„Skubiai prašome pagalbos! Ypač reikia 0-, A+ ir AB – grupių kraujo. Dalinkitės šiuo prašymu. Vienai mergaitei išgelbėti prireikė 150 kraujo donorų. O juk tokių vaikų ir suaugusių ligonių – šimtai. Todėl prašome – ateikite šiandien: Laisvės al. 17, 114 kabinetas“, – tokį pagalbos šauksmą antradienį savo „Facebook“ paskyroje išplatino Nacionalinio kraujo centro filialo Kaune darbuotojai.
Pasak Rasos Lembergienės, NKC gydytojos ir vadybininkės Kaune, kasdien kraujo paimama iš maždaug 150–200 donorų. Kraujo atsargos yra privalomos. O šiuo metu yra susidariusi kritinė situacija, kurių per metus ištinka 4–5.
Kasdien kraujo paimama iš maždaug 150–200 donorų. O šiuo metu yra susidariusi kritinė situacija, kurių per metus ištinka 4–5.
„Tik kokios šventės ir pajuntame kraujo stygių. Dabar turėjome Vėlines, ilgąjį savaitgalį. Tai, žinoma, nereiškia, kad to kraujo mums nereikia kasdien. Visas kraujas iš penkių filialų Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Vilniuje suvežamas į sostinę, ten ištiriamas ir iškeliauja į 70 Lietuvos gydymo įstaigų. Dažniausiai visas kraujas neperpilamas. Jis padalinamas į atskirus komponentus: plazmą, trombocitus ir eritrocitų masę. Kai mes prašome žmonių, kad reikia kraujo, tai reiškia, kad reikia eritrocitų masės – raudonųjų kraujo kūnelių. 98 proc. atvejų ligoniams reikalingi būtent eritrocitai. Juos šaldytuvuose laikyti galime 42 paras. Vyksta nuolatinis procesas“, – paaiškino Rasa.
Ji pateikė ir Kraujo donorystės Kaune „Facebook“ pranešime minimos mergaitės istoriją. Neseniai Vilniuje vyko daugiau nei 40 kartų kraujo aukojusių garbės donorų (įgija teisę į valstybinę pensiją) apdovanojimai, kurių metu buvo paviešinta dabar jau 12-metės Deimantės istorija. Būdama penkerių mergaitė susirgo kraujo vėžiu, dėl kurio pablogėjo kraujo rodikliai. Deimantei buvo taikoma chemoterapija, tad vien jau dėl šio gydymo būdo buvo reikalingas ne vienas kraujo perpylimas.
Renginio metu mergaitės mama Dovilija atviravo, kad buvo dienų, kuomet reikėjo labai daug kraujo, buvo ir kritiškų akimirkų, kai jo trūko, o Deimantės gyvybė kybojo ant plauko.
„Ačiū visiems, kurie atsiliepdavo į kvietimą, nes šiandien galiu džiaugtis savo didžiausiu turtu“, – teigė Dovilija.
Pasak R.Lembergienės, viso gijimo metu mergaitei buvo perpilta 150 maišelių kraujo. Būtent tiek donorų išgelbėjo jos gyvybę.
„Ir tokių vaikų yra daug. Vien Santaros Onkohematologijos skyriuje guli nemažai kraujo vėžiu sergančių vaikų. Jiems taikoma chemoterapija, jiems visiems atliekami kraujo perpylimai. Dėl to kraujo mums visą laiką ir reikia. Kartais žmonės klausia, kur mes jį dedame, kiek čia galima prašyti ir prašyti. Tai vien tokių vaikučių yra daug. O kur dar avarijos, nelaimės, gimdyvės, nukraujavimai iš skrandžio, suaugusiųjų onkologinės ligos ir t.t.
Daug kas galvoja, kad onkologija – vien neigiama patirtis, visi miršta. Bet taip nėra. Daug pacientų pasveiksta. Jiems reikia dažnų kraujo perpylimų. Kasdien turime išduoti iki 200 maišelių. Kai kurių kraujo grupių turime daugiau, kai kurių – mažiau. Renginio metu sava istorija pasidalijo ir viena gydytoja, kuriai pačiai prireikė 130 donorų kraujo – 130 maišelių po 450 mililitrų kraujo“, – papasakojo R.Lembergienė.
Ji prisipažino, kad bene kritiškiausia situacija susiklosto prieš Kalėdas, tad didžiųjų metų švenčių NKC darbuotojai, kaip ir ugniagesiai gelbėtojai, policijos pareigūnai, greitosios pagalbos medikai, laukia su didžiuliu nerimu.
Didžiųjų metų švenčių NKC darbuotojai, kaip ir ugniagesiai gelbėtojai, policijos pareigūnai, greitosios pagalbos medikai, laukia su didžiuliu nerimu
„Mes kraujo visuomet turime turėti. Nėra kitos išeities. Kritiniais atvejais kreipiamės į visuomenę. Žmonės sureaguoja į pagalbos šauksmą. Per vieną ar dvi dienas susidariusio trūkumo nepadengiame, bet... Štai vakar po pranešimo „Facebook“ į Kauno punktą atėjo 42 žmonės. Daug. Tačiau reikia, kad žmonės eitų taip bent savaitę, kad to stygiaus neliktų“, – patikino 16 metų NKC dirbanti moteris.
Daugiausiai kraujo maišelių centras sukaupia vasarą vykdydamas kraujo donorystės turą po Lietuvą. Kartą per dieną viename mieste sulaukta net 200-tų donorų kraujo aukų.
„Imame kraują savo stacionaruose bei kasdien važiuojame bent į dvi kitas vietas Lietuvoje. Einame paskui žmones“, – prisipažino R.Lembergienė.
Ką reikia žinoti prieš kraujo davimą? Reikia būti sveikam ir gerai jaustis, gerti kuo daugiau skysčių, ateiti pavalgius, būti pailsėjusiam ir išsimiegojusiam, turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, atsinešti gerą nuotaiką. Kraujo aukoti negali besilaukiančios ar maitinančios moterys, kraują skystinančius vaistus ar insuliną vartojantys, sveriantys mažiau nei 50 kg asmenys, jaunesni nei 18 ir vyresni nei 65-erių metų žmonės.