Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Kūdikio oda: tai, ką pamiršta suaugusieji

Su kuo daugeliui mūsų asocijuojasi kūdikių oda? Ne vienas atsakytų, jog su ypatingu švelnumu. Visgi, specialistų teigimu, ne kiekvienas tėvas žino, kaip ir kodėl reikia tinkamai prižiūrėti kūdikio odą. Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja dermatologė Irina Pugačiova tėvams pataria susipažinti su svarbiausiais kūdikių bei suaugusiųjų odos skirtumais. Pasak medikės, tai padės suprasti, kuo ypatinga kūdikio oda ir kodėl jai reikalinga išskirtinė priežiūra.
Mezginiai mažyliams
Kūdikis / Shutterstock nuotr.

„Savo praktikoje neretai pastebiu, kad net ir ne pirmą vaiką auginantiems tėvams kai kurie faktai apie kūdikių odą būna naujiena. Kartais jie pamiršta, jog tai, kas tinka tėvų odai, ne visuomet yra geriausia vaikui. Norint tinkamai prižiūrėti kūdikį, būtina žinoti, kuo išskirtinė jo oda ir atsakingai rinktis jai pritaikytas priemones bei nemėginti eksperimentuoti su nepatikrintais produktais“, – sako dermatologė.

Irina Pugačiova bei kūdikiams skirtos kosmetikos „Johnson‘s baby“ specialistai pateikia 10 svarbiausių skirtumų tarp kūdikių ir suaugusiųjų odos sąrašą. Gydytojos teigimu, tėvams susipažinus su šiais faktais, kūdikio odos priežiūra taps paprastesnė.

  1. Kūdikių oda greičiau atsinaujina. Kūdikių odos ląstelės yra mažesnės negu suaugusiųjų, todėl jos greičiau atsinaujina. Suaugusiųjų oda visiškai atsinaujina per maždaug 35 dienas, tuo tarpu kūdikių gali atsinaujinti ir per keletą savaičių. Svarbu neapsirikti, teigia gydytoja, kūdikio oda ne tik greičiau atsinaujina, tačiau ir yra imlesnė įvairiems pažeidimams. Todėl reikia nuolat stebėti kūdikį, kreipiant dėmesį, ar jo odai nekyla potencialus pavojus iš aplinkos.
  2. Kūdikių oda plonesnė. Kūdikių oda yra maždaug penktadaliu plonesnė negu suaugusiųjų. Kai kurie moksliniai tyrimai rodo, kad odos storis gali skirtis net du kartus. Tai svarbus kūdikių odos išskirtinumas, kuris nulemia ir daugiau skirtumų tarp kūdikių bei suaugusiųjų odos ir skatina itin kruopščiai įvertinti kūdikio odos priežiūrą.
  3. Kūdikių oda labiau pažeidžiama. Tai lemia anatominiai odos struktūros skirtumai – skirtingų odos sluoksnių jungtys kūdikių odoje nėra tokios tvirtos kaip suaugusio žmogaus. Svarbu saugoti kūdikį nuo bet kokių odos pažeidimų, nepalikti jo be priežiūros vietose, kuriose kūdikis gali netyčia įsibrėžti odą.
  4. Kūdikių oda jautresnė aplinkos poveikiui. Kūdikių oda praleidžia daug daugiau medžiagų negu suaugusiųjų oda. Todėl reikia nepamiršti, kad ne visos priemonės, netgi besiskelbiančios natūraliomis ar ekologiškomis, yra tinkamos kūdikiams. Augaliniai ingredientai gali būti tokie pat stiprūs alergizatoriai, todėl verta pasidomėti tokiais produktais ir jų praeitimi. Svarbu, kad šampūnai, odos kremai ir kitos kosmetikos priemonės, kurias naudojate kūdikio priežiūrai, būtų subalansuotos būtent vaikams, o jų tinkamumą įrodytų sertifikuoti tyrimai.
  5. Kūdikių oda greičiau išsausėja. Kūdikių oda dar nėra pilnai susiformavusi ir greičiau netenka vandens, todėl ji yra linkusi sausėti. Be to, kūdikiui ėmus šliaužioti, jo oda nuolat trinasi į žemę, tai taip pat padidina sausėjimo tikimybę. Norint, kad kūdikio oda nesausėtų, dermatologai pataria naudoti minkštinamąsias priemones, kūdikiams skirtus losjonus bei specialius prausiklius.
  6. Kūdikių oda sunkiau prisitaiko prie aplinkos temperatūros. Kūdikiai negali prisitaikyti prie aplinkos temperatūros taip gerai, kaip suaugusieji. Kuomet suaugusiajam karšta, kraujagyslės, esančios odoje, išsiplečia, o kuomet šalta – susitraukia, kad būtų geriau išsaugota organizmo šiluma. Kūdikių oda tokia savybe nepasižymi. Be to, kūdikiai turi gerokai mažiau prakaito liaukų negu suaugusieji ir negali tiek prakaituoti. Taigi tėvai turėtų kruopščiai prižiūrėti mažylio temperatūrą patys – parinkti tinkamus drabužius, įvertinti oro sąlygas.
  7. Kūdikių oda jautri vandeniui. Esant tiesioginiam kontaktui su vandeniu kūdikio oda jį įsisavina labiau negu suaugusiųjų oda. Kartu su vandeniu į kūdikio organizmą gali patekti ir įvairios infekcijos. Todėl specialistai pataria itin rūpestingai maudyti kūdikį bei rinktis tinkamas, raminančias kūdikių kosmetikos priemones, tokias, kaip „Johnson‘s Baby“ produktai su ramunėlėmis, švelnūs prausikliai bei aliejai.
  8. Kūdikių odą labiau veikia saulės spinduliai. Kūdikių oda daug jautresnė tiesioginiams saulės spinduliams negu suaugusiųjų. Apsaugą nuo saulės skleidžiamų ultravioletinių spindulių lemia pigmentas melaninas, kurio kūdikių oda dar nesugeba pasigaminti pakankamai. Todėl kūdikiams, gavusiems pernelyg daug ultravioletinių spindulių kūdikystėje, vėliau didėja tikimybė susirgti odos vėžiu. Artėjant paplūdimio sezonui, medikai rekomenduoja reguliariai drėkinti ir maitinti kūdikio odą, naudoti apsauginius kremus bei nepiktnaudžiauti saulės voniomis.
  9. Kūdikių pleiskanos skiriasi nuo suaugusiųjų. Per pirmuosius gyvenimo metus „lopšio kepurė“, arba į pleiskanas panašus luobas ant galvos, atsiranda maždaug kas antram kūdikiui. Gydytojai kol kas nesutaria, kokios yra „luobo kepurės“ atsiradimo priežastys, tačiau spėjama, kad tai gali būti grybelis arba motinos nėštumo metu išskiriami hormonai. Daugumai kūdikių „lopšio kepurė“ ilgainiui pranyksta savaime, tačiau ją išnaikinti padėti gali ir specialus šampūnas arba losjonas.
  10. Žaizdos kūdikių odoje užgyja greičiau. Vaikų oda, lyginant su suaugusiųjų, turi ir vieną neabejotiną pranašumą – kūdikių žaizdos užgyja greičiau. Vis dėlto nepamirškite, kad susižeisti odą kūdikiui yra lengviau, o į žaizdą patekęs užkrėtimas keltų didesnį pavojų negu suaugusiajam. Svarbu rūpintis savo kūdikiu ir tinkamai prižiūrėti jo odą, kad ji taptų atsparesnė sužeidimams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos