Tad jei artimiausiu metu nenorėtum sūpuoti kūdikio, skaityk šį straipsnį toliau ir rasi informaciją, kuri padės tau pasirinkti tinkamiausią apsisaugojimo nuo nėštumo, kai tiek tu, tiek tavo partneris jam nepasirengę, priemonę.
Kontraceptinės priemonės, kurias gali įsigyti ir naudoti be gydytojo konsultacijos
Kontraceptinių priemonių yra labai daug – jos skiriasi efektyvumo laipsniu, veikimo principu ir kaina. Daugumą jų galima įsigyti be recepto, jas nesudėtinga naudoti, jos turi minimalų šalutinį poveikį, todėl gydytojo konsultacija – nebūtina.
Viena tokių priemonių – prezervatyvai. Juos gali naudoti visi norintys turėti sveiką lytinį gyvenimą, nepriklausomai nuo amžiaus.
Prezervatyvų nesunku nusipirkti – juos rasi ne tik vaistinėse, bet ir įprastose maisto prekių parduotuvėse, degalinėse už nepalyginamai mažesnę nei kitų kontraceptinių priemonių kainą. Jie apsaugo ne tik nuo neplanuoto nėštumo, bet ir nuo daugumos lytiškai plintančių ligų ir infekcijų bei padeda kontroliuoti priešlaikinį sėklos išsiliejimą.
Tavo amžiuje prezervatyvas turbūt yra prieinamiausias ir patogiausias pasirinkimas. Tačiau tam, kad jis būtų veiksmingas, svarbu naudoti prezervatyvą teisingai, nes jis gali plyšti ar nuslysti. Egzistuoja mitas, jog du prezervatyvai – saugiau nei vienas, tačiau tai netiesa – tai tik padidina plyšimo tikimybę dėl atsirandančios trinties.
Prieš naudojant prezervatyvą būtina patikrinti jo galiojimo laiką, ar yra CE ženklas bei ar neišsileidęs oras pakelio viduje. Atidarant įpakavimą negalima naudoti aštrių įrankių, dantų, nagų, o panaudotą prezervatyvą reikėtų išmesti į šiukšliadėžę, prieš tai jį tvirtai surišus ir suvyniojus į popierinį rankšluostėlį. Svarbiausia nepamiršk, jog prezervatyvą galima naudoti tik vieną kartą!
Kitos priemonės, kurių gali įsigyti be gydytojo išrašyto recepto yra spermicidai, diafragma, gimdos kaklelio gaubtuvėlis, kempinė. Jos naudojamos prieš seksą – į makštį įdedama spermicidinio kremo, želė, žvakutė ar gimdos kaklelio gaubtuvėlis su spermicidu, kuris neutralizuoja spermatozoidus neleisdamas jiems judėti ir patekti į gimdą. Šios priemonės tinka tau, jei lytinių santykių turi retai, tačiau jų kontraceptinis efektas nėra didelis (mažesnis nei prezervatyvo), tad verta paieškoti alternatyvų.
Skubioji kontracepcija
Skubiąja kontracepcija vadinamos tabletės, kurios naudojamos „ekstra“ atvejais – po neplanuotų, nesaugių lytinių santykių, plyšus prezervatyvui ar po išprievartavimo. Pirmąją tabletę reikia išgerti per 72 valandas po tokių santykių, antrąją – po 12 valandų. Šios tabletės slopina ir vėlina ovuliaciją, lėtina apvaisinimo procesą arba neleidžia apvaisintam kiaušinėliui implantuotis gimdoje. Tačiau jei mergina jau yra nėščia, ši priemonė nėštumo nenutrauks.
Pirmąją tabletę reikia išgerti per 72 valandas po tokių santykių, antrąją – po 12 valandų. Šios tabletės slopina ir vėlina ovuliaciją, lėtina apvaisinimo procesą arba neleidžia apvaisintam kiaušinėliui implantuotis gimdoje.
Deja, skubiosios kontracepcijos vartojimas gali paankstinti ar pavėlinti mėnesines, neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų ir turi labai ribotą veiksmingumo laikotarpį.
Skubioji kontracepcija naudojama tik kraštutiniais atvejais, ji neturėtų tapti nuolatine priemone!
Kontraceptinės priemonės, kurias gali įsigyti po konsultacijos su gydytoju
Sudėtinės kontraceptinės tabletės (SKT) yra saugios ir patikimos, tačiau prieš pradedant jas vartoti būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Jei esi jaunesnė nei 16 metų, konsultacijoje turi dalyvauti ir tavo mama/ tėtis, jei esi 16–18 metų amžiaus, tėvai dalyvauti neprivalo, bet turi pritarti tavo apsilankymui pas gydytoją.
Sudėtinės kontraceptinės tabletės yra vienas efektyviausių apsisaugojimo nuo nėštumo būdų. Jos slopina ovuliaciją ir gimdos gleivinės gebėjimą priimti apvaisintą kiaušinėlį, tirština gimdos kaklelio gleivines. Tačiau, kaip ir su kitomis priemonėmis, tam, kad jos būtų veiksmingos, svarbu laikytis tikslių vartojimo nurodymų. Nepamiršk išgerti tabletės kiekvieną dieną tuo pačiu metu, jei bent kartą pamiršai, artimiausią savaitę naudok papildomą kontracepciją. Jei atsiranda šalutinių negalavimų būtinai kreipkis į akušerį ginekologą!
Gydytojo konsultacija reikalinga norint naudoti kontraceptinius makšties žiedus, kurie savarankiškai dedami į makštį, bei transderminį kontraceptinį pleistrą. Pastarasis yra klijuojamas ant sėdmenų, pilvo, išorinės žasto dalies arba nugaros, yra patogus bei patikimas. Tačiau jis neužtikrina slaptumo bei netinka daugiau nei 90 kg sveriančioms merginoms.
Nei sudėtinės kontraceptinės tabletės, nei makšties žiedas ar kontraceptinis pleistras neapsaugo nuo lytiškai plintančių infekcijų! Šios priemonės taip pat gali sukelti nepageidaujamų reiškinių – pykinimą, galvos svaigimą, neciklinį kraujavimą.
Jauniems žmonėms nerekomenduojamos priemonės
Kaip matai, kontraceptinių būdų pasiūla – iš tiesų nemaža, tad belieka išsirinkti tinkamiausią tau ir dėmesingai naudoti. Tai padaryti tau padės ši lentelė. Vis dėlto, yra keletas metodų, kurių specialistai nerekomenduoja jaunuoliams. Tai:
gimdos spiralė – ji gali padidinti dubens uždegimo ir su juo susijusio tolesnio nevaisingumo riziką;
kalendorinis metodas (dar vadinamas periodine abstinencija) – kai pagal mėnesinių ciklą mergina apskaičiuoja vaisingas dienas; tam, kad šis metodas būtų efektyvus, mėnesinių ciklas turi būti stabilus, o paauglystės laikotarpiu tai būna itin retai
nutrauktas lytinis aktas – kai vyras ištrauką varpą iš partnerės makšties prieš ejakuliaciją; tai šiek tiek sumažina pastojimo pavojų, tačiau spermijų sekrete gali būti dar prieš išsiliejant spermai, tad rizika visuomet išlieka.
Tarp mitų ir tikrovės
Seksas ir kontracepcija Lietuvoje vis dar dažnai laikomos tabu temomis, tad atsiranda niekuo nepagrįstų mitų, apie kuriuos garsiai nekalbama, bet jais tikima. Galbūt esi girdėjęs/usi kažką panašaus į….?
Nors nutrauktas lytinis aktas kiek sumažina pastojimo pavojų, spermijų gali būti sekrete dar prieš išsiliejant spermai, todėl rizika išlieka.
1. Nutraukto lytinio akto metodas 100% apsaugo nuo pastojimo.
Faktas: Nors nutrauktas lytinis aktas kiek sumažina pastojimo pavojų, spermijų gali būti sekrete dar prieš išsiliejant spermai, todėl rizika išlieka.
2. Neįmanoma pastoti, jei lytinis aktas atliekamas stovint.
Spermatozoidai yra labai judrūs ir vien gravitacija tikrai nesustabdys jų apvaisinant kiaušialąstę.
Faktas: Jeigu nėra naudojamos kontraceptinės priemonės, moteris gali pastoti nepriklausomai nuo pozos.
3. Neįmanoma pastoti, jei lytinis aktas įvyksta moters menstruacijų metu.
Dauguma moterų mano, kad seksas nesisaugant per mėnesines arba per pirmąsias ar paskutines mėnesinių ciklo dienas yra pats patikimiausias kontracepcijos metodas, ir nėštumas joms negresia.
Faktas: Nors daugelis moterų tikrai turi daugiau šansų pastoti ciklo viduryje, tikimybė pastoti egzistuoja bet kuriuo menstruacijų ciklo metu. Dar vienas svarbus faktas – sperma moters organizme gali išlikti net iki 7 dienų.
4. Neįmanoma pastoti pirmo lytinio akto metu.
Faktas: Jei merginai jau prasidėjo mėnesinės – ji yra vaisinga. Jei sekso metu nenaudojamos kontraceptinės priemonės, tikimybė merginai pastoti išlieka nepriklausomai nuo to ar ji turėjo prieš tai lytinių santykių ar ne.
5. Ilgalaikis kontraceptikų naudojimas gali sukelti nevaisingumą.
Faktas: Kai moteris nustoja naudotis kontraceptinėmis priemonėmis, jų menstruacijų ciklas ir vaisingumas normalizuojasi. Priklausomai nuo kontracepcijos rūšies ir moters individualios anatomijos, tai gali įvykti iš karto ar po tam tikro laiko.
Išvardinti būdai, priemonės, bei paneigti mitai skirti tam, kad kuo daugiau jaunų žmonių gautų teisingą informaciją. Tačiau norint pradėti saugų lytinį gyvenimą svarbu ne tik žinoti apsisaugojimo galimybes, bet taip pat būti tam pasirengus emociškai bei jausti atsakomybę už savo veiksmus.