Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kontrastinio dušo privalumai: išbandykite

Hidroterapija, arba ligų gydymas vandeniu, buvo taikomas senovės Egipte, Graikijoje ir Romoje. Graikų gydytojas Hipokratas savo ligoniams skirdavo vandens procedūras natūraliuose šaltinuose.
Kontrastinis dušas
Kontrastinis dušas / „Fotolia“ nuotr.
Temos: 1 Dušas

Kontrastinis dušas gydo 

Rytų medicinoje gydymas vandeniu prisimintas praėjus 5 tūkstančiams metų kaip veiksminga priemonė, stiprinanti imuninę sistemą ir padedanti gydyti peršalimo ligas.

Vakaruose šalto vandens terapijos pradininku laikomas vokiečių gydytojas Sebastianas Kneippas. XIX a. 7-ame dešimtmetyje jis paskelbė, kad maudydamasis ledinėje Dunojaus upėje išsigydė mirtiną plaučių ligą. Vėliau sukūrė gydomąjį metodą, kurio esmė yra kontrastinis dušas (šalto ir karšto vandens procedūros). Vis daugiau mokslinių tyrimų patvirtina, kad šaltas arba kontrastinis dušas gerina kraujotaką, grūdina ir stangrina odą (lėtina senėjimą), teikia energijos, kelia nuotaiką.

1987 m. Skandinavijos mokslininkai atliko pusę metų trukusius tyrimus. Paaiškėjo, kad po šaltu vandeniu maudęsi eksperimento dalyviai peršalimo ligomis sirgo gerokai rečiau, o jei ir peršaldavo, sirgdavo kur kas lengviau ir trumpiau.

Stiprina imunitetą ir lytinį pajėgumą

Prahos mokslininkai nustatė, kad šalto arba kontrastinio vandens terapija didina baltųjų kraujo kūnelių kiekį žmogaus organizme ir stiprina imuninę sistemą. Atliktas tyrimas atskleidė, kad organizmą veikiant pakaitomis stipriu karščiu ir šalčiu (toks efektas pasiekiamas, tarkim, po pirties išsitrynus su sniegu ar apsipylus lediniu vandeniu), didėja atsparumas užkrečiamosioms kvėpavimo takų ligoms.

Taip pat skaitykite: 90-ies sekundžių ryto triukas suteiks energijos visai dienai

Berlyno mokslininkai ištyrė, kad maudymasis ar apsipylimas šaltu vandeniu didina natūralaus ir vieno stipriausių antioksidanto glutationo kiekį organizme.

Anksčiau buvo manoma, kad šaltas vanduo slopina lytines galias ir potraukį. Tačiau šią nuomonę paneigė Londono trombozių tyrimo instituto mokslininkai. Jie nustatė, kad kasdienės šalto vandens procedūros ne tik gerina kraujotaką, bet ir skatina sėklides gaminti daugiau spermos, gerina potenciją.

Svarbu žinoti. Pasak gydytojų, sergant tam tikromis ligomis (kvėpavimo, širdies, Reinaudo sindromu), turint aukštą kraujospūdį, staigūs vandens pokyčiai gali sukelti sveikatos sutrikimų. Pasikonsultuokite su specialistu.

Reikia mokėti taisyklingai apsilieti lediniu vandeniu. Po šaltu dušu vienu metu galima išbūti ne ilgiau kaip 30 sekundžių. Paskui būtina vandenį užsukti, kol išsimuiluojama, ir vėl atsukus nusiprausti po šaltu dušu, bet ne ilgiau kaip 30 sekundžių ir t.t. Visa maudymosi procedūra su pertraukomis turi trukti ne ilgiau kaip 5 minutes.

Specialistai nepataria iškart visam palįsti po šaltu vandeniu. Iš pradžių apsiliekite kojas ir pamažu kilkite aukštyn.

Mokslininkų ištirta, kad nekeičiamoje dušo galvutėje ilgainiui prisikaupia milijonai mikrobakterijų, galinčių sukelti plaučių ligas. Kadangi vandens srovėje yra daug oro burbuliukų, šių organizmų lengva įkvėpti. Pasak tyrėjų, sveikam žmogui jos nekelia didelio pavojaus, tačiau, jei žmogaus imunitetas nusilpęs, dušo galvutę rekomenduojama keisti kas pusę metų.

Plačiau apie tai, kokių naujausių faktų pateikė mokslininkai apie stresą ir peršalimą, skaitykite 43-iajame savaitraščio „Ji“ numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (43 nr.)
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (43 nr.)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais