Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kur slypi venų varikozės klasta?

Vakarų Europoje varikoze serga apie 50–55 proc. moterų ir apie 40–50 proc. vyrų. Kiek serga Lietuvoje, statistikos nėra, tačiau manoma, kad apie 300 000 gyventojų. Medikų teigimu, varikozė neatsiranda staiga, ji išsivysto per 20 ar net 30 metų, tačiau žmonės šią ligą dažniausiai pastebi per vėlai. Šiuolaikinėmis moderniomis priemonėmis laiku nustačius ligą galima išvengti sunkių komplikacijų.
Venų varikozės klasta  - šia liga susirūpiname per vėlai
Venų varikozės klasta - ji nevertinama rimtai / 123RF.com nuotr.

„Man tuoj bus 50 metų. Kojų venos išsiplėtė jau seniai, nėštumo metu, nes priaugau daug svorio, kurio taip ir nepavyko numesti. Dėl grožio, kadangi nesu jauna, kaip ir nekreipčiau dėmesio, bet sako, kad jos gali plyšti. Skauda kojas dažnai, bet nežinau, ar čia ta priežastis. Ką galėtumėt patarti? Irena“

Į redakciją atsiųstas skaitytojos laiškas tik patvirtina, kad žmonės nevertina išsiplėtusių venų pavojaus, gana aplaidžiai žiūri į šią problemą ir nesikreipia į medikus laiku. Apie varikozės keliamus pavojus, gydymą ir prevenciją kalbamės su „Kardiolitos“ klinikų kraujagyslių chirurgu Artūru Mackevičiumi.

Moterims varikozę lengviau pastebėti ir dėl to, kad jos depiliuoja kojas ir dažnai kreipiasi pamačiusios nors vieną išryškėjusią veną, Vyrai per plaukus tų problemų tiesiog neįžiūri ir vaikšto dešimtmečius su didžiule varikoze.

– Kas yra varikozė? Kokios jos atsiradimo priežastys?

– 80 proc. atvejų varikozė yra paveldima. Kita priežastis – vožtuvuose atsiradęs nesandarumas ir dėl to padidėjęs slėgis iš giliosios venos į paviršinę veną. Varikozė yra viena iš venininės lėtinės kraujotakos nepakankamumo stadijų, kai pirmiausia yra matomi paprasti mazgai. Paskui atsiranda varikozės komplikacijos, sutrika audinių kraujotaka, atsiranda galūnių tinimas ir tolimesnės stadijos iki opų.

123RF.com nuotr./Paveikslas, rodantis, kaip formuojasi venų varikozė
123RF.com nuotr./Paveikslas, rodantis, kaip formuojasi venų varikozė

– Kokia grupė žmonių dažniausiai serga šia liga?

– Dažniausiai ši liga paveldima, tačiau moterys ja serga 3 kartus dažniau negu vyrai. Dėl anatomonių mažojo dubens savybių, varikozė 3 kartus dažniau formuojasi kairėje pusėje. Tai nebūtinai vyresnio amžiaus moterų liga, ji gali užklupti ir jauno amžiaus moteris.

Ši problema dažnai ištinka nėščiąsias, kadangi nėštumo metu mažajame dubenyje didėja veninis slėgis, augant vaisiui dėl kraujo nutekėjimo sutrinka veninė kraujotaka. Moterims varikozę lengviau pastebėti ir dėl to, kad jos depiliuoja kojas ir dažnai kreipiasi pamačiusios nors vieną išryškėjusią veną,

Varikozė atsinaujina 20 proc. pacientų, nes operuojama viena problema, o ne bendras polinkis sirgti šia liga.

Vyrai per plaukus tų problemų tiesiog neįžiūri ir vaikšto dešimtmečius su didžiule varikoze.

– Kaip įvertinti problemos rimtumą?

– Dažnai varikozę ima gydyti ne kraujagyslių chirurgai, o bendrieji chirurgai, kurie nėra kraujotakos specialistai ir dėl to kyla didžiulė rizika. Kartais paviršinių venų negalima operuoti, nes tai dar labiau pablogina kraujotaką kojoje. Varikozę šalinti nėra sudėtinga, sudėtinga yra tiksliai įvertinti ir išspręsti problemą.

Prieš kiekvieną venų operaciją kraujotakos būklė turi būti įvertinta dvigubu skenavimu, toks standartas šiuo metu egzistuoja visame pasaulyje. Anksčiau varikozę gydę medikai buvo suformulavę teoriją, kad šios ligos priežastis yra nesandarus venos kamienas ir dėl to jį reikia šalinti. Tačiau tai nėra teisinga.

Šiais laikais atliekant dvigubą skenavimą mes galime matyti daugybę priežasčių, kurias reikia sutvarkyti. Tai mažina operacijos apimtis, ji yra minimaliai invazinė. Operuojant lazeriu viskas vyksta kontroliuojant ultragarsu, nedaromi jokie pjūviai, nereikalinga anestezija ir po procedūros pacientas gali iš karto grįžti namo.

– Ar varikozė gali atsinaujinti?

Puikus pratimas yra pritūpimai, taip pat galima sėdint pajudinti čiurną aukštyn ir žemyn, tada blauzdos raumenys juda ir išpumpuoja veninį kraują.

– Varikozė atsinaujina 20 proc. pacientų, nes operuojama viena problema, o ne bendras polinkis sirgti šia liga. Žmonės klaidingai mano, kad tokiu atveju kaltas operaciją atlikęs medikas. Pašalinus problemą viename kraujotakos baseine, nėra jokios garantijos, kad po kiek laiko ji neatsiras kitame.

Taip pat yra neteisinga nuostata tų moterų, kurios turi varikozę, bet mano, kad ims spręsti problemą tada, kai pagimdys visus planuojamus vaikus. Nereikia laukti, kadangi po kiekvieno nėštumo problema dar pagilėja, padidėja varikozės apimtis ir reikalinga sudėtingesnė operacija.

– Ar šios ligos atsiradimui turi reikšmės mūsų mityba ir gyvenimo būdas, antsvoris?

– Mityba jokios įtakos varikozės atsiradimui neturi. Didžiausias problemas kelia pasyvus gyvenimo būdas. Visų mūsų darbas dažniausiai yra stovimas arba sėdimas, galūnės visą dieną būną nuleistos žemyn. Tai yra visos sąlygos atsirasti varikozei, ypač jeigu žmogus jis turi įgimtą predispoziciją sirgti šita liga.

123RF.com nuotr./Chirurgas ruošiasi venų varikozės operacijai
123RF.com nuotr./Chirurgas ruošiasi venų varikozės operacijai

Dirbantys sėdimą darbą turi nepamiršti profilaktinių priemonių. Reiktų atsistoti bent kartą per valandą ir pasivaikščioti arba padaryti mankštą blauzdoms raumenims. Blauzdos raumenys yra pagrindinė veninė pompa, tarsi veninė širdis.

Puikus pratimas yra pritūpimai, taip pat galima sėdint pajudinti čiurną aukštyn ir žemyn, tada blauzdos raumenys juda ir išpumpuoja veninį kraują. Atsiradus sunkumo kojose jausmui profilaktiškai rekomenduojama nešioti kompresines kojines.

– Kodėl varikozė išryškėja nėščioms moterims?

– Nėštumo metu augant vaisiui mažajame dubenyje padidėja veninis slėgis. Dėl šios priežasties sulėtėja veninė kraujotaka ir esant predispozicijai, ta varikozė išryškėja. Tačiau nėštumo metu lieka tik profilaktika – kompresinės kojinės, jei moterys gali jas užsimauti ir nešioti, o visos problemos sprendžiamos jau po gimdymo.

– Kaip prižiūrėti kojas esant varikozei? Ko šiukštu negalima daryti, turint išsiplėtusias kojų venas? Kas joms ypač kenkia?

– Varikozė paūmėja esant karštam orui, todėl žmonės dėl šios problemos dažniausiai kreipiasi vasarą. Dėl šilumos kapiliarai atsipalaiduoja ir atsiranda stipresnis tinimo, maudimo, niežėjimo ir skausmo pojūtis kojose. Visgi operacijoms palankesnis yra šaltasis sezonas, kadangi po procedūrų reikia mūvėti kompresines kojines, o vasarą tai labai nepatogu.

Nėra dalykų, kurie būtų draudžiami esant varikozei, tačiau koks nors ypatingas gyvenimo būdas jos taip pat nesustabdys ir nesugrąžins atgal. Pristabdyti varikozės progresavimą galima kompresinėmis kojinėmis. Medikamentai jokio poveikio neturi, tai yra tuščias pinigų išmetimas ir bėgimas nuo problemos, kuriai išspręsti paskui reikės daug didesnės apimties operacijos.

– Bet gydytojai po šiai dienai išrašo pacientams geriamus vaistus?

– Taip, gydytojai vis dar išrašo vadinamus venotonikus, nors jų tiesioginis poveikis nėra įrodytas. Vakaruose tokie vaistai nėra žinomi ir vartojami. Tiesiog pas mus labai madinga kažką gerti ir gydytis.

Kokie simptomai rodo, kad metas susirūpinti? Ar pavojingos ir nedidelės iššokusios venos, ar tik tuomet, kai jos susirango guzais?

– Mažos kraujagyslės arba voratinklinis veninis tinklo paryškėjimas – tai pirmoji lėtinės varikozės stadija. Dėl to beveik visada kreipiasi tik moterys ir
ši estetinė problema nesudėtingai išsprendžiama išorinio lazerio prideginimu.

Antroji stadija yra paprasta varikozė, kai mes matome tik mazgelius, bet žmogus neturi jokių skundų – kojos netinsta, nėra paraudimų ar karščio

Bėda ta, kad žmonės kreipiasi per vėlai, 20 – 30 metų vaikšto su varikoze. Atsirandus opai dažniausiai dar prisideda infekcija ir uždegimas.

jausmo. Pacientui kartais sunku įvertinti, o specialistas pastebi, kad toje vietoje, kur yra mazgelis, oda yra daug karštesnė. Tai rodo, kad nuo pastovaus slėgio ir įtempimo yra lėtinis uždegimas, kuris sukelia skausmą, o vėliau gali komplikuotis.

Toliau seka dar sunkesnės stadijos – atsiranda tinimas, odos pakitimai ir galiausiai atrofinės opos.

– Kokie simptomai gali rodyti, kad susiformavo krešulys ir reikia skubiai kreiptis į medikus?

– Reikia stebėti, ar neatsirado pakitimų kraujagyslių guzeliuose. Jeigu jie tapo karšti, kieti, skausmingi, aplinkui oda paraudo, reikia sunerimti ir kreiptis į gydytoją.

– Kokį pavojų sukelia susidarantys kraujo krešuliai? Kokios galimos komplikacijos?

– Esant trombozės uždegimui mazguose esančius krešulius organizmas dažniausiai sunaikina, jie perauga į jungiamąjį audinį. Pavojus atsiranda tada, kai trombuojasi paviršinės venos kamienas, kas yra dažniausia varikozės priežastis. Tada tas trombas tarsi lipa aukštyn ir gali pereiti į giliąsias venas, tada galiausiai prasideda gili venų trombozė ir plaučių tromboembolija.

Plaučių embolija gali baigtis mirtimi, o atrofinės opos gali pereiti į kitas stadijas. Bėda ta, kad žmonės kreipiasi per vėlai, 20 – 30 metų vaikšto su varikoze. Atsirandus opai dažniausiai dar prisideda infekcija ir uždegimas. Ypač sunku užgydyti opas diabetu sergantiems pacientams.

– Kokie yra efektyviausi varikozės gydymo būdai?

– Efektyviausia yra profilaktika. Jeigu žmogus ir nesant varikozei jaučia sunkumą kojose, tinimą, geriausia yra profilaktiškai naudoti kompresines kojines. Geriausia yra kreiptis į kraujagyslių specialistą, kuris įvertintų kraujagyslių būklę ultragarsiniu tyrimu.

– Ką patartumėte sergantiems varikoze, norint išvengti sudėtingų komplikacijų?

– Kartais žmonės vertina klaidingai, klausia, ar galima sportuoti ir bėgioti su varikoze. Kiekvienas judesys mums yra naudingas, nes neleidžia kraujui stovėti. Kai nedirba blauzdos raumuo, nepumpuojamas veninis kraujas. Tad galiu tik patvirtinti posakį, kad „judėjimas yra gyvenimas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai