Koronavirusas itin pavojingas onkologiniams ligoniams, bet juos gydantiems medikams atsisakyta duoti apsaugos priemones

Nacionalinio vėžio instituto (NVI) vadovė prof. Sonata Jarmalaitė paskelbė, kad, nors tyrimais įrodyta, jog koronavirusas itin pavojingas onkologiniams ligoniams, valdžia į medikų kreipimąsi suteikti jiems apsaugos priemones atsakė neigiamai.
Nacionalininiame vėžio institute
Nacionalininiame vėžio institute / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

NVI vadovė instituto tinklalapyje paskelbtame tekste konstatuoja, kad visą pasaulį apėmusios COVID-19 pandemijos lavinoje jautriausia grandimi tampa medikai, tiesiogiai kontaktuojantys su infekuotais asmenimis, ir sunkiomis lėtinėmis ligomis sergantys pacientai.

Virusas itin pavojingas onkologiniams ligoniams

„Žinoma, kad onkologinių pacientų imuninė sistema yra nuslopinta ligos ir gydymo, todėl jie jautresni infekcijoms. Koronavirusas pasaulyje sukėlė daug komplikuotų susirgimų ir mirčių, bet apie onkologinių pacientų, užsikrėtusių koronavirusu, išeitis žinome nedaug. Vienintelis išsamus Kinijos tyrėjų darbas, publikuotas The Lancet žurnale, išanalizavo 1590 COVID-19 infekuotų asmenų, tarp kurių buvo 18 onkologinių pacientų, ligos eigos duomenis. Iš šių 18 pacientų vieni buvo pasveikę nuo vėžio, kiti – aktyvaus gydymo fazėje.

Tyrimas parodė, kad onkologiniams ligoniams 5 kartus dažniau nei kitiems pasireiškė COVID-19 ligos komplikacijos ar mirtis. Kritinę būklę onkologiniai pacientai pasiekė ne tik dažniau, bet ir greičiau – vidutiniškai per 13 dienų, kai kiti ligoniai – per 43 dienas.

Tyrime mažas onkologinių pacientų, infekuotų COVID-19, skaičius, tad rezultatai gali būti nelabai patikimi, bet pakankamai grėsmingi. Tad autoriai galėtų daryti griežtas išvadas: 1) infekcijos zonose stabilių būklių onkologiniams pacientams rekomenduojama atidėti operacijas ir chemoterapiją; 2) vėžio pacientams ir žmonėms, sirgusiems vėžiu, taikytinos griežtesnės savisaugos priemonės; 3) gydant COVID-19 onkologiniams pacientams taikytinos intensyvesnės priemonės, ypač jei tai vyresni, gretutinių ligų turintys asmenys.

Tyrimas parodė, kad onkologiniams ligoniams 5 kartus dažniau nei kitiems pasireiškė COVID-19 ligos komplikacijos ar mirtis.

Panašūs įspėjimai apie padidintą COVID-19 komplikacijų grėsmę pasiekia ir iš Italijos, kur irgi nustatytos vėžiu sergančių pacientų mirtys. Tačiau šiame regione apibendrinimai dar nepadaryti, nes vyksta kova dėl kiekvienos gyvybės“, – rašo prof. S.Jarmalaitė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sonata Jarmalaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Sonata Jarmalaitė

Apsaugos priemonės nepriklauso?

NVI vadovė skelbia, kad, nepaisant itin didelės koronaviruso grėsmės onkologiniams ligoniams, valdžios institucijos atsisakė instituto medikams skirti apsaugos priemones.

„Liūdna, kad pasigedome supratimo ir paramos iš valdžios, nes į mūsų kreipimąsi dėl apsauginių priemonių gydytojams gavome atsakymą, kad nesame tarp 5 ligoninių, kuriose gydomi COVID-19 pacientai, tad ir apsaugos priemonių mums nereikia.

Apie onkologinio paciento padidintą jautrumą infekcijai ir priemones apsaugoti ligonius valdžia taip pat nekalba, priešingai – ragina įprastu srautu teikti paslaugas, didinant grėsmę pacientams ir gydytojams“, – teigia NVI vadovė.

Ko ėmėsi institutas?

S.Jarmalaitė rašo, kad paskelbus Vyriausybės 2020 kovo 14 d. nutarimą Nr. 207 dėl veiksmų karantino laikotarpiu (kovo 16 – kovo 30 d.), Nacionaliniame vėžio institute atlikti darbo organizavimo pakeitimai. Jie skirti turimomis priemonėmis maksimaliai apsaugoti onkologine liga sergantį pacientą nuo COVID-19 infekcijos ir galimų grėsmingų komplikacijų.

Mažinami žmonių srautai, siekiant išlaikyti rekomenduotiną 2 metrų atstumą tarp asmenų ir galimybes jiems ilgesnį laiką praleisti vienoje patalpoje, taip pat sudaromos sąlygos laikytis higienos reikalavimų dėl oro lašeliniu būdu plintančios infekcijos.

NVI įrengti penki patikros postai, draudžiamas pašalinių asmenų patekimas, ribojamas pacientų kiekis laukimo erdvėse ir palatose, matuojama atvykusių pacientų temperatūra, jiems užduodami klausimai, susiję su kelionėmis į užsienį ir sveikatos būkle. Siekiant sumažinti pacientų srautus diagnostinės ir gydymo paslaugos prioriteto tvarka teikiamos sunkiausios būklės pacientams. Esant stabiliai paciento būklei, planinės diagnostinės ir gydymo paslaugos pagal galimybę atidedamos.

Laikantis visų galimų infekcinės saugos normų tęsiamos diagnostinės ir gydymo procedūros. Atliekamos operacijos, prioriteto tvarka gydant sunkiausius pacientus, tęsiamas pradėtas medikamentinis ar spindulinis gydymas. Pirminiai onkologiniai ligoniai toliau tiriami ir diagnozuojami.

„Tačiau tam, kad sumažintume pacientų srautus ir tankį uždarose patalpose, teko imtis naujų darbo metodų. Visos galimos konsultacijos vykdomos nuotoliniu būdu, naudojant e-sveikatos galimybes pateikiami tyrimų rezultatai. Atidedami vizitai dėl vėžio prevencinių programų tyrimų. Atšaukiami apsilankymai, kai vizito tikslas – tik vaistų pratęsimas. Vaistai bus pratęsti nuotoliniu būdu, tam reikia susiskambinti su gydančiu gydytoju.

Nacionaliniame vėžio institute hospitalizuojama daugiau nei 300 pacientų, konsultacinėje poliklinikoje per dieną apsilanko apie 200 pacientų, 150 pacientų atvyksta medikamentiniam gydymui ir tiek pat spindulinei terapijai. Prevencinių programų tyrimai, reabilitacijos paslaugos, psichologo konsultacijos padidina šį srautą iki tūkstančio pacientų per dieną.

Į mūsų kreipimąsi dėl apsauginių priemonių gydytojams gavome atsakymą, kad nesame tarp 5 ligoninių, kuriose gydomi COVID-19 pacientai, tad ir apsaugos priemonių mums nereikia.

Pirmomis karantino dienomis teko šį srautą ir iš anksto registruotas konsultacijas bei procedūras perorganizuoti, sudėlioti prioriteto tvarka. Be abejo, kilo nesklandumų, bet medikai dirbo neskaičiuodami valandų ir parengiamuosius darbus pradėjo dar sekmadienį. Šiuo metu darbas vyksta sklandžiai – teikiame diagnostines ir gydymo paslaugas vėžiu sergantiems pacientams maksimaliai sumažinę COVID-19 grėsmę“, – teigia NVI vadovė.

Nacionaliniame vėžio institute nuolat teikiama bendroji konsultacija telefonu ir e-linija „Pagalba gyvai“. Taip pat įsteigta NVI karantino liniją, kur konsultaciją telefonu pakaitomis teiks įvairių profilių specialistai onkologai. Nuolatos vyksta psichologų konsultacijos telefonu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai