelį vitamino D deficitą ligoniai du kartus dažniau buvo linkę susirgti šiomis ligomis.

Gydymo šviesa metodai, tiek naudojant natūralią šviesą, tiek dirbtines lempas, siekiant užtikrinti tam tikrų ligų prevenciją ar net gydant su vitamino D trūkumu susijusias ligas, turi ilgą istoriją.

Jau senovėje gydytojai žinojo saulės poveikį ir sunkius ligonius liepdavo išvesti ar pasodinti lauke esant saulėtam orui, kad jų sveikta sustiprėtų. Buvo žinoma, kad natūrali saulės šviesa leidžia odai pasigaminti reikiamą vitamino D kiekį, kuris atsakingas už imuniteto stiprinimą ir daugybės gyvybiškai svarbių organizmo funkcijų palaikymą.

Šiuo metu gydytojai vis garsiau kalba apie saulės privalumus. Svarbu žinoti, kad pakankamo buvimo ultravioletiniuose spinduliuose trukmė priklauso nuo klimato zonos, odos pigmentacijos ir kitų veiksnių.

Taip pat skaitykite: 15 būdų atrasti citrinas iš naujo

Australijos nacionalinio universiteto epidemiologas profesorius Robynas Lucasas teigia pastaraisiais tyrimais nustatęs daugiau reikšmingų sąsajų tarp įvairių ligų ir vitamino D trūkumo. Ilgiau būnant saulėje, juntama teigiama įtaka kraujo spaudimui, antsvorio mažėjimui, imuniteto stiprėjimui ir net išsėtinei sklerozei. Teigiama, kad pakankamas vitamino D kiekis mažina insulto ar širdies infarkto riziką.

Mokslininkas R. Lucasas teigia, kad visa evoliucija įvyko Žemei ir jos organizmams sąveikaujant su saulės spinduliais. Todėl mums būtinas atitinkamas kiekis ultravioletinių spindulių, kad būtume sveiki.

Šiuo metu, trumpėjant naktims ir ilgėjant dienoms saulei po truputį kylant vis aukščiau, turime stengtis daugiau laiko praleisti lauke, kad nuolat gautume atitinkamą ultravioletinių spindulių kiekį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis