Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kovos su vėžiu frontuose – nauji metodai ir didelės viltys

Kasmet Lietuvoje apie 18 tūkstančių žmonių išgirsta savo diagnozę – vėžys, kuri dažnam nuskamba kaip mirties nuosprendis. Vis dar gaji nuomonė, kad onkologinės ligos yra nepagydomos, nors situacija sparčiai keičiasi, onkologiniai susirgimai gydomi vis sėkmingiau, pasitelkiant naujausias technologijas, medicinos mokslo pasiekimus. Kokios diagnostikos ir gydymo naujovės pradėtos taikyti Nacionaliniame vėžio institute pastaraisiais metais kalbamės su instituto direktoriumi, prof. Narimantu Evaldu Samalavičiumi.
Nacionalinis vėžio institutas
Nacionalinis vėžio institutas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

– Kokias gydymo ir diagnostikos naujovės ir kokiomis onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams norėtume pristatyti pirmiausiai?

– Mūsų instituto Krūtinės chirurgijos ir onkologijos poskyryje jau veikia modernus, šiuo metu vienintelis Lietuvoje aukštos raiškos fibrobronchoskopas, kuriuo tiriant pacientus galima tiksliau diagnozuoti ankstyvąjį plaučių vėžį.

Neseniai mums atsivėrė naujos galimybės vizualizuoti prostatos vėžį. Instituto urologai žengė svarbų žingsnį prostatos vėžio moderniosios diagnostikos link – įsigyta naujausia ultragarsinės technologijos įranga „Histoscanning“, kuri leidžia tiksliai diagnozuoti prostatos vėžį. Tai efektyvi ir objektyvi vaizdinė diagnostika, leidžianti nustatyti tikslią prostatos vėžio vietą ir jo apimtį, leidžianti taikyti efektyvų individualizuotą gydymą, taikliai nukreiptą į vėžines ląsteles ir tausojantį sveikus audinius. Tai greitas tyrimas, trunkantis keletą minučių, kurio metu galima atlikti tikslias biopsijas. Taigi ir pacientas sutaupo laiko, jam nereikės eiti į kitą skyrių. Tyrimas neturi kontraindikacijų, gali būti taikomas visiems pacientams.

123rf.com nuotr./Liga
123rf.com nuotr./Liga

Onkologinėmis ligomis sergantiems pacientams pradėtas taikyti dar vienas sudėtinio vėžio gydymo metodas – hiperterminė intraperitoninė chemoterapija. Šis gydymo metodas naudojamas esant piktybinių navikų plitimui pilvaplėvėje ir jis gali ženkliai pailginti onkologinių pacientų išgyvenimo trukmę. Šiai procedūrai atlikti įsigytas specialus aparatas, vienintelis toks Lietuvoje, kuris užtikrina chemoterapinio preparato cirkuliaciją bei palaiko jo temperatūrą. Onkologai tikisi ilgesnės pacientų išgyvenimo trukmės, ilgesnės remisijos.

Dar viena naujovė – institute pradėta taikyti naujos kartos moduliuoto intensyvumo spindulinės terapijos (MIST) metodika RapidArc. Šios metodikos tikslas realizuoti MIST per kuo trumpesnį laiką ir pritaikyti tausojančiąją MIST dar daugiau pacientų. Taikant RapidArc metodiką jonizuojančioji spinduliuotė pataiko tiksliai ten, kur buvo numatyta ir maksimaliai apsaugo sveikus audinius, esančius aplink naviką. Šis metodas labai tinkamas judančių organų (priešinės liaukos ir plaučių) navikams gydyti, taip pat pacientams, negalintiems ilgai gulėti ant linijinio greitintuvo gydymo stalo.

– O kokie naujausi kepenų navikų gydymo būdai pradėti taikyti Nacionaliniame vėžio institute?

– Mes pirmieji Lietuvoje pradėjome taikyti naują kepenų navikų gydymo metodą – radioembolizaciją. Kepenų naviko kraujagyslių embolizacija, t.y. užkimšimas radioaktyviosiomis dalelėmis panaudojama naują technologiją, kai pro kateterius, įstumtus į kepenų naviko arterijas, suleidžiamos su radioaktyviuoju itriu sujungtos dalelės. Patekęs į naviką radioaktyvusis preparatas lokaliai jį apšvitina ir sunaikina. Radioembolizacija – tai naujas, mažai pacientą traumuojantis kepenų navikų gydymo būdas, kai paciento negalime gydyti kitais šiuo metu taikomais gydymo metodais. Tikimės, kad šios naujos technologinės inovacijos vėžio gydyme pagelbės daugeliui pacientų, kurie ankščiau neturėjo vilties pasveikti. Šiems pacientams tai bene vienintelė priimtiniausia radikalaus gydymo alternatyva. Tai kokybiškai naujas etapas Lietuvos onkologijoje.

– Skelbta, kad Nacionaliniame vėžio institute pirmą kartą Lietuvoje atlikta kiaušidžių audinio užšaldymo procedūra. Kokioms ligonėms tai yra aktualu?

– Ši procedūra atliekama jaunoms, negimdžiusioms pacientėms, sergančioms kiaušidžių vėžiu. Joms paimami naviko nepaliesti kiaušidės audinio fragmentai krioprezervacijai – ilgalaikiam užšaldymui. Baigus gydymą, remisijos periodu, jie atšildomi ir transplantuojami atgal į moters organizmą. Taip jaunos moterys turi galimybę po chemoterapinio gydymo, kuris bus skiriamas po chirurginio kiaušidžių pašalinimo, gyventi kokybiškai ir natūraliu keliu susilaukti vaikų.

„Shuterstock“ nuotr./Rožinis kaspinas – krūties vėžio simbolis
„Shuterstock“ nuotr./Rožinis kaspinas – krūties vėžio simbolis

– Kokių gydymo naujovių gali tikėtis jūsų pacientai, sergantys inkstų onkologinėmis ligomis?

– VI Baltijos šalių onkologų kongreso metu Nacionaliniame vėžio institute pirmą kartą Lietuvoje buvo atlikta  laparoskopinė inkstų naviko krioabliacijos procedūra kontroliuojant ultragarsu. Panaudotas laparoskopinis ultragarso daviklis, kuris leidžia labai tiksliai nukreipti adatą į vienintelio inksto naviką ir jį užšaldyti. Tokia procedūra taikoma, kai tik tokiu būdu galima išsaugoti inkstą ir kitoks chirurginis gydymas yra neįmanomas. naviko šaldymas yra taip pat efektyvus kaip ir chirurginis gydymas. Atlikus tokią procedūrą, paciento inkstas vėl normaliai funkcionuoja, todėl yra didelė tikimybė, kad piktybinė liga nebeatsinaujins.

– Ačiū jums už pokalbį ir viltingas naujienas Jūsų ligoniams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?